Rewolucja Romantyczna – Bedoesa! – Recenzja

0
Rewolucja Romantyczna - Bedoesa

Długo zastanawiałem się czy jest sens recenzować płytę, która w dniu premiery przez wielu okrzyknięta jest hitem. Doszedłem do wniosku że nie sama płytą człowiek żyje, na pewno nie w tym przypadku. Rewolucja Romantyczna – Bedoesa pokazała po raz kolejny nowoczesne podejście do marketingu.

Progres czy stagnacja?

Biorąc pod uwagę poprzednie materiały Borysa, pewne było że płyta się obroni. Do poprzedniej płyty w duecie z Lankiem, czyli Opowieści z Doliny Smoków podchodziłem sceptycznie nastawiony i skończyłem odsłuch po kilku razach nie do końca przekonany. Dlaczego? Bo do dziś uważam że Borys zmarnował ogromny potencjał produkcji Lanka przygotowanych na tamten projekt.

Rewolucja Romantyczna jest inna. Rewolucyjna, to na pewno. Czuć że Bedoes muzycznie dorósł, że jego umiejętności wokalne się rozwinęły. Modulowanie wokalem pomiędzy wysokimi a niskimi partiami jest słuchalne(Wędrowiec Nad Morzem Mgły). Wreszcie! Łatwo zauważyć, że to koncept album, moim zdaniem obie płyty w jakiś sposób się łączą a Rewolucja Romantyczna jest swego rodzaju klamrą kompozycyjną dla wszystkich dotychczasowych albumów rapera. Jestem pod wrażeniem tego jak na jednej płycie można pokazać bipolarność swojej osobowości. Odczucia fanów w trakcie słuchania płyty od początku do końca na pewno będą się zmieniać jak w kalejdoskopie. Ale czy to dla Borysa nie jest właśnie naturalne środowisko? Ciągłe poruszanie serc fanów, podejście do homofobii, wspieranie kobiet podczas strajków. To wszystko nadaje sensu postaci Bedoesa. Wyrazistości.

Na poziomie

Rewolucja Romantyczna jest opatrzona produkcjami klasy światowej. Lanek z każdym kolejnym projektem, konsekwentnie przeskakuje z levelu na level. Bit w nawiedzonym domu sprawił że choć zdarza mi się to rzadko praktycznie skakałem po mieszkaniu przygotowując się do napisania tego materiału. Mistrzostwo! Na tej płycie nie ma słabej produkcji, Lanek nie zawiódł.

Zmiany

Podsumowując. Rewolucja Romantyczna – Bedoesa to moim zdaniem rzeczywiście rewolucyjny album. Borys polaryzujący swoich fanów i pokazujący im że życie to nie bajka a pieniądze szczęścia nie dają. Ta płyta jest rewolucyjna bo wpłynie na fanbase Borka i zmieni go. To pewne! Na lepsze! To również!

Zaangażowany Marketing

Warto wspomnieć również o całej akcji promocyjnej przygotowanej specjalnie dla tej premiery. Tak duże zaangażowanie w marketing choć nadal wyjątkowe staje się powoli czymś normalnym. Choć jeszcze rok czy dwa lata temu nikt w Polsce nie spodziewał się kampanii promocyjnych w typie Quebonafide, czy własnie kampanii dla Rewolucji Romantycznej. Oba te projekty się różnią, to jasne, ale o obu tych projektach było głośno na długo przed oficjalną premierą. Ba! Na długo przed pierwszym singlem. To właśnie te akcję tak bardzo podsycają apetyty fanów i są tak bardzo potrzebne by propagować kulturę hip-hop. Tajemniczy baner w Warszawie odliczający czas do nie wiedzieć czego, czy Borys pijący szampana na instagramowym live pokazując snippet singla TOAST, to wszystko ma jakoś nastawić fanów na premierę, udało się. Czekałem.

HYPE HATE?

O kolejnym wątku beefu pomiędzy Borysem i Filipkiem, których Instagramowa sprzeczka podgrzała atmosferę pojawi się pewnie osobny artykuł, więc nie będę wyprzedzać faktów.

Na uwagę zasługuję jednak wczorajsza relacja instagramowa Borysa, który zdenerwowany odpowiada na zarzuty newonce.net. Odnoszą się one do poetyzowania przemocy wobec kobiet. Marek Fall, w swojej recenzji wyrzuca Borysowi konkretne wersy, które jego zdaniem właśnie tak należy rozumieć. Znam historię Bedoesa, jego twórczość, i nigdy nie zinterpretowałbym tak podanych przez autora linijek. Czy słuchając twórczości po raz pierwszy byłoby tak samo? Myślę, że tak gdybym tylko poświęcił czas na research i przygotowanie do pisania tego typu tekstu.

Rewolucja Romantyczna – Bedoesa to dla nie których ( w tym dla mnie ) must have, dla innych nie koniecznie, ale mimo wszystko polecam sprawdzić bo jest pełna treści. Może tematyka się nie zmienia, a liryka Bedoesa nie ewoluowała jakoś znacznie, to nadal jest na bardzo wysokim poziomie. Koniecznie sprawdźcie od początku do końca!

 

Sprawdź też koniecznie czego najczęściej słuchano w 2020r!