Po pozostawieniu wysp karaibskich w ruinie huragan Beryl skierował się w stronę Jamajki i stał się rekordową burzą kategorii 5.CNN

Huragan Beryl już możliwy Huragan piątej kategoriiPo zabiciu co najmniej jednej osoby i sianiu spustoszenia na Karaibach w poniedziałek skupił się na Jamajce.

Oczekuje się, że w środę burza przyniesie zagrażające życiu wiatry i fale sztormowe na Jamajkę, a w czwartek uderzy w Kajmany, gdzie wydano ostrzeżenie przed huraganem.

Burza w dalszym ciągu bije rekordy, rozpoczynając wyjątkowo wczesny sezon huraganów jako wczesny huragan piątej kategorii – i jest to dopiero druga burza atlantycka o takiej sile odnotowana w lipcu.

Biuro gubernatora podało, że w poniedziałek Beryl przedostała się przez Grenadę w zaledwie kilka minut, niszcząc budynki oraz pozbawiając prądu i usług telefonicznych wszystkich mieszkańców wyspy.

„W ciągu pół godziny Cariago było płaskie” – powiedział w poniedziałek premier Dicken Mitchell.

Obejrzyj tę interaktywną zawartość na CNN.com

Premier Ralph Gonçalves powiedział, że przez sąsiednie Saint Vincent i Grenadyny przetarła się ścieżka „ogromnego zniszczenia, bólu (i) cierpienia”, gdzie według doniesień zginęła co najmniej jedna osoba. Niektóre części wysp, w tym szpitale, są pozbawione prądu, a inne wody.

Gonsalves powiedział, że około 90% domów na wyspie Union Island zostało uszkodzonych lub zniszczonych. Setki domów oraz kilka szkół, kościołów i budynków rządowych na St. Vincent również doznało poważnych uszkodzeń.

„Budzimy się jutro z naszym zaangażowaniem i determinacją, aby odbudować życie nasze i naszych rodzin” – powiedział Gonsalves w poniedziałkowy wieczór.

Chociaż siła Beryl będzie się zmieniać w nadchodzących dniach, oczekuje się, że do połowy tygodnia stanie się „bardzo niebezpiecznym poważnym huraganem” – kategorii 3 lub silniejszej – podało centrum huraganów.

Huragan będzie nadal powodować silne wiatry, ulewne deszcze i niebezpieczne morza rozciągające się poza centrum Karaibów. Chociaż Beryl nie wylądowała na Jamajce, jej peryferyjne zespoły miały znaczący wpływ.

READ  W raporcie Durhama specjalny doradca z czasów Trumpa zaprzeczył sondzie rosyjskiej

• Jamajka przygotowuje się na wypadek poważnych kontuzji: Na Jamajce obowiązuje ostrzeżenie przed tajfunem w związku z tajfunem, który uderzy w wyspę w środę. W środę wczesnym rankiem spodziewany jest tropikalny wiatr sztormowy. Fala sztormowa może podnieść poziom wody o 3 do 5 stóp powyżej normalnego poziomu pływów i przewiduje się, że przyniesie od 4 do 8 cali deszczu i pojedyncze opady do 12 cali.

• Dominikana i Haiti objęte ostrzeżeniem przed burzą: Południowe wybrzeża Haiti i Dominikany objęte są ostrzeżeniem przed burzą tropikalną, a burze tropikalne rozpoczną się we wtorek. Możliwe są gwałtowne burze o wysokości do 3 stóp, a suma opadów może osiągnąć 6 cali.

• Przedłużony stan wyjątkowy na Grenadzie: Rzeczniczka Kancelarii Premiera Neela K. Etienne powiedziała, że ​​zarządzenie zostało przedłużone do 7 lipca ze względu na poważne szkody spowodowane przez burzę. Powiedział, że 95% wyspy Grenada straciło moc. Telekomunikacja również została zakłócona, a niektórzy utracili dostęp do Internetu.

• Saint Vincent i Grenadyny starają się przywrócić zasilanie: Władze lokalne „pracują gorączkowo, pilnie i bardzo intensywnie, aby dziś wieczorem w niektórych miejscach uzyskać prąd” – powiedział w poniedziałek premier Gonsalves. Wiele drzew opiera się na liniach energetycznych. Mimo to premier nalegał na ponowne otwarcie we wtorek budynków rządowych i, jeśli to możliwe, na otwarcie właścicieli firm.

Randy Brooks/AFP/Getty Images

Uszkodzone łodzie rybackie spoczywają na brzegu po tym, jak huragan Beryl uderzył 1 lipca w targ rybny Bridgetown w Bridgetown na Barbadosie.

Poważny cios dla przemysłu rybnego Barbadosu: Chociaż burza oszczędziła Barbados, duża fala sztormowa uszkodziła wiele statków rybackich, co stanowiło ogromną stratę dla krajowego przemysłu rybnego. Premier Mia Amor Motley powiedziała w poniedziałek, że zatonęło co najmniej 20 statków. Niektórzy rybacy w Bridgetown Zespół akwariów patrzył bezradnie, jak gwałtowne fale zderzają się z łodziami lub wciągają je pod wodę – podaje CBC, filia CNN. „Nie możemy zrobić nic innego, jak patrzeć na całkowite zniszczenie – nasze źródła utrzymania poszły w błoto” – powiedział CBC jeden z mieszkańców.

READ  Sezon zasadniczy NBA jest inny niż wszystkie, pełen thrillerów, wybuchów i zmian w rankingach.

Uwięziona drużyna krykieta i kibice: Niektórzy fani krykieta, którzy udali się na Barbados na Puchar Świata T20 – w tym zwycięska drużyna Indii – nie mogli opuścić wyspy po tym, jak cyklon Beryl wstrzymał działalność na międzynarodowym lotnisku Grantley Adams. Motley powiedział jednak, że indyjska drużyna prawdopodobnie poleci do domu we wtorek, po ponownym otwarciu lotniska.

Szybko zwiększająca się siła Berylline i wczesne pojawienie się w sezonie huraganów na Atlantyku są rzadkie i stanowią niepokojącą wskazówkę, że sezon ten jest daleki od normalnego w kontekście globalnego ocieplenia spowodowanego zmianami klimatycznymi powodowanymi przez człowieka.

Ta burza pobiła już wiele rekordów. W niedzielę stał się pierwszym poważnym huraganem kategorii 3 lub wyższej na Atlantyku od 58 lat, a w czerwcu osiągnął status kategorii 4.

Według danych NOAA z 1851 r. był to najsilniejszy huragan, jaki przeszedł przez południowe Wyspy Na Wietrze, położone na wschodnim krańcu Morza Karaibskiego.

Huragany mogły się odrodzić, ponieważ ocean jest teraz ciepły, czyli w szczytowym okresie sezonu huraganów, powiedział Jim Gossin, ekspert ds. huraganów i doradca naukowy fundacji non-profit First Street Foundation.

„Huragany nie wiedzą, jaki jest miesiąc, wiedzą jedynie, jakie jest ich otoczenie” – Kosin powiedział CNN. „Beryl bije rekordy w czerwcu, bo Beryl myśli, że jest wrzesień”.

Wysokie temperatury oceanu, które napędzają bezprecedensową siłę berylu, „zdecydowanie mają na sobie ludzki odcisk palca” – powiedział Gossin.

Prognozy ostrzegają, że sezon huraganów będzie niezwykle aktywny. Krajowa Służba Meteorologiczna Prognozy przewidywali W tym sezonie nazwano od 17 do 25 burz, z czego 13 stało się huraganami.

Monica Garrett z CNN, Abel Alvarado, Brandon Miller, Sahar Akbarzai, Mary Gilbert, Hira Humayun, Robert Shackelford, Isaac Yee, Duarte Mendonca i Manveena Suri wnieśli swój wkład w powstanie tego raportu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *