Pogrzeb papieża Benedykta XVI: Papież Franciszek przewodniczy watykańskiej ceremonii byłego papieża


Rzym
CNN

Wierni złożyli hołd Były papież Benedykt XVI Czwartek, pogrzeb na Placu św. Piotra Watykan Naznaczony luksusem i tradycją.

Zgodnie z życzeniem Benedykta Matteo Bruni, dyrektor biura prasowego Stolicy Apostolskiej, powiedział, że jego pogrzeb będzie „prosty”. Po raz pierwszy w czasach nowożytnych papież przewodniczył pogrzebowi swojego poprzednika.

Dostojnicy i przywódcy religijni ustawili się wzdłuż placu, który mógł pomieścić około 60 000 osób, aby wziąć udział w tej prestiżowej ceremonii. Według CNN Prima, stowarzyszonego z CNN, wśród obecnych był premier Czech Petr Fiala.

Bruni powiedział, że ceremonia będzie podobna do ceremonii panującego papieża, ale z pewnymi zmianami. Podczas pogrzebu Benedykt zostanie ogłoszony papieżem emerytem, ​​a język niektórych modlitw będzie inny, ponieważ po śmierci nie będzie już panującym papieżem.

Wierni odmawiali różaniec, gdy trumna Benedykta opuściła Bazylikę św. Piotra o godzinie 8:45 czasu lokalnego (2:45 czasu wschodniego) w czwartek.

„Zgromadzony tutaj wierny lud Boży towarzyszy mu teraz i powierza mu życie swojego pasterza” – powiedział Franciszek.

„Jak kobiety przy grobie, przybyliśmy z wonią wdzięczności i olejkiem nadziei, aby raz jeszcze okazać Mu naszą nieśmiertelną miłość. Chcemy to robić z tą samą mądrością, czułością i oddaniem, którymi On nas błogosławił przez lata. Chcemy wspólnie powiedzieć: „Ojcze, w Twoje ręce powierzamy jego ducha”.

„Benedykcie, wierny przyjacielu oblubieńca, niech twoja radość będzie pełna, gdy usłyszysz jego głos, teraz i na wieki” – dodał Franciszek.

Franciszek zaczął prowadzić mszę w czwartek rano, kiedy miał wygłosić homilię o godzinie 10:00 czasu lokalnego (4:00 czasu wschodniego).

Trumna Benedykta zostanie przeniesiona przez bazylikę do podziemi Watykanu i pochowana w Mauzoleum Jana Pawła II.

Po zwłokach Jana Pawła II grób został opróżniony, a po jego kanonizacji szczątki przeniesiono do kaplicy w bazylice.

READ  Po pozostawieniu wysp karaibskich w ruinie huragan Beryl skierował się w stronę Jamajki i stał się rekordową burzą kategorii 5.

Obecni są wierni, w tym Georg Conswein (drugi od prawej), arcybiskup Kurii i wieloletni prywatny sekretarz zmarłego Benedykta.

W czasie pochówku podczas obrzędu wokół trumny umieszczane są pieczęcie Izby Apostolskiej, Domu Papieskiego i Liturgii. Cyprysowa trumna jest umieszczana w cynkowej trumnie, która jest lutowana i uszczelniana, a następnie umieszczana w drewnianej trumnie i zakopywana.

Oczekuje się, że ceremonia zakończy się o godzinie 11:15 czasu lokalnego (5:15 czasu wschodniego).

Oczekuje się, że w pogrzebie wezmą udział wybitni dygnitarze, w tym królowa Hiszpanii Sofia i kanclerz Niemiec Olaf Scholz, a także ambasador USA przy Stolicy Apostolskiej Joe Donnelly.

Trumna Benedykta została przeniesiona przez plac św. Piotra.
Kardynałowie oddają hołd byłemu papieżowi

Benedykt, pierwszy papież od prawie 600 lat, który zrezygnował, zamiast pozostać na swoim stanowisku dożywotnio, zmarł 31 grudnia w wieku 95 lat w klasztorze w Watykanie, zgodnie z oświadczeniem Watykanu.

Został wybrany na papieża w kwietniu 2005 roku po śmierci Jana Pawła II.

Benedykt jest znany jako bardziej konserwatywny niż papież Franciszek, który poczynił kroki w celu złagodzenia stanowiska Watykanu w sprawie aborcji i homoseksualizmu, a także dołożył większych starań w celu rozwiązania kryzysu związanego z wykorzystywaniem seksualnym, który ogarnął i przyćmił Kościół w ostatnich latach. Dziedzictwo Benedykta.

Zwój umieszczony w trumnie papieża Benedykta XVI, który dotyczy niektórych z najważniejszych momentów jego życia i jego kadencji, przypomina nam, że „zdecydowanie” walczył z pedofilią.

„Zdecydowanie walczył ze zbrodniami popełnianymi przez duchownych na dzieciach lub osobach bezbronnych, nieustannie wzywając Kościół do nawrócenia, modlitwy, pokuty i oczyszczenia” – czytamy w zwoju.

Przywódcy polityczni i religijni, w tym prezydent USA Joe Biden, premier Wielkiej Brytanii Rishi Sunak i Dalajlama oddali hołd jego śmierci.

Około 200 000 żałobników, w tym premier Włoch Giorgia Meloni i prezydent Sergio Mattarella, złożyło hołd byłemu papieżowi na początku tego tygodnia, gdy leżał w Bazylice św. Piotra.

Publiczne oglądanie Benedykta zakończyło się w środę podczas kameralnej ceremonii religijnej, podczas której przedmioty z jego kadencji, w tym monety i medale oraz zwój opisujący pontyfikat, zostały umieszczone w zapieczętowanej cypryjskiej trumnie przed pogrzebem.

READ  Republikanie odrzucają wezwania Demokratów do wezwania RFK Jr. jako świadka procesowego

Franciszek złożył hołd swojemu poprzednikowi podczas środowego spotkania w Watykanie.

„Chcielibyśmy się tu z nami przyłączyć ku czci Benedykta XVI, wielkiego mistrza katechezy” – powiedział.

„Niech pomoże nam na nowo odkryć radość wiary w Chrystusa i nadzieję na życie”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *