Po nieudanej rebelii Wagnera najwyżsi generałowie Rosji zniknęli z widoku publicznego

Walerij Gierasimow, RosjaNajwyższy generał Wina, szef najemników, nie pojawił się w publicznej ani państwowej telewizji od przerwanego sobotniego buntu. Jewgienij Prigogine Zażądał wydania Gerasima. Od 9 czerwca nie ma o nim wzmianki w komunikacie prasowym Ministerstwa Obrony.

67-letni Gierasimow jest dowódcą rosyjskiej armii w czasie wojny UkrainaWedług niektórych zachodnich analityków wojskowych posiadacz jednej z trzech rosyjskich „aktówek nuklearnych”.

Poza zasięgiem wzroku jest gen. Siergiej Czurowikin, nazywany przez rosyjską prasę „Generałem Armagedonem” za agresywną taktykę w konflikcie syryjskim, który jest zastępcą dowódcy sił rosyjskich na Ukrainie.

Raport New York Timesa oparty na odprawie wywiadu USA powiedział we wtorek, że miał wcześniejszą wiedzę o powstaniu i że rosyjscy urzędnicy badają, czy był współwinny.

The Kreml Zbagatelizował raport w środę, mówiąc, że było i będzie dużo spekulacji i plotek.

rosyjska wersja językowa Moskwa Times Bloger wojskowy doniósł o aresztowaniu Surovika, podczas gdy kilku innych korespondentów wojskowych z licznymi zwolennikami w Rosji powiedziało, że on i inni wyżsi oficerowie są badani pod kątem ich możliwej roli w buncie.

Reuters nie mógł ustalić, czy Surowikin został aresztowany.

Raibar, wpływowy kanał w aplikacji do przesyłania wiadomości Telegram, prowadzony przez byłego oficera prasowego rosyjskiego Ministerstwa Obrony, powiedział, że czystka jest w toku.

Powiedział, że władze próbują wyeliminować personel wojskowy postrzegany jako „niezdecydowany” w stłumieniu buntu, wśród niektórych doniesień, że część sił zbrojnych niewiele zrobiła, aby powstrzymać bojowników Wagnera na wczesnych etapach powstania. bunt.

„Zbrojny bunt prywatnej firmy wojskowej Wagnera stał się pretekstem do masowych czystek w szeregach rosyjskich sił zbrojnych” – powiedział Raibar.

Takie posunięcie, jeśli zostanie potwierdzone, może zmienić sposób, w jaki Rosja prowadzi wojnę na Ukrainie – tak zwaną „specjalną operację wojskową” – i wywołać zamieszanie w szeregach w czasie, gdy Moskwa próbuje odeprzeć ukraińską kontrofensywę.

READ  Giełdy na świecie spadają, obligacje stabilizują się, gdy rosną obawy przed recesją

Może potwierdzać lub podnosić rangę innych wyższych rangą wojskowych i osób odpowiedzialnych za bezpieczeństwo uznanych za lojalnych.

Nie było oficjalnego komentarza Ministerstwa Obrony na temat tego, co się dzieje.

Zwycięzcy i przegrani

Niektórzy rosyjscy i zachodni analitycy wojskowi i polityczni uważają, że minister obrony Siergiej Szojgu, starszy sojusznik Putina, który chciał obalić Prigożyna Gierasimowa z powodu jego niekompetencji, może być teraz bezpieczny na swoim stanowisku.

„Myślę, że on (Prygożyn) faktycznie zrobi coś z Szojgu i Gierasimowem, a Putin będzie rządził na jego korzyść” – napisał na Twitterze Michael Goffman, rosyjski ekspert wojskowy z think tanku Carnegie Endowment.

„Zamiast tego, jego bunt mógł zapewnić im dalszą kadencję w siłach zbrojnych Federacji Rosyjskiej, mimo że powszechnie uznawano ich za niekompetentnych i powszechnie pogardzanych”.

Czytaj więcejSzef ochrony Putina przeżywa wyzwanie Shoigu Wagnera – ale jak długo?

Wiktor Zołotow, szef Gwardii Narodowej, który był ochroniarzem Putina, wydaje się być kolejnym beneficjentem po tym, jak publicznie ujawnił, że jego ludzie byli gotowi „stać na śmierć”, by chronić Moskwę przed Wagnerem.

Mówił o możliwości zdobycia ciężkiej broni i czołgów dla swoich sił po buncie.

Gierasimow był szczególnie nieobecny we wtorek, kiedy Putin podziękował wojsku za uniknięcie wojny domowej.

Surowikin, narzeczona Gerasimo, był ostatnio widziany w sobotę. Wyglądał na zmęczonego i nie było jasne, czy stara się mówić.

W środę wieczorem pojawiły się niepotwierdzone doniesienia rosyjskich mediów i blogerów, że Surowikin był przetrzymywany w moskiewskim areszcie Leportowo po aresztowaniu.

Alexey Venediktov, dobrze powiązany dziennikarz, powiedział – nie powołując się na swoje źródła – że Surowikin nie kontaktował się z rodziną od soboty, a jego ochroniarze również milczeli.

Prigożyn, który przez miesiące oczerniał Szojgu i Gierasimowa za ich niekompetencję w wojnie na Ukrainie, często wychwalał Czurowichina, powszechnie szanowanego w wojsku, za jego doświadczenie w Czeczenii i Syrii.

READ  Sędzia opóźnia proces pieniężny Trumpa w Nowym Jorku

Czytaj więcejShoigu i Gierasimow: mistrzowie wojen Putina

Surowikin, który służył jako główny dowódca wojny na Ukrainie, zanim Gierasimow został wyznaczony do przejęcia władzy, jest uważany przez zachodnich analityków wojskowych i część ukraińskiej armii za głównego operatora.

Rosyjscy korespondenci wojenni mówili o nim jako o przyszłym ministrze obrony.

(Reutera)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *