Japonia oskarżyła mężczyznę podejrzanego o zamordowanie byłego premiera Japonii Shinzo Abe


Tokio
CNN

język japoński Mężczyzna podejrzany o zastrzelenie byłego premiera Shinzo Abe w zeszłym roku został oskarżony, poinformowali w piątek prokuratorzy.

Prokuratura Nara poinformowała w oświadczeniu, że Tetsuya Yamagami został oskarżony o morderstwo i broń palną po tym, jak został zastrzelony podczas przemówienia wyborczego na ulicy w mieście Abe 8 lipca.

Sąd Okręgowy w Nara potwierdził, że CNN otrzymało akt oskarżenia.

Yamagami przeszedł badania psychiatryczne w Nara od czasu jego aresztowania w zeszłym roku, aby ustalić, czy jest psychicznie zdolny do stawienia się przed sądem, poinformował publiczny nadawca NHK. Jego tymczasowe aresztowanie zakończyło się we wtorek, dodał NHK.

Yamagami został zatrzymany na miejscu zdarzenia i przyznał się do zastrzelenia Abe, podała policja Nara Nishi.

Lekarze powiedzieli, że kula, która zabiła byłego premiera „wystarczająco głęboko, by sięgnąć jego serca” i zmarł z powodu obfitego krwawienia.

67-letni Abe, były przywódca Partii Liberalno-Demokratycznej i najdłużej urzędujący premier Japonii, służył w latach 2006-2007 i ponownie w latach 2012-2020, po czym złożył rezygnację z powodów zdrowotnych.

Jego zabójstwo w biały dzień zszokowało świat i wstrząsnęło całą Japonią. Światowi przywódcy złożyli kondolencje, gdy tysiące ludzi wyszły na ulice Tokio. Kompleksowe i kontrowersyjne Pogrzeb państwowy Odbyła się we wrześniu.

NHK poinformowało wówczas, że podejrzany wybrał byłego premiera, ponieważ wierzył, że dziadek Abe – inny były przywódca kraju – pomógł w ekspansji grupy religijnej, która go nienawidziła.

CNN nie mogło jednak niezależnie potwierdzić, do której grupy odnosił się Yamagami, powołując się jednak na powiązania z japońskim premierem Kishidą Abe. Zjednoczony Kościół Podczas sesji parlamentarnej we wrześniu ubiegłego roku były premier powiedział, że rozumienie relacji z ugrupowaniem po jego śmierci ma granice.

W październiku Kishida zarządził dochodzenie w sprawie kościoła w obliczu rosnącej korupcji łączącej jego rządzącą Partię Liberalno-Demokratyczną (LDP) z kontrowersyjną grupą religijną. Ministrowie podają się do dymisji.

READ  Biały Dom powiedział, że agencje mają 30 dni na zablokowanie TikToka na urządzeniach rządu federalnego

Pierwotnie znany jako Stowarzyszenie Ducha Świętego na rzecz Zjednoczenia Światowego Chrześcijaństwa, kościół został założony w Korei Południowej w 1954 roku. Rozprzestrzenił się na całym świecie w latach 80. XX wieku i nadal jest obecny w niektórych częściach Azji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *