Klimatyczna rzeka w Kalifornii: Ulewny deszcz zbliża się do ponad 15 milionów ludzi w czasie powodzi

(CNN) Kolejna fala burz zmierza w kierunku spustoszonej powodzią Kalifornii, gdzie mieszkańcy wciąż borykają się z nieprzejezdnymi drogami, wezbranymi rzekami, zalanymi dzielnicami i groblą, która zmusiła setki ludzi do ewakuacji.

Oczekuje się, że nowa rzeka atmosferyczna uderzy w stan w poniedziałek, grożąc ulewnym deszczem w środkowej i północnej Kalifornii, a gdy kolejna rzeka atmosferyczna się skończy, Narodowa Służba Pogodowa powiedział. Atmosferyczne rzeki to długie, wąskie strumienie wilgoci, które mogą przenosić nasycone powietrze na tysiące kilometrów. Jak wąż strażacki.

Około 15 milionów ludzi w Kalifornii i Nevadzie jest pod obserwacją powodzi, gdy zbliża się burza.

„To wydarzenie może przynieść ponad 6 cali deszczu w części środkowej i północnej Kalifornii” – powiedział w niedzielę meteorolog CNN Haley Brink.

Począwszy od poniedziałku wieczorem, „deszcz dotknie najbardziej wrażliwe obszary środkowej Kalifornii, które zostały mocno dotknięte ulewami w piątek i wczesną sobotę”. Centrum Meteorologiczne powiedział. W rezultacie „nie trzeba długo czekać na wznowienie szkód powodziowych po rozpoczęciu długotrwałych ulewnych deszczy”.

A powodzie mogą stworzyć tragiczną sytuację w niektórych dzielnicach, gdzie ściany deszczu w ostatnich dniach zamieniły ulice w rzeki i zniszczyły drogi, zmuszając osieroconych ludzi do powrotu do zdrowia. Zginęły co najmniej dwie osoby Jak poinformowały władze, w wyniku burz.

Jednym z najbardziej dotkniętych obszarów było hrabstwo Monterey, gdzie wezbrana rzeka Bajaro wystąpiła z brzegów około północy w piątek. Woda wymknęła się spod kontroli w pobliskim Bajaro, zmuszając mieszkańców do ewakuacji – „najgorsza sytuacja” dla społeczności, powiedział Luis Alejo, przewodniczący rady nadzorczej hrabstwa Monterey.

Niektórzy nie byli w stanie wydostać się przed nadejściem powodzi, a załogi prowadziły akcje ratunkowe w sobotę, powiedział CNN kapitan straży pożarnej Cal Curtis Rhodes.

„Przynajmniej ci, którzy mogą znieść tego rodzaju trudności”

Wielu mieszkańców Pajaro to robotnicy rolni, którzy nie tylko tracą swoją własność, ale także nie mogą zarabiać na życie przez jakiś czas, jeśli ciągłe powodzie dotkną rolnictwo, powiedział Alejo.

READ  Beyond Bed Bath & Files Walka o ochronę przed bankructwem; Oczekuje zamknięcia wszystkich sklepów do czerwca – Chicago Tribune

„To są ludzie, którzy najmniej mogą znieść tego rodzaju trudności” – powiedział.

Gdy mieszkańcy tłoczą się w schronach ratunkowych, wysiłki mające na celu zapobieżenie powodziom komplikuje zbliżająca się rzeka drugiej fali.

„Ten weekend jest krótkim wytchnieniem” – powiedział David King z National Weather Service. „Pogoda ma się zmienić w poniedziałek wieczorem”.

„Jesteśmy teraz wyspą”

Samochody i domy zostały zalane w sobotę w Pajaro w Kalifornii.

Podczas gdy oczy skierowane były na rzekę Bajaro, rzeka Salinas na południu również przelewała się, co skłoniło do kolejnych nakazów ewakuacji w hrabstwie Monterey. Podnoszące się wody rzeczne zalały już domy i firmy wokół społeczności San Orto.

Ekipy ratunkowe uratowały ponad 90 osób w hrabstwie Monterey, powiedziała szeryf Tina Nieto. „Uratowaliśmy nawet człowieka, który unosił się w rurze i położyliśmy na nim jego zwierzaka” – powiedział.

Na północy piątkowe ulewne deszcze nawiedziły hrabstwo Santa Cruz, pozostawiając około 700 mieszkańców Soquel utkniętych w wyniku poważnych powodzi spowodowanych pękniętą rurą i zawaleniem się drogi łączącej społeczność z innymi obszarami, powiedział Steve Wiesner. Zastępca Dyrektora Rejonowych Robót Publicznych.

Mieszkańcy będą poddani kwarantannie do czasu zbudowania nowego przejścia – co może zająć kilka dni, powiedział Wiesner.

„Jesteśmy teraz wyspą” – powiedziała CNN mieszkanka Molly Watson.

Kolejnym mocno dotkniętym obszarem było hrabstwo Tulare Nakazy ewakuacji zostały przedłużone Biuro szeryfa hrabstwa ogłosiło w piątek wieczorem, że wody powodziowe obejmą społeczność Daviston oraz części Cutler i Exeter w miarę wzrostu poziomu rzeki. Urzędnicy zaapelowali do mieszkańców, aby trzymali się z dala od zbiorników wodnych i unikali niepotrzebnych podróży.

W hrabstwie Tulare wideo z Springville pokazało niszczycielskie zniszczenia po poważnej powodzi w piątek.

„To bardzo bolesne” – powiedziała Hattie Shepherd w rozmowie z CNN. „Wielu ciężko pracujących straciło domy i dobytek i zostało wysiedlonych”.

Obie strony autostrady 99 były zamknięte w sobotę w rejonie Earlimard w hrabstwie Tulare.

Najnowszy Atmosferyczne rzeki Najnowsza próba oszukania państwa po ataku Podobne burze spowodowały również śmiertelne powodzie w grudniu i styczniu.

READ  Kylie Jenner i Travis Scott są współrodzicami, a nie romantycznie

Ale ta nowa fala burz uderza w obszary już zasypane obfitymi opadami śniegu w ciągu ostatnich dwóch tygodni. Topniejący śnieg Synoptycy powiedzieli, że powodzie będą odgrywać pewną rolę w nadchodzących dniach.

Prezydent Joe Biden zatwierdził deklarację stanu nadzwyczajnego, o którą prosił gubernator Gavin Newsom. Posunięcie to uwalnia fundusze dla milionów mieszkańców dotkniętych trudnymi warunkami pogodowymi od początku roku.

Tymczasem gubernator Nevady Joe Lombardo Rozszerzono stan wyjątkowy Aby objąć więcej powiatów z powodu powodzi związanych z tą samą burzą.

„Ponieważ ta trudna pogoda nadal dotyka więcej mieszkańców północnej Nevady, ponownie wzywam wszystkich mieszkańców Nevady do zachowania bezpieczeństwa, podróżowania z ostrożnością i przestrzegania wszystkich lokalnych wytycznych” – powiedział Lombardo w oświadczeniu. „Partnerzy stanowi i federalni będą nadal monitorować lokalne szkody i działać szybko, aby ocenić niezbędne naprawy w północnej Nevadzie”.

Mike Valerio z CNN, Aya Elamrouzi, Andy Rose, Sharif Paget, Melissa Alonso i Jillian Sykes przyczynili się do powstania tego raportu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *