Giełdy wahają się po kluczowych danych w miarę poślizgów Microna

Liczba ciągłych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych w zeszłym tygodniu osiągnęła najwyższy poziom od listopada 2021 r., w związku z ochłodzeniem się rynku pracy i trudnościami bezrobotnych w znalezieniu nowej pracy.

Nowe dane z Departament Pracy W tygodniu zakończonym 22 czerwca złożono prawie 1,84 mln wniosków, w porównaniu z 1,82 mln w poprzednim tygodniu. Tymczasem 4-tygodniowa średnia ruchoma tygodniowych wniosków o bezrobotnych wzrosła z 3 000 do 236 000, co stanowi najwyższy wskaźnik od września 2023 r.

Główny ekonomista finansowy LPL Geoffrey Roche argumentował, że dane „wysyłają sygnał ostrzegawczy, że rynek pracy może się osłabiać”.

Kluczowym pytaniem dla Banku Rezerwy Federalnej jest to, czy to złagodzenie polityki pieniężnej jest kolejną oznaką normalizacji na rynku pracy, czy też oznaką, że wyższe stopy procentowe mogą mocno uderzyć w amerykańską gospodarkę.

Duża część ekonomistów uważa, że ​​ryzyko zmierza w stronę bolesnego końca.

Nancy Vanden Houten, główna ekonomistka z Oxford Economics, przestrzegła przed zbyt głębokim analizowaniem danych o liczbie bezrobotnych, które zmieniają się z tygodnia na tydzień, zauważyła jednak, że dalszy wzrost tygodniowego trendu liczby bezrobotnych byłby niewątpliwie niepokojący.

„Ciągły wzrost początkowych roszczeń wskazywałby na dalszą słabość na rynku pracy i większy wzrost stopy bezrobocia, niż obecnie oczekujemy, co dodatkowo potwierdza nasze argumenty za tym, aby Fed rozpoczął obniżki stóp we wrześniu” – napisał Vanden Houten. Notatka w czwartek.

Bank centralny w dużej mierze trzymał się swojego argumentu, że zanim obniży stopy procentowe, musi zyskać „większą pewność” co do ścieżki inflacji. Na swojej ostatniej konferencji prasowej zorganizowanej 12 czerwca prezes Fed Jerome Powell zauważył, że rynek pracy w dalszym ciągu się stabilizuje i zdaniem Fed nie wykazuje jeszcze żadnych realnych oznak niepokoju.

„Obserwujemy stopniowe ochłodzenie – widzimy stopniowy ruch w kierunku lepszej równowagi. Przyglądamy się temu uważnie. Jest w tym coś więcej, ale tak naprawdę tego nie widzimy” – powiedział Powell.

READ  Chiny pozostają ważnym rynkiem dla amerykańskich producentów chipów w obliczu rosnących napięć

Przeczytaj więcej tutaj.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *