Dwie osoby nie żyją, gdy burza śnieżna nawiedziła Kanadę bez prądu

OTTAWA, 6 kwietnia (Reuters) – Dwie osoby zginęły, a ponad milion osób było pozbawionych prądu w czwartek, kiedy zamieć nawiedziła dwie najbardziej zaludnione prowincje Kanady przed świątecznym weekendem, niszcząc drzewa z marznącym deszczem i silnym wiatrem. Przewody elektryczne.

Według Poweroutage.com mniej niż milion ludzi było bez prądu w Quebecu i około 110 000 w Ontario o godzinie 16:00. Łączne przerwy w dostawach w obu prowincjach przekroczyły co najmniej 1,3 miliona wcześniej tego dnia.

Te dwie prowincje stanowią ponad połowę całkowitej populacji Kanady, liczącej około 39 milionów.

Dostawcy energii elektrycznej w obu prowincjach pracują nad przywróceniem zasilania, ale oczekuje się, że naprawy potrwają jeszcze kilka dni, co oznacza, że ​​wielu Kanadyjczyków może spędzić weekend wielkanocny w ciemności.

Jedna osoba zginęła, gdy drzewo przewróciło się w Quebecu, powiedział premier Francois Legault na konferencji, ostrzegając ludzi, aby uważali na przewody pod napięciem i osłabione drzewa. Inny mężczyzna zmarł po uderzeniu spadającą gałęzią we wschodnim Ontario, poinformował nadawca CTV News.

Premier Justin Trudeau, który został wybrany do parlamentu w okręgu wyborczym Montrealu, zaoferował w razie potrzeby pomoc rządu centralnego.

„To bardzo trudny czas… dla wielu ludzi jest to ciągły problem z przerwami w dostawie prądu, powalonymi drzewami, uszkodzeniami budynków i samochodów i wszystkim innym” – powiedział Trudeau dziennikarzom na ulicy w swojej dzielnicy. Za nim zwalone drzewo.

Wśród najbardziej dotkniętych obszarów w Quebecu był Montreal, który odpowiadał za połowę wszystkich przerw w dostawie energii elektrycznej w tej w większości francuskojęzycznej prowincji.

„Widząc, jak wszystkie te piękne drzewa przewracają się, widząc, jak życie jest zakłócane, widząc podobne wyzwania… (to) będzie ciężki weekend wielkanocny dla wielu rodzin” – powiedział Trudeau.

READ  Patricia Schroeder, pionierka feministek w Kongresie, umiera w wieku 82 lat

Hydro-Québec ma nadzieję przywrócić zasilanie do około 70% klientów do północy w piątek, powiedział dyrektor zakładu energetycznego podczas telekonferencji.

„Niestety, to początek długiego weekendu, a niektóre obszary są tak krytyczne, że nie będziemy w stanie od razu ponownie się połączyć” – powiedział Regis Delier, wiceprezes Hydro-Québec ds. operacji i konserwacji.

W Ottawie burmistrz Mark Sutcliffe powiedział, że oczekuje się, że załogi przywrócą zasilanie większości z 65 000 dotkniętych klientów do południa.

Sutcliffe powiedział, że części stolicy kraju są „niebezpieczne z powodu spadających gruzów i przerw w dostawie prądu wpływających na sygnalizację świetlną”.

Zgłoszone przez Ismaila Shakila; Montaż: Mark Heinrich, Susan Fenton, Deepa Babington i Richard Chang

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *