Co najmniej 78 zabitych w panice w Jemenie podczas imprezy charytatywnej Ramadan

(CNN) Dziesiątki osób zginęło w panice w stolicy Jemenu w środę podczas zbierania jałmużny od lokalnych kupców podczas świętego miesiąca Ramadanu, potwierdzili urzędnicy.

Wideo z tragedii w Sanie pokazało chaotyczną scenę dziesiątek stłoczonych ciasno ludzi, niezdolnych do ruchu i wołających o pomoc.

Uwięzieni ludzie utworzyli splątaną ścianę ciał, niektórzy wyciągali ręce po pomoc. Uwolniona para jest następnie widziana, jak próbuje wyciągnąć innych ze śmiertelnej atrakcji. Obrazy z następstw pokazywały buty i sandały ułożone w stosy i szaliki rozrzucone na podłodze.

„To, co wydarzyło się dziś wieczorem, było tragicznym i bolesnym wypadkiem, dziesiątki osób zginęło z powodu przypadkowej dystrybucji pieniędzy przez niektórych kupców i masowego stłoczenia dużej liczby obywateli bez koordynacji z Ministerstwem Spraw Wewnętrznych”. Abdul-Khaliq al-Ajri, rzecznik kierowanego przez Huti ministerstwa spraw wewnętrznych, powiedział w oświadczeniu.

Co najmniej 78 osób zginęło, a dziesiątki zostało rannych – powiedział Mutahar al-Marouni, dyrektor prowadzonego przez Huti biura zdrowia w Sanie, w rozmowie z agencją informacyjną Huti al-Masira.

Według agencji Reuters setki ludzi przybyło do szkoły, aby otrzymać datki w wysokości 5000 riali jemeńskich (około 9 dolarów).

Ten zrzut ekranu pokazuje porzucone obuwie i inne rzeczy leżące na ziemi po panice w Sanie w Jemenie 19 kwietnia.

Incydent miał miejsce na kilka dni przed islamskim świętem Eid al-Fitr, które oznacza koniec muzułmańskiego świętego miesiąca Ramadanu. O tej porze miesiąca ludzie zaczynają przekazywać potrzebującym Zakat al-Fitr, czyli Zakat za przerwanie postu Ramadanu.

Nase Shaker, dziennikarz obecny na miejscu zdarzenia, powiedział CNN, że przed wejściem do szkoły zebrała się „bardzo długa kolejka ludzi”, która służyła jako żywność i pomoc finansowa. Powiedział, że zaczęli ustawiać się w kolejce po zachodzie słońca, mając nadzieję na darowiznę.

Kiedy funkcjonariusze dystrybucji przybyli i otworzyli drzwi, „wiele osób wlało się do szkoły”.

READ  Nordstrom Canada zamyka wszystkie sklepy do czerwca

„To druzgocące, gdy ludzie poświęcają swoje życie za jedyne 10 dolarów” – powiedział Shaker. „Ludzie są bardzo głodni, ludzie są bardzo biedni”.

Zgodnie z oświadczeniem Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, na miejsce pojechały służby ratunkowe i policja.

„Zabici i ranni zostali przewiezieni do szpitali, a dwóch biznesmenów odpowiedzialnych za tę sprawę zostało aresztowanych” – dodano w oświadczeniu.

Mahdi al-Mashad, szef Najwyższej Rady Politycznej Huti, zarządził w czwartek śledztwo w sprawie incydentu.

Prowadzony przez Houthi General Authority for Zakat ogłosił w oświadczeniu, że wypłaci milion riali jemeńskich (około 4000 dolarów) każdej rodzinie dotkniętej paniką.

Powiedział, że zajmie się leczeniem rannych i zapłaci 200 000 riali jemeńskich (około 800 USD) każdej poszkodowanej osobie.

Najgorszy kryzys humanitarny na świecie

Według ONZ Jemen to najgorszy kraj na świecie Kryzys humanitarny. Dziewięcioletnia wojna zabiła tysiące ludzi, zniszczyła gospodarkę i pozostawiła 21,6 miliona ludzi – dwie trzecie ludności kraju – w potrzebie pomocy humanitarnej. Według ONZ dziesiątki tysięcy Jemeńczyków głodują.

Konflikt kraju Zaczęło się od wojny domowej w 2014 roku, siły Huti zaatakowały stolicę, Sanę, obalając uznany na arenie międzynarodowej i wspierany przez Arabię ​​​​Saudyjską rząd. Przekształciło się to w szerszą wojnę w 2015 r., kiedy koalicja kierowana przez Arabię ​​​​Saudyjską interweniowała, próbując pokonać Huti.

Ale w końcu się udało Wojna zastępcza Iran – oskarżony o uzbrajanie Huti – znajduje się między Arabią Saudyjską a kluczową areną w ich walce o wpływy w regionie.

W niedzielę saudyjska delegacja przybyła do Sany na rozmowy z Huti Ma na celu zapewnienie trwałego zawieszenia broni. W ubiegły piątek trzydniowe rozmowy w sprawie wymiany więźniów przyniosły prawie 900 więźniów z obu stron i przyniosły ogromne rezultaty. Główny negocjator Huti, Mohammed Abdulsalam, napisał w piątek na Twitterze, że rozmowy były „intensywne i pozytywne”.

READ  Heat biorą mecz ECF 1 w Bostonie: Celtics nie mogą powstrzymać Jimmy'ego Butlera, drugoplanowej obsady

Jemeński dziennikarz Shaker powiedział, że środowa tragedia była wynikiem wieloletniej ekonomicznej frustracji, a społeczność międzynarodowa „musi działać teraz”, aby zakończyć wojnę.

„Ludzie nie są już zabijani przez naloty lub ostrzał walczących stron. Teraz umierają, ponieważ pędzą po jedzenie” – powiedział.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *