Francuska policja zastrzeliła podejrzanego, który planował spalić synagogę w Rouen

ROUVEN, Francja (AP) – Francuska policja zastrzeliła mężczyznę uzbrojonego w nóż i metalowy pręt podejrzanego o podpalenie synagogi w normandzkim mieście Rouen we wczesnych godzinach piątkowych, co jest ostatnim widocznym aktem przemocy podczas burzy. Antysemityzm wstrząsa Francją podczas wojny między Izraelem a Hamasem

Straż pożarna została powiadomiona o pożarze synagogi w piątek wczesnym rankiem. Stacjonujący tam funkcjonariusze policji znaleźli mężczyznę na dachu budynku, trzymającego w jednej ręce metalowy pręt, a w drugiej nóż kuchenny, a z okien synagogi unosił się dym – powiedział na krótkiej konferencji prasowej prokurator z Rouen Frédéric Deillet.

Mężczyzna rzucił w policję metalowym prętem, po czym zeskoczył z dachu i pobiegł w stronę jednego z funkcjonariuszy, który uniósł nóż.

Jak podała prokurator, funkcjonariusz oddał pięć strzałów, czterokrotnie trafiając mężczyznę, zadając mu śmiertelne rany. Dodał, że władze próbują zweryfikować tożsamość mężczyzny. Prawnik nie odpowiadał na żadne pytania.

Mężczyzna „chciał podpalić miejską synagogę” – opublikowano na portalu społecznościowym X ministra spraw wewnętrznych Geralda Dormana.

Pogratulował funkcjonariuszom „za szybkość reakcji i odwagę”.

We Francji rośnie napięcie i gniew Wojna Izrael-Hamas. Akty antysemickie wstali W kraju o największej populacji Żydów i muzułmanów w Europie Zachodniej.

Burmistrz Rouen Nicolas Mayer-Rossignol powiedział, że mężczyzna prawdopodobnie wszedł do kontenera na śmieci i wrzucił do synagogi „coś w rodzaju koktajlu Mołotowa”, podpalając ją i powodując „znaczne zniszczenia”.

„Kiedy atakowana jest społeczność żydowska, jest to atak na wspólnotę narodową, atak na Francję, atak na wszystkich obywateli francuskich” – powiedział.

„To strach dla całego narodu” – dodał.

Premier Francji Gabriel Attal powiedział, że w tym roku utrzymuje się gwałtowny wzrost aktywności antysemickiej we Francji po ataku na Izrael z 7 października.

Atal powiedział, że władze odnotowały 366 aktów antysemickich w pierwszych trzech miesiącach 2024 r., co stanowi wzrost o 300% w porównaniu z tym samym okresem ubiegłego roku. W ciągu ostatnich trzech miesięcy 2023 r. zgłoszono ponad 1200 aktów antysemickich – trzy razy więcej niż w 2022 r. – dodał.

READ  Turecka opozycja ogłasza zwycięstwo w Stambule, Ankara ciosem Erdogana | Wiadomości wyborcze

„Widzimy eksplozję nienawiści” – powiedział.

___

Leicester donosi z Paryża.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *