Pod przewodnictwem Partii Republikańskiej Senat Arizony ma głosować nad uchyleniem zakazu aborcji z 1864 roku

Kontrolowany przez Republikanów Senat Arizony ma głosować w środę Zakaz aborcji z czasów wojny secesyjnejTydzień po podobnym ruchu Została przyjęta przez kontrolowaną przez GOP Izbę Stanową.

Po Dwie próby nie powiodły sięTrzej Republikanie w Izbie Reprezentantów wraz ze wszystkimi Demokratami pomyślnie głosowali za uchyleniem ustawy, wysyłając ją do Senatu.

14 Demokratów w Senacie stanowym ma nadzieję, że co najmniej dwóch Republikanów prześle projekt ustawy demokratycznej gubernator Katie Hobbs, która powiedziała, że ​​je podpisze. Jeśli uchylenie zostanie podpisane, wejdzie w życie ustawa z 2022 r., zezwalająca na aborcję przed 15. tygodniem ciąży.

W zeszłym miesiącu Sąd Najwyższy Arizony orzekł, że ustawa z 1864 r. zakazująca prawie wszystkich aborcji może wejść w życie w 2022 r., unieważniając 15-tygodniowy zakaz aborcji wydany przez republikanów stanowych. Ustawa z marca 2022 r. została podpisana trzy miesiące przed uchyleniem przez Sąd Najwyższy Stanów Zjednoczonych federalnego prawa do aborcji. Decyzja Dobbs przeciwko Jacksonowi Organizacji Zdrowia Kobiet.

Stanowy Sąd Najwyższy stwierdził, że zakaz z 2022 r. w Arizonie „całkowicie przekreśla istnienie federalnego konstytucyjnego prawa do aborcji”, ponieważ zakaz z 2022 r. „nie uznaje w sposób niezależny aborcji”. W rezultacie, jak stwierdził sąd, w żadnym prawie stanowym ani federalnym nie było przepisu regulującego funkcjonowanie zakazu z 1864 r., w związku z czym sąd orzekł, że zakaz ten „jest teraz wykonalny”.

Nawet jeśli Senat uchyli tę uchwałę w środę, wejdzie ona w życie dopiero 90 dni po odroczeniu kadencji legislatury. Ustawa z 1864 r. weszła w życie 27 czerwca.

PLIK: Budynek Senatu Arizony na Kapitolu stanu, 11 kwietnia 2024 r. w Phoenix.

Rossa D. Franklina / AB


Były republikański gubernator Doug Ducey, który podpisał ustawę z 2022 r., znalazł się wśród krytyków orzeczenia sądu, podobnie jak kandydat Partii Republikańskiej do Senatu USA Gary Lake. – powiedział po wyroku były prezydent Donald Trump„Jestem pewien, że gubernator i wszyscy przywrócą sprawę do rozsądku i myślę, że bardzo szybko się nią zajmiemy”.

Demokraci walczący na szczeblu krajowym o przywrócenie praw do aborcji skupili się na Arizonie – wahadłowym państwie, które w 2020 r. stało się kluczowym polem bitwy dla prezydenta Bidena. W zeszłym miesiącu w przemówieniu wygłoszonym w Tucson Wiceprezydent Kamala Harris stworzyła zakaz aborcji z 1864 roku – i podobne środki ograniczające w innych stanach – przez Trumpa, który nazwał go „architektem tego kryzysu zdrowotnego”.

Shawna Mizell przyczyniła się do powstania tego raportu.

READ  Nowa Zelandia zakazuje TikToka na urządzeniach podłączonych do parlamentu, powołując się na obawy dotyczące bezpieczeństwa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *