Po „Zero Covid” chińska gospodarka zaczyna się ożywiać

Chińscy konsumenci obawiają się kupowania drogich przedmiotów, takich jak samochody czy mieszkania, ale znowu wydają. Wiele fabryk nadal działa poniżej mocy produkcyjnych, ale eksport się wzmocnił. Chociaż budowa nowych domów jest powolna, inwestycje w infrastrukturę i produkcję są duże.

Pomimo utrzymujących się obszarów słabości gospodarczej, Chiny podnoszą się szybciej niż oczekiwano po tym, jak rząd nagle zniósł surowe środki „zero Covid” na początku grudnia.

Krajowy urząd statystyczny poinformował we wtorek, że gospodarka wzrosła o 4,5 procent od stycznia do marca w porównaniu z tymi samymi miesiącami 2022 roku. Wzrost był w dużej mierze napędzany przez konsumentów: sprzedaż detaliczna, barometr wydatków, wzrosła w marcu o 10,6 procent, pomimo spadku sprzedaży samochodów.

Stawka dla reszty świata jest wyższa po tym, jak Chiny odnotowały w zeszłym roku jeden z najgorszych wyników gospodarczych od dziesięcioleci. W ciągu ostatnich dwóch dekad Chiny były największym motorem wzrostu na świecie. Pomimo napięć z USA i rosnących nieporozumień z Europą, Chiny pozostają wysoce współzależne od swoich dwóch gospodarek. Międzynarodowy Fundusz Walutowy ostrzegł w zeszłym tygodniu, że świat stoi w obliczu rosnącego ryzyka bolesnej recesji w tym roku, ponieważ banki centralne na Zachodzie podnoszą stopy procentowe, a banki słabną.

Wtorkowy raport o produkcie krajowym brutto wskazuje na odradzające się Chiny, drugą co do wielkości gospodarkę świata.

„Kwartalny wzrost zaczyna wyglądać na zdrowe odbicie” – powiedział Louis Lu, ekonomista specjalizujący się w Chinach w biurze Oxford Economics w Singapurze. „Bardzo skromne 4,5-procentowe tempo wzrostu rok do roku na tym wczesnym etapie ponownego otwarcia zapewnia również miejsce na zapewnienie bardzo potrzebnego wsparcia słabszym segmentom gospodarki”.

Chiny podjęły kroki w celu promowania wzrostu. Rząd wydaje pieniądze na szybkie linie kolejowe, autostrady, mosty i inną infrastrukturę, aby pomóc w zwiększeniu liczby miejsc pracy i liczby konsumentów. Bank centralny, Ludowy Bank Chin, w zeszłym miesiącu powiedział bankom komercyjnym, że mogą utrzymywać nieco mniejsze rezerwy na wypadek potencjalnych strat, uwalniając je od udzielania pożyczek.

Wzrost w pierwszych miesiącach roku był znaczną poprawą w stosunku do tempa 2,9 proc. w ostatnim kwartale ubiegłego roku i był bliski docelowego poziomu 5 proc. ograniczenia. Pekin jest ustawiony na 2023 rok.

READ  Hollywoodzcy scenarzyści strajkują, zamykając produkcję telewizyjną i filmową

Jak dotąd wydatki na usługi takie jak podróże i restauracje były wysokie. Duże hotele w Pekinie i Szanghaju wyłączyły w zeszłym roku windy i często mają 200-osobową restaurację, w której ludzie czekają w kolejce po stolik przy śniadaniu. Duża część tej działalności jest napędzana przez chińskich konsumentów, ponieważ loty krajowe są wznawiane powoli.

Jednocześnie Chiny stoją w obliczu pogłębiającej się luki w budżetach rządowych w związku ze spadkiem dochodów i wzrostem kosztów. A powolny kryzys mieszkaniowy jest znaczącym obciążeniem dla gospodarki. Budowa nowych domów, biur i sklepów spadła w pierwszym kwartale o 5,8 procent w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku.

Lokalna gospodarka w Suzhou, mieście położonym nad rzeką Jangcy w pobliżu Szanghaju, wykazuje wiele krajowych tendencji. Konsumenci i firmy znów wydają. Istnieją jednak znaczne różnice między dzielnicami, a nawet między firmami.

Na targu ulicznym w Suzhou Jiang Yongming, rzeźnik, stał za stołem zastawionym kawałkami surowej wieprzowiny i narzekał na utrzymującą się surowość mieszkańców jego dzielnicy. Nabywcom mięsa mówi się, aby pokroili duży plik na dwa lub trzy kawałki i kupili tylko jeden z nich, powiedział.

Liu Zhongyou, sprzedawca sumów i małży, ma inne doświadczenia na ulicznym targu w Suzhou. Stracił całą sprzedaż przez miesiąc w zeszłym roku, kiedy pobliskie restauracje zostały zamknięte z powodu ograniczeń związanych z pandemią, ale teraz te same restauracje zaczęły składać większe zamówienia.

„W czasie pandemii traciliśmy pieniądze – nie mieliśmy klientów” powiedział Liu. „Już lepiej.”

Kontrastujące doświadczenia dwóch małych firm na tym samym rynku wskazują na ożywienie w Chinach — silne, ale nierówne.

Sprzedaż detaliczna w Chinach wzrosła tylko o 3,5 procent w styczniu i lutym w porównaniu z tymi samymi miesiącami ubiegłego roku. Tak więc duży wzrost w marcu był pierwszą oznaką silnego ożywienia. Ale ta poprawa blednie w porównaniu z rzeczywistym spadkiem, który doprowadził do rozpoczęcia dwumiesięcznej blokady Szanghaju w marcu 2022 r., kiedy liczba przypadków Covid-19 wzrosła.

READ  Jak Wall Street przygotowuje się do możliwej spłaty długu w USA

A niektóre sektory nigdy nie podniosły się z epidemii. Szczególnie mocno ucierpiały kina: jedna trzecia z nich upadła. Przychody ze sprzedaży biletów spadły w zeszłym miesiącu o 55 procent w porównaniu z tym samym miesiącem cztery lata temu, według Maoyan Entertainment, firmy zajmującej się sprzedażą biletów online, która śledzi szerszą branżę w Pekinie.

Chociaż chińska gospodarka zaczyna się odradzać, niewiele wskazuje na inflację. W przeciwieństwie do Zachodu Chiny unikały wysyłania gospodarstwom domowym czeków i kuponów pandemicznych. W związku z tym możliwość podbijania cen towarów jest ograniczona. Ceny konsumpcyjne były w marcu tylko o 0,7 proc. wyższe w porównaniu z ubiegłym rokiem, a ceny, jakie producenci narzucają swoim klientom za towary przemysłowe, faktycznie spadły.

„Popyt wewnętrzny jest niewystarczający, a podstawy ożywienia gospodarczego nie są jeszcze solidne” – powiedział Fu Linghui, urzędnik Biura Statystycznego.

Dochody milionów Chińczyków zostały poważnie obniżone i osłabione podczas pandemii. Bezrobocie wśród osób w wieku od 16 do 24 lat wzrosło do 19,6 procent w marcu z 18,1 procent w lutym, ponieważ wielu absolwentów szkół wyższych ma trudności ze znalezieniem pracy umysłowej i obawia się pracy w fabrykach. Pozytywnym znakiem jest bezrobocie wśród mieszkańców w wieku od 25 do 59 lat, które spadło w marcu do 4,3 procent z 4,8 procent w lutym.

Warsztat naprawy silników elektrycznych znajduje się obok jednego z kultowych kanałów Suko, wzdłuż którego rosną wierzby płaczące. Sklep od dawna zaopatrywał wiele małych warsztatów produkujących gwoździe i śruby dla największego przemysłu miasta.

Właściciel sklepu, który podał swoje nazwisko, Guo, powiedział, że niektóre warsztaty zawiodły podczas pandemii, ale ci, którzy przeżyli, wrócili do biznesu. „W zasadzie jest o wiele lepiej niż było wcześniej, a to, co nie zostało zamknięte, zasadniczo się poprawiło” – powiedział. – powiedział Guo.

READ  Ciało zaginionego mężczyzny wydobyte z zawalonego mieszkania w Iowa; Brakuje jeszcze dwóch

Produkcja przemysłowa – produkcja z fabryk, kopalń i elektrowni – wzrosła w marcu o 3,9 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim, w porównaniu z 2,4 proc. w styczniu i lutym. Ale wzrost przemysłowy w marcu był nadal anemiczny jak na chińskie standardy. Gwałtowne spowolnienie w branży samochodowej jest jednym z głównych winowajców.

Sprzedaż samochodów spadła w pierwszym kwartale o 13,4 procent. Pod koniec grudnia Chiny zezwoliły na wygaśnięcie krajowych dotacji na samochody elektryczne i przywróciły podatek od sprzedaży samochodów napędzanych benzyną, który został zawieszony podczas krajowych środków „zero Covid”.

Ogólnie rzecz biorąc, eksport odradza się, zwiększając się w marcu o 14,8 procent w porównaniu z rokiem poprzednim. Fabryki nadrabiają zaległości w zamówieniach skumulowanych podczas lockdownu „Zero Covid”.

Inwestycje w tzw. nowe budynki mieszkalne, drogi, fabryki i inne środki trwałe od dawna są filarem chińskiej gospodarki. Ogólne inwestycje w środki trwałe rosną, w tym o 5,1 procent w pierwszym kwartale w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku. Inwestycje nie przebiegają jednak zgodnie z przyjętym przez Pekin wzorcem.

Wydatki rządowe na nowe linie kolejowe, drogi i inną infrastrukturę wzrosły o 8,8 procent w pierwszym kwartale w porównaniu z tymi samymi miesiącami ubiegłego roku, podało Narodowe Biuro Statystyczne. Inwestycje produkcyjne wzrosły o 7 proc.

Ale z powodu kryzysu gotówkowego i dziesiątek niewypłacalności obligacji zagranicznych w ciągu ostatnich dwóch lat, deweloperzy mieszkaniowi uruchamiają bardzo niewiele nowych projektów mieszkaniowych, nawet gdy ceny domów zaczynają się stabilizować.

Koncentrują się na ukończeniu budynków mieszkalnych, które już rozpoczęli, z których wiele jest opóźnionych. Inwestorzy giełdowi obawiają się tego sektora, a jeden z głównych deweloperów, Sunac China Holdings, odnotował w zeszłym tygodniu spadek ceny akcji o 59 procent, ponieważ wznowił handel po rocznej przerwie.

Nawet ci, którzy odbierają nowe mieszkania od deweloperów, niechętnie wydają pieniądze na malowanie i urządzanie. Pan. W lakierni niedaleko warsztatu elektrycznego Guo klienci zniknęli.

„Nie mamy teraz żadnych interesów”, powiedział właściciel sklepu, który podał swoje nazwisko, Lu. „Nikt nie nadchodzi”.

Li Yu Przyczyniły się badania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *