Europejska misja JUICE rusza na Jowisza i jego księżyce: jak widzieć

Jowisz, król Układu Słonecznego, przyjmie nowych gości. Największa planeta krążąca wokół Słońca jest interesująca, ale jej masywne księżyce są największą nagrodą — niektóre z nich to bryły lodowej skały, które mogą ukrywać pod ich powierzchnią oceany, w których żyje.

Robotyczna misja Europejskiej Agencji Kosmicznej lub ESA JUICE lub Jupiter IC Moons Explorer wystartuje w czwartek na Jowisza, mając na celu bliższe przyjrzenie się trzem księżycom Jowisza, Kallisto, Europie i Ganimedesowi.

„To jedna z najbardziej ekscytujących podróży, jakie kiedykolwiek odbyliśmy w Układzie Słonecznym”, powiedział Joseph Aschbacher, szef ESA, i „niezwykle złożona”.

Oto, co musisz wiedzieć o Juice Mission.

The Juice ma wystartować 13 kwietnia o 8:15 ET. ESA ma Transmituj publikację na żywo na swojej stronie internetowej I dalej Jego kanał na YouTube.

Statek kosmiczny zostanie wystrzelony w kosmos na rakiecie Ariane 5 z Centrum Kosmicznego Gujany w Gujanie Francuskiej na północno-wschodnim wybrzeżu Ameryki Południowej. Ten sam typ rakiety wyniesie Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba w grudniu 2021 r. z europejskiej platformy startowej.

Sześciotonowy europejski statek kosmiczny przewozi 10 najnowocześniejszych instrumentów naukowych do badania i fotografowania księżyców. Jowisz nie jest głównym celem misji. Zamiast tego ma na celu zbadanie największego księżyca Układu Słonecznego, Ganimedesa, oraz jego dwóch księżyców, Europy i Kallisto.

Ale dotarcie do Jowisza zajmie więcej niż osiem lat, co wymaga wejścia statku kosmicznego na orbitę Jowisza w lipcu 2031 roku poprzez serię wahań lub asyst grawitacyjnych obok Wenus, Marsa i Ziemi.

Kiedy JUICE w końcu dotrze do Jowisza, minie trzy księżyce wielokrotnie na zapętlonej orbicie, pozostając poza niebezpiecznymi pasami promieniowania gigantycznej planety podczas zbierania danych. W sumie planowanych jest 35 przelotów w pobliżu księżyców, aby potwierdzić obecność i rozmiar oceanów pod powierzchnią księżyców, podczas gdy statek kosmiczny będzie poszukiwał sygnałów magnetycznych i innych dowodów. Będzie również monitorować, w jaki sposób zewnętrzne powierzchnie księżyców poruszają się w odpowiedzi na grawitację Jowisza, na którą mogą wpływać powierzchniowe oceany.

READ  Wzrost raka okrężnicy u nastolatków może być spowodowany przez grzyby

Najbardziej obiecującym księżycem w poszukiwaniu życia jest Europa. Astronomowie uważają, że jego ocean ma bezpośredni kontakt ze skalistym dnem, które może dostarczać pożywienia i energii do życia, gdy kominy hydrotermalne wybuchają w górę. Juice wykona dwa przeloty nad Europą.

Sonda wykona również 21 przelotów obok Callisto. Księżyc nie jest w stanie utrzymać życia w swoim oceanie. Jego powierzchnia jest bardzo stara i pokryta dołkami, i brakuje jej solidnego rdzenia, który mógłby dostarczyć składników odżywczych potrzebnych oceanowi do życia.

„Nie wiemy dlaczego”, powiedział Michael Dougherty z Imperial College London, który kieruje instrumentem magnetometru w JUICE.

Ale głównym celem misji JUICE jest zbadanie Ganimedesa, księżyca większego niż Merkury. Trajektoria statku kosmicznego wokół układu Jowisza powinna pozwolić statkowi kosmicznemu na przechwycenie orbity wokół Ganimedesa w grudniu 2034 r. – jako pierwszy statek kosmiczny okrążający księżyc w zewnętrznym Układzie Słonecznym. Począwszy od około 3100 mil nad powierzchnią, wysokość statku kosmicznego będzie stopniowo obniżana do ponad 300 mil do 2035 r. — być może niżej, jeśli pozwoli na to paliwo.

„Jeśli mamy wystarczającą ilość paliwa, co oznacza, że ​​odbyliśmy dobrą podróż na Jowisza bez zbyt wielu problemów, obniżymy orbitę do około 150 mil” – powiedział Giuseppe Sarri, kierownik programu JUS w ESA.

