Hojnie traktując Macrona, chiński Xi podżegał Francję do „sprzeciwienia się” Stanom Zjednoczonym

GUANGZHOU/HONGKONG, 7 kwietnia (Reuters) – Prezydent Chin Xi Jinping złożył prezydentowi Emmanuelowi Macronowi niezwykle wystawną wizytę państwową, co niektórzy analitycy postrzegają jako oznakę rosnącego dążenia Pekinu do pozyskania kluczowych sojuszników w Unii Europejskiej. Organizacja Narodów Zjednoczonych.

Dwaj przywódcy odwiedzili razem południowe Chiny w piątek, gdzie Macron miał napić się chińskiej herbaty z Xi w dawnym domu jego ojca w Kantonie, gospodarczej i produkcyjnej potęgi prowincji Guangdong.

Takie wyjazdy Xi z wizytującymi przywódcami są rzadkością. Dyplomaci twierdzą, że podkreśla to wagę, jaką Pekin przywiązuje do stosunków z kluczowym członkiem Unii Europejskiej, ponieważ szuka wsparcia przeciwko temu, co Xi nazywa „całkowitym powstrzymaniem, okrążeniem i stłumieniem” przez Stany Zjednoczone.

„Wszystkie chińskie ataki na politykę zagraniczną mają w tle relacje USA-Chiny… więc współpraca z jakimkolwiek krajem, zwłaszcza ze średnim lub dużym mocarstwem, takim jak Francja, jest czymś, co próbują przeciwstawić się Stanom Zjednoczonym” – powiedział Zhao Suisheng. , profesor studiów nad Chinami i polityki zagranicznej na Uniwersytecie w Denver.

Noah Parkin, analityk Rhodium Group, powiedział, że głównym celem Chin jest niedopuszczenie do zbliżenia Europy z USA.

„W tym sensie Macron jest prawdopodobnie najważniejszym partnerem Pekinu w Europie” – powiedział. Macron jest często postrzegany przez dyplomatów jako główny motor kluczowych polityk w UE.

Macron udał się do Chin z przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą van der Leyen i obaj naciskali Chiny na Ukrainę.

Mimo to Macron otrzymał pełne traktowanie z czerwonego dywanu.

Van der Leyen, który opisał Chiny jako „represyjne” w krytycznym przemówieniu przed swoją podróżą, czasami wyglądał niefortunnie w Pekinie, z cichymi powitaniami na lotnisku i nie został zaproszony na niektóre uroczystości państwowe z Xi i Macronem.

Wspierana przez państwo chińska gazeta Global Times napisała w czwartkowym artykule wstępnym: „Dla wszystkich jest jasne, że bycie strategicznym niewolnikiem Waszyngtonu to ślepy zaułek. Przekształcenie stosunków chińsko-francuskich w pomost dla współpracy chińsko-europejskiej przyniesie korzyści obu stronom. I świat.”

READ  Widoczne ataki Izraela i Iranu dostarczyły obu siłom zbrojnym nowych informacji wywiadowczych

„pochlebstwo”

Jean-Pierre Raffarin, były premier Francji, który kilkakrotnie podróżował do Chin, powiedział Reuterowi na marginesie ceremonii podpisania umowy w Wielkiej Hali Ludowej, że część uroku Xi wywiera wpływ.

„Czy dyplomacja nie jest czasem pochlebstwem?” powiedział. „W stosunkach międzyludzkich zawsze jest trochę. Każda strona się tym bawi”.

W Waszyngtonie zaangażowanie dyplomatyczne Chin z Francją jest postrzegane z pewnym sceptycyzmem.

Poza Ukrainą Chiny chcą gospodarczego zbliżenia z Europą ze względu na swoje powiązania ze Stanami Zjednoczonymi, ale takie przejście jest w tej chwili mało prawdopodobne, twierdzą ludzie zaznajomieni z myśleniem rządu USA.

Według ludzi, którzy prosili o zachowanie anonimowości, Waszyngton przyjmuje podejście wyczekujące w sprawie europejskiego zaangażowania z Pekinem w sprawie Ukrainy. W czwartek Macron wezwał Pekin do rozmów z Rosją na temat wojny na Ukrainie, podczas gdy von der Leyen powiedziała, że ​​Xi wyraził chęć rozmów z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim.

Xi nie wspomniał o ewentualnej rozmowie z Zełenskim w oficjalnych wypowiedziach Chin na temat jego komentarzy po spotkaniach.

Parkin, analityk, powiedział, że Macron nie wydaje się czerpać zbyt wiele z podróży.

„Macron ma nadzieję, że uda mu się przekonać Xi do zmiany nastawienia do wojny” – powiedział. „Dał Xi serię prezentów – potępiając wycofanie się jako pułapkę, sprowadzając dużą delegację biznesową i potwierdzając swoje poparcie dla strategicznej autonomii – nie otrzymując nic w zamian”.

Zaloty Chin do Macrona są częścią lawiny ruchów dyplomatycznych w tym roku, ponieważ starają się pozostać nieskrępowane przez Stany Zjednoczone pośród różnic w wojnie na Tajwanie, Ukrainie i wprowadzonych przez USA ograniczeniach eksportu technologii.

Chiny zwiększyły w tym roku wydatki dyplomatyczne o 12,2 procent, a przywódcy i wyżsi urzędnicy odwiedzili w ostatnich tygodniach Singapur, Malezję, Hiszpanię i Japonię.

Chiny pomogły wynegocjować niespodziewane odprężenie między Arabią Saudyjską a Iranem w marcu, gdy Pekin przedstawił się jako rozjemca na Bliskim Wschodzie, napędzany chęcią kształtowania wielobiegunowego świata.

READ  Ty Cobb twierdzi, że sędzia 11. okręgu może zostać usunięty ze sprawy dotyczącej dokumentów Trumpa

Zaangażowanie chińsko-unijne będzie kontynuowane w nadchodzących tygodniach wraz z nowym szefem polityki zagranicznej Josephem Borrellem i ministrem spraw zagranicznych Niemiec w Pekinie.

„Chiny i Europa nadal mogą być partnerami”, powiedział Wang Yiwei, dyrektor Centrum Studiów Europejskich na Uniwersytecie Renmin w Pekinie, „raczej niż formalnymi rywalami lub rywalami”.

Dodatkowe raporty Trevora Hunnicutta w Waszyngtonie, Yu Lun Tiana w Pekinie; Scenariusz James Pomfret, zdjęcia Raju Gopalakrishnan

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *