Pożary w południowej Kalifornii mogą zwiastować nadchodzące niebezpieczne lato

Pożar, który szybko spalił ponad 14 000 akrów łąk i zarośli na górzystym obszarze na północny zachód od Los Angeles, oznacza początek – ostrzegają eksperci – niebezpiecznego i przedłużającego się sezonu pożarów na Zachodzie.

Daniel Swain, klimatolog z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Los Angeles, powiedział: „To tylko przedsmak tego, co nadejdzie.

Pożar, nazwany Post Fire, wybuchł w sobotnie popołudnie w pobliżu autostrady międzystanowej nr 5, około 70 km od Los Angeles – podają władze. Zmusiło to do ewakuacji około 1200 osób z kempingu Hungry Valley. Władze zamknęły także pobliskie jezioro Pyramid Lake, miejsce docelowe dla żeglarzy weekendowych.

Według kalifornijskiej agencji straży pożarnej CalFire, do niedzielnego popołudnia pożar został w tym roku opanowany w 2 procentach i uznawany jest za największy pożar w stanie.

Pożar pocztowy spalił około 3 000 akrów w ciągu 12 godzin od wybuchu i szybko się rozprzestrzenił ze względu na gorące, suche i wietrzne warunki, powiedział rzecznik straży pożarnej hrabstwa Los Angeles, Kenichi Haskett. Akcja gaśnicza była szczególnie utrudniona przez wiatr w porywach do 50 mil na godzinę na szczycie grani. Na przykład, kiedy strażacy zrzucają wodę z samolotów, „rozpryskuje się ona wszędzie” – mówi Mr. Haskett powiedział.

Biorąc pod uwagę, że silny wiatr będzie utrzymywał się przez całą niedzielę i poniedziałek, m.in. Haskett powiedział.

„Mamy nadzieję osiągnąć nasz cel w ciągu tygodnia” – powiedział.

Dwa budynki – kiosk kempingowy i inny budynek rekreacyjny – zostały uszkodzone – dodał. Haskett powiedział jednak, że żaden dom nie został jeszcze spalony.

Powiedział jednak, że urzędnicy zachęcają mieszkańców okolic jeziora Castaic, innego popularnego miejsca na weekendy, aby przygotowali się do ewakuacji, jeśli wiatr będzie nadal spychał pożar na południe.

W niedzielne popołudnie kolejny szybko rozprzestrzeniający się pożar krzaków, pożar Maxa, wybuchł około 50 mil na wschód od pożaru Post, spalając kilkaset akrów w pobliżu domów w Lancaster, mieście liczącym około 170 000 mieszkańców. Władze nakazały niektórym mieszkańcom ewakuację, choć w niedzielę wieczorem straż pożarna hrabstwa Los Angeles poinformowała, że ​​„postęp został wstrzymany” na autostradzie X.

READ  Walka Mike'a Tysona z Jake'em Paulem przełożona po odcinku zdrowotnym Tysona – NBC 5 Dallas-Fort Worth

Doktor Swain powiedział, że jest mało prawdopodobne, aby sam pożar po zniszczeniu dokumentacji lub spowodowaniu rozległych zniszczeń. Jednak tempo rozprzestrzeniania się wirusa i fakt, że mamy dopiero połowę czerwca – po dwóch deszczowych zimach – oznaczają, że Kalifornijczycy powinni zachować szczególną ostrożność w miarę zbliżania się lata – dodał.

Zmiana klimatu powoduje duże wahania pomiędzy ekstremalnymi opadami. W Kalifornii w ciągu ostatnich kilku lat skutki suszy i powodzi były szczególnie intensywne.

„Istnieje cykl pomiędzy warunkami mokrymi i suchymi” – mówi dr. – powiedział Swain. – Jesteśmy do tego przyzwyczajeni.

Jednak trendy globalnego ocieplenia wzmacniają skutki tych oscylacji – dodał.

Rekordowa pora deszczowa pod koniec 2022 r. i w 2023 r. nastąpiła po latach wyniszczającej suszy. Ulewne deszcze padały latem i jesienią, kiedy zagrożenie pożarowe jest zwykle największe, a poza tym palna roślinność była jeszcze zielona i wilgotna.

Zeszłej zimy w Kalifornii również padały deszcze, co pobudziło jeszcze większy wzrost roślinności.

Ale późna wiosna była cieplejsza na Zachodzie, mówi dr. Temperatury w Las Vegas pobiły w tym miesiącu rekordy – i oczekuje się, że burzliwe wiatry będą się utrzymywać.

Ciepło to wysysa wilgoć z traw i zarośli, które urosły w ciągu ostatnich dwóch lat, zamieniając je w gruby dywan. Im jest cieplej i bardziej sucho, tym szybciej roślinność może stać się paliwem do pożarów.

„Chociaż warunki suszy nie są obecnie rekordowe, ironią losu jest ilość dostępnego paliwa” – powiedział dr. – powiedział Swain.

„W pierwszej kolejności płoną łąki, ponieważ szybko wysychają” – dodał. Jeśli jednak utrzymają się ciepłe i suche warunki, które połączą się z przerażającymi jesiennymi wiatrami, takimi jak niesławny wiatr Santa Ana w południowej Kalifornii, mieszkańcy mogą spodziewać się aktywnego sezonu pożarowego aż do jesieni.

READ  Ty Cobb twierdzi, że sędzia 11. okręgu może zostać usunięty ze sprawy dotyczącej dokumentów Trumpa

Oczywiście mieszkańcy Zachodu nadal borykają się z pewnymi przeciwnościami losu: uderzenia piorunów i wypadki ludzkie pomogły zmienić sezon pożarów w Kalifornii w 2020 r. z kiepskiego w katastrofalny.

Urzędnicy stanowi i federalni zintensyfikowali wysiłki, aby zapobiec pożarom, w szczególności poprzez stosowanie zalecanego spalania, czyli praktykę celowego wzniecania pożarów – gdy warunki ułatwiają ich kontrolowanie – w celu zmniejszenia ilości paliwa na ziemi.

Jednak niezależnie od wszelkich wysiłków zapobiegawczych zmiany klimatyczne sprawiają, że wszystko staje się nieprzewidywalne i niebezpieczne – podkreślił dr Swain.

„Im bardziej niekorzystne warunki, tym bardziej będziesz pechowy” – powiedział.

Yan Chuang Dodany raport.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *