Inflacja w strefie euro spadła w marcu, ale ścieżka EBC pozostaje niejasna

  • Główną przyczyną spadku o 1,6 punktu procentowego był spadek kosztów energii.
  • Dane te nie dostarczają wystarczająco mocnych dowodów na to, że Europejski Bank Centralny może rozważyć wstrzymanie cyklu podwyżek stóp procentowych, który rozpoczął się w lipcu.
  • EBC podniósł stopy procentowe o 50 punktów bazowych w marcu, obniżając główną stopę referencyjną do 3%. Nie wskazywało to jednak na możliwe decyzje w sprawie stóp procentowych w nadchodzących miesiącach.

Stragan w Madrycie, Hiszpania. Analitycy analizują najnowsze dane o inflacji poza strefą euro.

Wiadomości prasowe z Europy | Europa Prasa | Dobre zdjęcia

Inflacja w strefie euro znacznie spadła w marcu, ponieważ ceny energii nadal spadały.

Inflacja bazowa w 20-osobowym bloku wyniosła w marcu 6,9%, wynika ze wstępnych danych opublikowanych przez Eurostat w piątek. Dla porównania w LutyInflacja zasadnicza wyniosła 8,5%.

Główną przyczyną tego spadku o 1,6 punktu procentowego był spadek kosztów energii.

Jednak inne części koszyka inflacyjnego pozostają uparcie wysokie. Ceny żywności w dużym stopniu przyczyniły się do ogólnej miary inflacji w marcu.

Inflacja bazowa – z wyłączeniem zmiennych cen energii, żywności, alkoholu i wyrobów tytoniowych – nieznacznie wzrosła w porównaniu z poprzednim miesiącem. osiągnął 5,7 proc W marcu z 5,6% w lutym.

Dane nie dostarczają wystarczająco mocnych dowodów na to, że Europejski Bank Centralny może rozważyć wstrzymanie cyklu podwyżek stóp procentowych, który rozpoczął się w lipcu.

Członek EBC Isabel Schnabel trafiła na pierwsze strony gazet w czwartek zapalenie Zaczęło się uspokajać, ale inflacja bazowa okazuje się lepka.

Chociaż ubiegłoroczne podwyżki cen energii szybko rozprzestrzeniły się w całej gospodarce, ich rozproszenie zajmuje dużo czasu i nie jest nawet jasne, czy będzie to całkowicie symetryczne, czyli wszystko spadnie. Wydarzenie w czwartek, według Reutera.

EBC podniósł stopy procentowe o 50 punktów bazowych w marcu, obniżając główną stopę referencyjną do 3%. Nie wskazywało to jednak na możliwe decyzje w sprawie stóp procentowych w nadchodzących miesiącach.

READ  W rejonie Los Angeles obfity śnieg, poniżej powódź

Niedawne zawirowania bankowe zrodziły pytania o to, czy banki centralne nie są zbyt agresywne w przesuwaniu stóp procentowych, aby walczyć z inflacją. Główny ekonomista EBC, Philip Lane, powiedział, że dalsze podwyżki stóp procentowych będą potrzebne, aby przeciwdziałać wyższej inflacji, jeśli zmienność banku spadnie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *