Amerykański Fed opowiada się za obniżką stóp procentowych w tym roku

  • autor, Charlotte Edwards
  • magazyn, Korespondent biznesowy BBC

Rezerwa Federalna Stanów Zjednoczonych zasygnalizowała, że ​​w tym roku obniży podstawową stopę procentową tylko raz, pomimo spadającej inflacji.

W marcu bank centralny miał do końca 2024 r. trzykrotnie obniżyć koszty kredytu.

Jednak w środę nowe prognozy urzędników banku centralnego podejmujących decyzje w sprawie stóp procentowych przewidywały jedną obniżkę.

Nowe perspektywy pojawiły się po głosowaniu banku centralnego za utrzymaniem stóp procentowych na obecnym najwyższym poziomie od 23 lat pomimo spadającej inflacji.

Inflacja, która mierzy tempo wzrostu cen, w ciągu roku poprzedzającego maj spadła do 3,3%. Dla porównania w okresie 12 miesięcy poprzedzających kwiecień odsetek ten wyniósł 3,4%.

Inflacja nie uległa jednak zmianie w okresie od kwietnia do maja i przekracza cel banku centralnego wynoszący 2%.

Prezes Rezerwy Federalnej Jerome Powell powiedział, że poczyniono jedynie „skromny” postęp w kierunku celu i że bank centralny będzie musiał zapoznać się z „dobrymi odczytami inflacji”, zanim obniży stopy procentowe.

Stopy procentowe w USA kształtowały się na poziomie 5,25% – 5,5%.

Anastasia Fedick, adiunkt finansów w Haas Business School na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley, powiedziała programowi BBC Today: „Mamy dobre wieści w zakresie lepszych danych o inflacji.

„Ale bank centralny jest nadal bardzo ostrożny, więc sygnalizuje, że w najbliższej przyszłości coś zrobi, najprawdopodobniej obniżkę stóp procentowych i nie będzie ona duża”.

Część analityków sugerowała, że ​​bank centralny ograniczy w tym roku liczbę obniżek stóp procentowych.

Ian Shepherdson, główny ekonomista Pantheon Macroeconomics, powiedział, że obniżanie prognoz obniżki stóp procentowych w stosunku trzy do jednego w tym roku jest „niepotrzebnie agresywne”.

Prognozy amerykańskiej Rezerwy Federalnej wykazały niewielką obniżkę do 5–5,25%.

Powell przyznał, że obniżka stóp procentowych nie będzie miała większego wpływu na gospodarkę USA.

Ale kiedy w końcu dojdzie do obniżek, będzie to „decyzja mająca konsekwencje dla gospodarki”, którą „chcecie podjąć dobrze” – powiedział.

Choć inflacja nieznacznie spadła, amerykański rynek pracy pozostaje silny. Najnowsze dane pokazały, że w maju amerykańscy pracodawcy utworzyli 272 000 miejsc pracy – więcej niż oczekiwano 185 000.

Pani Fedyk stwierdziła: „Fed stara się reagować na dane, ale nie przesadzać z nimi”.

Niektóre inne duże gospodarki, w tym Europejski Bank Centralny i Bank Kanady, obniżyły stopy procentowe.

Jednak Stany Zjednoczone i Wielka Brytania nie podjęły jeszcze podobnych działań. Bank Anglii zbiera się w przyszłym tygodniu i powszechnie oczekuje się, że utrzyma stopy procentowe na najwyższym od 16 lat poziomie 5,25%.

Wskaźnik inflacji cen towarów i usług konsumenckich znacznie spadł obecnie do 2,3% z najwyższego poziomu 11,1% w październiku 2022 r.

Jednak niektóre składniki inflacji utrzymują się na niezmiennie wysokim poziomie. Jednocześnie średni wzrost wynagrodzeń w Wielkiej Brytanii jest wysoki w porównaniu z inflacją.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *