Gospodarka Chin zwalnia w maju, potwierdzając dalsze wsparcie

  • Majowe dane wskazują na spowolnienie gospodarcze
  • Produkcja przemysłowa, wzrost sprzedaży detalicznej mija się z oczekiwaniami
  • Stopa bezrobocia wśród młodzieży osiągnęła najwyższy poziom w historii
  • Spadek inwestycji w nieruchomości pogłębia się
  • PBOC obniża kluczowe stopy procentowe, aby ożywić popyt

PEKIN, 15 czerwca (Reuters) – Gospodarka Chin załamała się w maju, ponieważ nie spełniła prognoz wzrostu produkcji przemysłowej i sprzedaży detalicznej, wzmacniając oczekiwania, że ​​Pekin musi zrobić więcej, aby przyspieszyć ożywienie po pandemii.

Ożywienie gospodarcze obserwowane na początku tego roku straciło impet w drugim kwartale, co skłoniło chiński bank centralny do obniżenia niektórych kluczowych stóp procentowych w tym tygodniu, mając nadzieję na więcej.

Produkcja przemysłowa wzrosła w maju o 3,5% w porównaniu z rokiem poprzednim, podało w czwartek Narodowe Biuro Statystyczne (NBS), wolniej niż wzrost o 5,6% w kwietniu i nieco poniżej wzrostu o 3,6% oczekiwanego przez analityków w ankiecie Reutera. Przy niskim popycie zarówno w kraju jak i za granicą.

Sprzedaż detaliczna – kluczowy miernik zaufania konsumentów – wzrosła o 12,7%, brakuje prognoz na wzrost o 13,6% i spadek z 18,4% w kwietniu.

„Wszystkie punkty danych wysyłają spójne sygnały, że dynamika gospodarki słabnie” – powiedział Shiwei Zhang, szef Pinpoint Asset Management.

Dane z ankiet fabrycznych i handlu, wzrostu kredytów i sprzedaży domów wskazują na oznaki słabości drugiej co do wielkości gospodarki świata. Produkcja stali surowej spadła w maju rok do roku i miesiąc do miesiąca, podczas gdy dzienna produkcja węgla spadła od kwietnia, wynika z danych NBS.

Płynny przepływ danych przeczył oczekiwaniom analityków co do gwałtownego wzrostu w porównaniu ze znacznie słabszymi wynikami w zeszłym roku, kiedy wiele miast było objętych ścisłymi blokadami Covid.

Liczby przemawiają za dalszymi bodźcami, ponieważ Chiny stoją w obliczu ryzyka deflacji, rosnącego zadłużenia samorządów lokalnych, rekordowego bezrobocia młodzieży i osłabienia globalnego popytu.

READ  Wells Fargo dochodzi do siebie po skandalach i osiąga ugodę z akcjonariuszami w wysokości 1 miliarda dolarów

„Wystarczający popyt wewnętrzny i powolny popyt zewnętrzny mogą zakłócić dynamikę w bieżących miesiącach, powodując, że miesięczna ścieżka wzrostu Chin stopniowo wejdzie na ścieżkę ożywienia w kształcie litery U” – powiedział Bruce Pang, główny ekonomista w Jones Lang LaSalle.

Bong powiedział, że pierwszym krokiem byłoby wprowadzenie bodźców wraz z luzowaniem polityki na dużą skalę. „Ale powolne ożywienie gospodarcze może wymagać dwóch do trzech lat”.

Grafika Reutera

Luzowanie w banku centralnym

Bank centralny Chin obniżył w czwartek stopę procentową swojej rocznej średnioterminowej pożyczki, po raz pierwszy od 10 miesięcy, torując drogę do obniżek referencyjnych stawek referencyjnych dla pierwszorzędnych stóp procentowych (LPR) w przyszłym tygodniu.

Juan osiągnął nowe sześciomiesięczne minimum po obniżce stóp procentowych, a giełdy w Chinach wzrosły, przy czym wskaźnik CSI 300 wzrósł o 0,6%, a indeks Hang Seng w Hongkongu o 1,2%.

Rynki stawiają na więcej bodźców, w tym środki ukierunkowane na sektor nieruchomości, który niegdyś był głównym motorem wzrostu.

Podczas gdy decydenci w Pekinie obawiali się stosowania agresywnych bodźców, które mogłyby zwiększyć ryzyko ucieczki kapitału, analitycy twierdzą, że potrzebne jest dalsze złagodzenie polityki.

Największe banki w kraju obniżyły ostatnio oprocentowanie depozytów, aby złagodzić presję na marże zysku i zachęcić oszczędzających do większych wydatków.

Julian Evans-Pritchard, szef China Capital Economics, powiedział, że złagodzenie polityki przez bank centralny samo w sobie nie zrobiłoby różnicy, dodając, że odzwierciedla „rosnące obawy urzędników co do kondycji ożywienia w Chinach”.

Powiedział, że drugi kwartał był słabszy, niż się spodziewał, i że potrzebne jest większe wsparcie polityczne, aby zapobiec ponownej recesji gospodarki.

Rzecznik NBS, Fu Linghui, powiedział na konferencji prasowej, że oczekuje się, że wzrost w drugim kwartale przyspieszy ze względu na ubiegłoroczny efekt niższej bazy.

Ostrzegł jednak, że ożywienie będzie napotykać wyzwania, w tym „skomplikowane i trudne otoczenie międzynarodowe, powolne ożywienie gospodarcze na świecie” oraz „niewystarczający popyt wewnętrzny”.

READ  Ulewne deszcze powodują powodzie w Kalifornii, ale zapewniają wytchnienie od suszy

Yi Gang, gubernator LBCh, obiecał w zeszłym tygodniu, że Chiny to zrobią Korekta polityki antycyklicznej Aby ożywić gospodarkę.

Inwestycje w nieruchomości spadły w maju najszybciej od co najmniej 2001 r., o 21,5% rok do roku, podczas gdy wzrost cen nowych domów zwolnił.

Oczekuje się, że sektor nieruchomości, historycznie kluczowy czynnik napędzający wzrost gospodarczy Chin, przez kilka lat będzie zmagał się z „utrzymującą się słabością”, poinformowali w tym tygodniu analitycy Goldman Sachs.

Prywatne inwestycje w środki trwałe zmniejszyły się o 0,1% w ciągu pierwszych pięciu miesięcy, w przeciwieństwie do wzrostu inwestycji przedsiębiorstw państwowych o 8,4%, co wskazuje na słabe zaufanie przedsiębiorców.

Problemy na rynku pracy Bezrobocie młodzieży wzrasta do 20,8%. Ogólnokrajowa stopa bezrobocia w maju wyniosła 5,2 proc.

Grafika Reutera

Dodatkowe raporty Albee Zhanga; Montaż przez Sama Holmesa

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *