PlanBe (Bartek Krupa) – Pełna biografia

0
PlanBe - Biografia i ewolucja

Czeluście internetu mówią, że PlanBe czyli Bartek Krupa (’96) rozpoczął swój rapowy rozdział 5 lat temu, w roku 2012. Przynajmniej wtedy zaczął upubliczniać swoje nagrywki na serwisie YouTube. Poznajcie więc ewolucję tego dobrze zapowiadającego się reprezentanta nowej szkoły.

 

Imię i nazwisko Bartosz Krupa
Ksywa PlanBe
Data urodzenia 1996, Tomaszów Lubelski
Pochodzenie Polska
Instrumenty Wokal
Gatunki Hip-Hop, Rap, Trap, RnB
Zawód Raper, autor tekstów
Aktywność 2012 – obecnie

 

 

W rapie każdy musi znaleźć swój lot. Tak samo było w przypadku Plana – jego rnb’owa stylówa nie powstała z niczego, chłopak zaczynał od ostrych bangerów na tłustych bitach. Tak można opisać wydany w 2012 roku spontaniczny numer „Styl„.

„Styl podzielił ludzi na lepszych i gorszych i wkurwiają mnie te materialistyczne poglądy”

– zauważył wtedy młody raper. W takim razie co by tu powiedzieć o dzisiejszym obnoszeniu się pieniędzmi i prestiżowymi markami, szczególnie w rapowym środowisku?

 

 

Kolejnym ciekawym odkryciem jest „Niewidzialny„. Tutaj już możemy wyczuć cząstkę obecnego stilo Bartka, specyficzne przeciąganie słów i zarazem chwytliwy refren. Podobno jest to numer z jego mixtape’u, który nie ujrzał światła dziennego. Co ciekawe, fani dalej do niego wracają – tak przynajmniej sugerują komentarze.

„Marzę o tym, by stać się niewidzialnym dla tych, którzy mnie skreślili na starcie spisując na straty”

– bardzo trafne spostrzeżenie! I chyba paradoksalnie tym „niewidzialnie-widzialnym” się stał, skoro teraz stoi na wielu wielkich scenach, ma pogłębiający się fanbase, wziął udział w „polskich Freshmanach” a.k.a. Młodych Wilkach, i co najważniejsze, zadebiutował już legalnie.

 

 

Kolejny numer z mixtape, który się nie ukazał to „Epilog” wydany w kwietniu 2013 – Planek miał wtedy zaledwie 16 lat.

„Przepraszam tato za to, że uganiam się nad marzeniami zamiast skupić się nad pracą, szkołą, dobrymi studiami”

I to jest kolejne dobre spostrzeżenie szesnastolatka, ponieważ nawet i w tych czasach się zdarza, że młodzi ludzie mają podcinane skrzydła przez własnych rodziców.

Pierwszym singlem zwiastującym ambitniejsze projekty był „Maraton Głupców” na bicie Symera.

 

 

Wartym zauważenia jest pierwszy flowtest w wykonaniu rapera – „Życie wybiera nas” wydane w styczniu 2014. Ciekawostką jest, że numer został nagrany na bicie z numeru Wiza Khalify – The Statement.

 

 

Kolejny flowtest to ten, przez który ja osobiście zaczęłam słuchać Plana. Jego wersja „Żadnych zmartwień” pasowała mi znacznie bardziej od oryginału w wykonaniu Quebonafide, Kubana i Kuby Knapa. Zdecydowanie można stwierdzić, że przy tej nawijce można odlecieć!

„Kiedyś Wam pokażę, że nawet pomimo reguł można nie mieć zmartwień i żale wyrzucać z biegu”

 

 

Przyszedł też czas na sfinalizowane, poważniejsze projekty. Poznajcie „Nightcalls” 14-numerowy mixtape, cały wyprodukowany przez Symera. Prace nad nim prawdopodobnie zostały rozpoczęte pod koniec roku 2013.

 

 

Nastąpił również tzw. gwóźdź programu, czyli dołączenie zawodnika do młodej wtedy wytwórni QueQuality. Ciekawostka jest taka, że Que początkowo chciał wydawać tylko siebie jak Żabson, ale widząc utalentowanych raperów z podziemia nie mógł się powstrzymać, żeby zaprosić ich do siebie na kanał. Tak właśnie urosła potęga. Utwór „Hikkomori” jest jednym z pierwszych wydanych na YouTubie Kuby.

„Jak to jest, że Que w kilka dni dla sceny zrobił więcej, niż te jebane dinozaury, przez kilka ostatnich lat?”

– słusznie zauważyła publika.

 

 

Ta dama słodka jest jak ananas… – Te wersy pewnie kojarzycie. I na pewno czytając macie też w głowie rytm. Na tym samym bicie nawijał Planek w tracku „Immortality” wypuszczonym w kwietniu 2015. Został on nagrany w przerwie działań nad „Fantasmagorią„.

 

 

Efekty kolejnej płyty Bartka usłyszeliśmy w listopadzie 2015. Kawałek powstał pod koniec wakacji, wideo to efekt kilkugodzinnego spaceru po Krakowie.

 

 

W styczniu 2016 wyszło poważne kolabo z Białasem zatytułowane „Respekt„. Kolabo te skomentował też White 2115.

„Ale wjebany Planbe na tym bicie”

 

 

Fantasmagoria” jest wynikiem zabiegu artystycznego, mającego na celu wymieszanie szarego obrazu przeszłości z dążeniem do pięknych snów o przyszłości. Nie bazując na żadnych schematach, w krótkim okresie czasu powstał projekt odbiegający od tradycyjnego stereotypu rapu, w którym PlanBe i Lanek stawiają przede wszystkim na styl, klimat i płynność swojej muzyki. Hitem albumu jest rytmiczne, bujające „Za winklem„. Całość (możecie sprawdzić tutaj) wyszła w pierwszym kwartale 2016 roku i przyjęła się bardzo dobrze.

 

 

Następnym ważnym momentem w karierze gracza jest udział w „Hip-Hop 2.0„, za którą odpowiedzialni są Quebonafide i QueQuality. Na płycie znalazły się premierowe utwory od ciechanowskiego rapera, jak i artystów zrzeszonych w jego labelu. Krążek ujrzał światło dzienne w czerwcu 2016 a Plan przygotował numer „Na dłoni„.

 

 

Od tego momentu wszystko ruszyło w przód. Duży wpływ na to miał na to również udział w EP’ce Quebonafide – „Dla Fanek Euforii„…

 

 

…oraz udział w V edycji Młodych Wilków Popkillera, gdzie zaprezentował najchętniej słuchany utwór – „Kolor„.

 

 

W marcu i maju 2017 usłyszeliśmy pierwsze efekty „Insomnii” – legalnego debiutu rapera. „HOLLYWOOD$” czy „Mama, będę wielki„… PlanBe „zrobił wielkie rzeczy tak jak mówił od narodzin”.

 

 

„Insomnię” zrecenzowaliśmy tutaj, album okazał się mieszanką pół na pół, ale to musicie sami sprawdzić i ocenić własnymi uszami! Hitem bez podjazdu okazało się „Tinder Love”, jednak „Lubię” też przyjęło się bardzo dobrze.

 

 

Raperzy coraz chętniej zaczęli zapraszać Planka w gościnki, i takim sposobem mamy „Eldorado” z Bedoesem, „Ten stan” z Wudoe, „Przez sen” ze Sztossem czy „Sukces” z Młodszym Joe.