Orbicie Ganimedesa pozwoli naukowcom lepiej zrozumieć właściwości księżyca. Jest to jedyny księżyc w Układzie Słonecznym, o którym wiadomo, że ma własne pole magnetyczne, prawdopodobnie pochodzące z płynnego żelaznego rdzenia podobnego do naszej planety. „Gdybyś stał na powierzchni Ganimedesa i miał igłę kompasu, wskazywałaby ona na biegun północny, tak jak na Ziemi” – powiedział dr Dougherty. „Musimy zrozumieć, dlaczego”.

Ekstrakt może prześledzić wewnętrzną strukturę Ganimedesa, w tym wielkość i objętość jego oceanu. Może nawet mierzyć ilość soli utworzonej przez minerały krążące w oceanie, które mogą karmić życie. „Próbujemy zrozumieć, skąd pochodzą sole” – zauważył dr Dougherty.

READ  Najlepsza mysz do gier firmy Logitech jest dostępna w najlepszej jak dotąd cenie

Ocean Ganimedesa znacznie różni się od oceanu Europy, ale nadal może nadawać się do zamieszkania.

„Życie wymaga płynnej wody, źródła ciepła i materii organicznej” – mówi dr. — powiedział Dougherty. „Jeśli potwierdzimy lub zaprzeczymy tym trzem rzeczom, zrobiliśmy to, co powiedzieliśmy, że zrobimy”.

Misja może zakończyć się awaryjnym lądowaniem na powierzchni Ganimedesa pod koniec 2035 roku, chyba że podczas misji zostanie dokonane odkrycie sugerujące, że może to zanieczyścić ocean księżyca.

JUICE to nie jedyna misja badająca Jowisza i jego księżyce.

Juno, która krąży wokół Jowisza od 2016 roku, krąży wokół Jowisza od 2016 roku. Skupia się raczej na samej planecie niż na jej księżycach, chociaż ostatnio wykonał kilka bliskich przelotów w pobliżu Europy i Ganimedesa, a wkrótce minie wulkan Io.

Oczekuje się jednak, że Juice zostanie przeniesiony na Jowisza przez kolejną nową misję NASA, Europa Clipper, która rozpocznie się w październiku 2024 r. Ma przybyć do układu Jowisza w kwietniu 2030 r. dzięki potężnemu pojazdowi startowemu, ciężkiej rakiecie SpaceX Falcon. Ale bez konkurencji; Oba zadania powinny ze sobą współgrać.

„Dwa statki kosmiczne będą jednocześnie patrzeć na Jowisza i jego księżyce” – powiedział dr Aschbacher. „Można z tego wyciągnąć wiele nauki”.

Obie wyprawy narodziły się w 2008 roku Niesamowite wyniki z sondy kosmicznej NASA GalileoKrążył wokół Jowisza od 1995 do 2003 roku.

„Galileo odkrył ten intrygujący sygnał magnetyczny, który sugeruje, że pod skorupą Europy znajdowała się przewodząca warstwa lodu” – powiedział Louis Proctor z Johns Hopkins Applied Physics Laboratory, który jest częścią zespołu Europa Clipper.

Naukowcy uważają teraz, że jest to znak globalnego oceanu pokrywającego wnętrze Europy.

READ  Opublikowanie harmonogramu NFL na rok 2024: aktualizacje na żywo przed pełnym ogłoszeniem w środę

Obserwacje przeprowadzone za pomocą Kosmicznego Teleskopu Hubble’a w 2018 roku sugerują, że oceany Europy mogą czasami być zasilane przez szczeliny o grubości co najmniej 10 mil w lodowej skorupie. Włócznie Clipper na powierzchni Księżyca, czasami sięgające nawet 15 mil, mogą zapewnić nowy sposób bezpośredniego badania oceanu i poszukiwania oznak życia.

„Możemy przelecieć przez pióropusz” — powiedział dr Proctor.

Wyniki zarówno JUICE, jak i CLIPPER ujawnią, czy przyszłe misje na księżyce Jowisza powinny próbować bezpośrednio wykrywać życie morskie na Europie, co zaproponowała NASA. Taka praca może zająć dwie dekady, ale jej wartość naukowa jest ogromna. Dr. Aschbacher powiedział, że Europa jest zainteresowana czymś podobnym.

„Omawialiśmy przykładową misję powrotną z jednego z lodowych księżyców” – powiedział, która miała sprowadzić materiał z powrotem na Ziemię do bliższego zbadania. „To, czego nauczymy się od Juice, będzie bardzo ważnym wkładem w to”.

Na razie uwaga skupia się na Juice, pierwszym statku kosmicznym nowej ery, zaprojektowanym specjalnie do polowania na oceany obcych światów. „Nie mogę się doczekać”, powiedział doktor Dougherty. „To jest następny krok”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *