Kosowski minister mówi, że Serbia dąży do destabilizacji kraju

MITROVICA, Kosowo, 27 grudnia (Reuters) – Serbia, pod wpływem Rosji, dąży do destabilizacji Kosowa poprzez blokowanie dróg na północy i wspieranie mniejszości serbskiej, która walczy od prawie trzech tygodni, powiedział minister spraw wewnętrznych Kosowa Xhelal Svecla. Wtorek. .

Serbowie wznieśli we wtorek nowe barykady w podzielonym etnicznie mieście Mitrovica w północnym Kosowie, kilka godzin po tym, jak Serbia ogłosiła, że ​​postawiła swoją armię w stan najwyższej gotowości wojennej po tygodniach eskalacji napięć między Belgradem a Prisztiną.

„Serbia, pod naciskiem Rosji, zarządziła budowę nowych barykad i zwiększenie gotowości wojskowej, aby usprawiedliwić i chronić grupy przestępcze terroryzujące serbskich obywateli mieszkających w Kosowie” – powiedział Svekla w oświadczeniu.

Serbia zaprzecza próbom destabilizacji swojego sąsiada i twierdzi, że chce chronić tamtejszą mniejszość. Prezydent Serbii Aleksandar Vucic powiedział we wtorek, że Serbia „będzie nadal walczyć o pokój i szukać kompromisowych rozwiązań”.

Belgrad powiedział w poniedziałek późnym wieczorem, że postawił swoją armię i policję w stan najwyższej gotowości, opierając się na ostatnich wydarzeniach w regionie i przekonaniu, że kosowscy Serbowie przygotowują się do ataku i siłowego usunięcia blokady.

Od 10 grudnia Serbowie w północnym Kosowie ustawili kilka blokad dróg w Mitrovicy i jej okolicach oraz wymienili strzały z policją po aresztowaniu byłego serbskiego policjanta za napaść na funkcjonariuszy policji.

Albańska większość Kosowa ogłosiła niepodległość od Serbii w 2008 roku, wspierana przez Zachód, po wojnie 1998-1999 i interwencji NATO w celu ochrony swoich etnicznych Albańczyków.

Kosowo nie jest członkiem Organizacji Narodów Zjednoczonych, a pięć krajów UE – Hiszpania, Grecja, Rumunia, Słowacja i Cypr – odmawia uznania państwowości Kosowa.

Rosja, historyczny sojusznik Serbii, blokuje członkostwo Kosowa w ONZ.

READ  Rekordy ciepła zostały pobite na całym świecie

Około 50 000 Serbów mieszka w północnej części Kosowa i odmawia uznania rządu Prisztiny lub rządu. Uważają Belgrad za swoją stolicę.

Rząd Kosowa twierdzi, że policja jest zdolna i gotowa do działania, ale siły pokojowe NATO KFOR Kosowo czekają na odpowiedź na prośbę o zdjęcie blokady.

Vucic powiedział, że trwają rozmowy z zagranicznymi dyplomatami, jak rozwiązać sytuację.

W Mitrovicy we wtorek rano ciężarówki zostały zatrzymane, aby zablokować drogę łączącą miasto z większością serbską z obszarem zamieszkanym przez Albańczyków.

Serbowie domagają się uwolnienia aresztowanego oficera i innych żądań przed zniesieniem sankcji.

Serbscy burmistrzowie w północnych gminach Kosowa, wraz z lokalnymi sędziami i 600 policjantami, złożyli rezygnację w zeszłym miesiącu, aby zaprotestować przeciwko decyzji rządu Kosowa o wydaniu serbskich tablic rejestracyjnych samochodów w Prisztinie.

Rosyjska inwazja na Ukrainę skłoniła kraje UE do poświęcenia większej energii poprawie stosunków z sześcioma krajami bałkańskimi: Albanią, Bośnią i Hercegowiną, Kosowem, Czarnogórą, Macedonią Północną i Serbią, pomimo ciągłej niechęci do dalszego rozszerzania UE.

(Reportaż Fadosa Baitsi i Ivany Secularak, montaż: Alexandra Hudson)

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *