NASA mówi, że osłona termiczna Oriona wygięła się po misji księżycowej Artemis 1

Inżynierowie NASA zbadali osłonę termiczną Oriona po misji Artemis 1.
Fotografia: NASA

Kolekcja Oriona Kilka nagrań podczas misji Artemis 1 W przypadku Księżyca wytrzymuje temperatury 5000 stopni Fahrenheita podczas ponownego wejścia w atmosferę. Umożliwiła to innowacyjna osłona termiczna statku kosmicznego, ale dalsza analiza warstwy ochronnej NASA ujawniła poziomy zużycia nieprzewidziane przez modele.

„Orion przekroczył wszelkie oczekiwania dotyczące wydajności” – powiedział dziennikarzom menedżer programu Orion, Howard Hu, podczas wczorajszego briefingu NASA w celu omówienia najnowszych odkryć Artemis 1. Osiągnięto ponad 160 celów testów w locie, z których 21 dodano podczas misji, ponieważ menedżerowie uzyskali „lepsze niż oczekiwano wyniki”. The Nieoznakowana kapsuła Oriona spadła na dół 11 grudnia 2022 r. na Oceanie Spokojnym, po 26-dniowej podróży na Księżyc iz powrotem.

Jednak podczas badań i analiz naukowcy zauważyli pewne nieoczekiwane zmiany w osłonie termicznej Oriona. „Część zwęglonego materiału różniła się od tego, co przewidywały nasze modele komputerowe i nasz test naziemny” – powiedział Hu. „Więcej tego spalonego materiału zostało uwolnione podczas ponownego wejścia, niż się spodziewaliśmy”.

Rozpoczęto specjalne dochodzenie w tej sprawie i chociaż NASA „ciężko pracuje, aby dowiedzieć się więcej na ten temat”, wyjaśnił, że ogólnie „jest wiele do zrobienia, aby posunąć to dochodzenie do przodu”, co jest dużym zadaniem. Aby powiązać powiązane dane. Nie było od razu jasne, o ile więcej zwęglonego materiału wyszło niż oczekiwano – „to jest analiza, którą musimy przeprowadzić” – powiedział Hu. Śledczy muszą zbadać każdy moduł osłony termicznej z osobna, a jest ich ponad 180.

Orion ma przewozić astronautów, ale według Hu nieoczekiwana wydajność nie jest kwestią bezpieczeństwa. Powiedział, że pozostała „znacząca kwota marginesu” i nie wierzy, że „osiągnęliśmy jakiekolwiek limity z perspektywy marginesu”. Ochronna osłona termiczna spełniła swoje zadanie, ale ponieważ modele nie przewidziały tego zachowania, NASA musi to teraz zbadać. NASA chce mieć pewność, że istnieje lepsza osłona termiczna, aby chronić pasażerów podczas nadchodzących misji, wyjaśnił Hu.

Prace inżynieryjne nad osłoną termiczną Orion Artemis 2.

Prace inżynieryjne nad osłoną termiczną Orion Artemis 2.
Fotografia: NASA

Po powrocie z Księżyca Orion uderzył w ziemską atmosferę z prędkością 24 600 mil na godzinę (39 590 kilometrów na godzinę). Generował temperatury przekraczające 5000 stopni Fahrenheita, co dowodzi możliwości obsługi osłony termicznej. Osłona termiczna wykorzystuje powłokę wykonaną z materiału ablacyjnego o nazwie Avcoat, aby chronić kapsułę i załogę podczas ponownego wejścia w atmosferę. Ablator „pali się w kontrolowany sposób podczas ponownego wejścia w atmosferę, odprowadzając ciepło ze statku kosmicznego” – wyjaśniła NASA 8 grudnia. Informacja prasowa. Nowe płytki Avcoat mają grubość od 1 do 3 cali i pokrywają zewnętrzną powierzchnię osłony termicznej.

Inżynierowie spodziewali się pewnego zwęglenia materiału ablacyjnego, ale ku ich zaskoczeniu zamiast tego usunięto małe kawałki (tj. Spalono je w kontrolowany sposób). „Chcemy to zrozumieć” – powiedział.

Pomimo problemu przedstawiciele NASA powiedzieli, że agencja kosmiczna posuwa się naprzód z planowaną misją Artemis 2, w której weźmie udział załoga astronautów. Na platformie startowej trwają naprawy, budowana jest nowa rakieta Space Launch System (SLS), a następna kapsuła Orion jest gotowa do testów, ponieważ większość z nich została już zmontowana. Podobnie jak Artemis 1, w misji Artemis 2 kapsuła Oriona będzie podróżować wokół Księżyca.

Rozmawiając z reporterami podczas wtorkowej odprawy, Jim Free, zastępca administratora Dyrektoriatu Misji Rozwoju Systemów Eksploracyjnych NASA, powiedział, że przygotowania do Artemis 2 „ciągle posuwają się naprzód” i że „nadszedł czas, aby kontynuować naszą czujność”. Zrozum ryzyko, jakie podejmujemy.” Zachęcające jest to, że w analizie Artemis 1 po locie nie ma nic, co dałoby NASA jakikolwiek powód do przesunięcia daty wystrzelenia Artemis 2 na listopad 2024 r., powiedział Frei.

Artemis 3 – załogowa misja na powierzchnię Księżyca – jest planowana na koniec 2025 roku, ale ostrzegł, że będzie musiała spełnić kluczowe kamienie milowe, aby to zrobić, takie jak certyfikacja. Megarakieta Starship firmy SpaceXAgencja kosmiczna otrzyma dodatkowo zarówno pojazd startowy, jak i lądownik księżycowy Niezbędne kostiumy księżycowe firmy Axiom Space.

Dalej: SpaceX jest bliżej niż kiedykolwiek do pierwszego lotu orbitalnego Starship

READ  Liverpool pokonał Manchester United 7:0 w derbach Premier League.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *