USA otwierają drogę dochodzeniu antymonopolowym dotyczącym firm Nvidia, Microsoft i OpenAI

Federalne organy regulacyjne osiągnęły porozumienie zezwalające na prowadzenie dochodzeń antymonopolowych w sprawie dominujących ról, jakie Microsoft, OpenAI i Nvidia odgrywają w branży sztucznej inteligencji, co stanowi wyraźny znak tego, jak wzrosła kontrola regulacyjna tej potężnej technologii.

Departament Sprawiedliwości i Federalna Komisja Handlu osiągnęły porozumienie w zeszłym tygodniu i oczekuje się, że zostanie ono sfinalizowane w nadchodzących dniach, powiedziały dwie osoby zaznajomione ze sprawą, które nie były upoważnione do publicznego wypowiadania się na temat poufnych rozmów.

Zgodnie z porozumieniem Departament Sprawiedliwości miałby przewodzić dochodzeniu, czy zachowanie Nvidii, największego producenta chipów AI, naruszyło przepisy antymonopolowe – twierdzili ludzie. FTC odegra kluczową rolę w dochodzeniu w sprawie postępowania OpenAI, który tworzy chatbota ChatGBT, oraz Microsoftu, który zainwestował 13 miliardów dolarów w OpenAI i zawarł umowy z innymi firmami zajmującymi się sztuczną inteligencją – twierdzą ludzie.

Porozumienie zaostrza kontrolę Departamentu Sprawiedliwości i FTC nad sztuczną inteligencją – szybko rozwijającą się technologią, która może poprawić miejsca pracy, informacje i życie ludzi. Obie firmy przodują w wysiłkach administracji Bidena mających na celu powstrzymanie władzy największych firm technologicznych. Po podobnym porozumieniu w 2019 r. rząd przeprowadził dochodzenie w sprawie Google, Apple, Amazon i Meta i pozwał każde z nich za naruszenie przepisów antymonopolowych.

Przez wiele miesięcy Nvidia, Microsoft i OpenAI w dużej mierze umykały kontroli regulacyjnej ze strony administracji Bidena. Jednak to, co zaczęło ewoluować w kierunku generatywnej sztucznej inteligencji, zdolnej do tworzenia tekstu, zdjęć, filmów i dźwięku przypominającego człowieka, pojawiło się na scenie pod koniec 2022 r., wywołując szaleństwo w branży.

Organy regulacyjne zasygnalizowały niedawno, że chcą przyspieszyć rozwój sztucznej inteligencji, a w lipcu FTC wszczęła dochodzenie w celu ustalenia, czy OpenAI wyrządziło konsumentom krzywdę poprzez gromadzenie danych. W styczniu FTC wszczęła szeroko zakrojone dochodzenie w sprawie strategicznych partnerstw między firmami technologicznymi a start-upami zajmującymi się sztuczną inteligencją, w tym inwestycji Microsoftu w OpenAI i Google oraz inwestycji Amazona w inną młodą firmę zajmującą się sztuczną inteligencją, Anthropic.

READ  Akcje rosną po ostatniej partii danych ekonomicznych, przed protokołami Fed

Jednak Stany Zjednoczone pozostają w tyle za Europą w zakresie regulacji sztucznej inteligencji. W zeszłym roku urzędnicy UE uzgodnili kluczowe zasady regulujące szybko rozwijającą się technologię. W zeszłym miesiącu w Waszyngtonie panel senatorów opublikował zalecenia legislacyjne dotyczące sztucznej inteligencji, wzywając do corocznych wydatków w wysokości 32 miliardów dolarów, aby pobudzić amerykańskie przywództwo w tej technologii, ale nie poprosił o konkretne nowe regulacje.

Jak powiedział urzędnik FTC zaznajomiony z dyskusjami, dyskusje między FTC a Departamentem Sprawiedliwości na temat firm zajmujących się sztuczną inteligencją osiągnęły w zeszłym tygodniu końcową fazę, w którą zaangażowani byli przedstawiciele wyższego szczebla obu firm.

Lina Khan, przewodnicząca FTC, – powiedział w lutowym wywiadzie Jeśli chodzi o sztuczną inteligencję, agencja próbowała zidentyfikować „potencjalne problemy na wczesnym etapie, ale po wielu latach problemy już się utrwaliły i bardzo trudno będzie je naprawić”.

Rzecznicy FTC i Departamentu Sprawiedliwości odmówili komentarza. Microsoft i OpenAI nie odpowiedziały natychmiast na prośby o komentarz. Przedstawiciel Nvidii odmówił komentarza.

Nvidia, OpenAI i Microsoft zwróciły uwagę jako najwięksi zwycięzcy boomu na sztuczną inteligencję, stawiając pytania o ich dominację.

Nvidia, producent chipów z Doliny Krzemowej, jest wiodącym dostawcą jednostek przetwarzania grafiki, czyli procesorów graficznych, komponentów idealnych do zadań AI, takich jak uczenie maszynowe. Po tym, jak sztuczna inteligencja rozkwitła, firmy technologiczne ścigały się, by zdobyć procesory graficzne Nvidii, podwajając i potrajając ich sprzedaż. W zeszłym roku cena akcji Nvidii wzrosła o ponad 200 procent, a kapitalizacja rynkowa firmy po raz pierwszy przekroczyła w środę 3 biliony dolarów, wyprzedzając Apple.

Gracze branżowi są zaniepokojeni dominacją Nvidii, w tym sposobem, w jaki oprogramowanie firmy blokuje klientów przed używaniem jej chipów, a także sposobem, w jaki Nvidia dystrybuuje te chipy wśród klientów, stwierdziły dwie osoby zaznajomione z tą sprawą.

Microsoft, najcenniejsza na świecie firma z branży technologii ogólnych, stała się także liderem sztucznej inteligencji. Stanowi 49 procent OpenAI, które trafiło do świadomości publicznej wraz z wydaniem ChatGPT w 2022 roku. Zdolność chatbota do odpowiadania na pytania, tworzenia obrazów i generowania kodu komputerowego zachwyciła ludzi i szybko przekształciła start-up w jedną z najważniejszych firm w branży technologicznej.

READ  Nowa Zelandia zakazuje TikToka na urządzeniach podłączonych do parlamentu, powołując się na obawy dotyczące bezpieczeństwa

Microsoft wplótł technologię OpenAI w swoje własne produkty. Sztuczna inteligencja generuje teraz odpowiedzi dla użytkowników swojej wyszukiwarki Bing oraz pomaga tworzyć prezentacje i dokumenty w programach PowerPoint i Word. (The New York Times pozwał OpenAI i Microsoft, podnosząc zarzut naruszenia praw autorskich do treści informacyjnych związanych z systemami AI.)

Umowy Microsoftu dotyczące sztucznej inteligencji spotkały się z krytyką ze względu na zapewnienie jednej z największych firm technologicznych wpływu na powstające technologie, podczas gdy niektórzy przedstawiciele branży zadali pytania dotyczące tego, czy struktury transakcji pozwalają Microsoftowi uniknąć bezpośredniej kontroli ze strony organów regulacyjnych.

Jak podaje „Los Angeles Times”, Microsoft ustrukturyzował swoje mniejszościowe udziały w OpenAI tak, aby uniknąć kontroli antymonopolowej. W marcu Microsoft osiągnął porozumienie w sprawie zatrudnienia większości pracowników innego start-upu zajmującego się sztuczną inteligencją, Inflection AI, i uzyskania licencji na jego technologię. Ponieważ transakcja nie jest standardowym przejęciem, kontrola organów regulacyjnych może być trudna.

W zeszłym tygodniu wydział antymonopolowy Departamentu Sprawiedliwości zorganizował konferencję na temat sztucznej inteligencji na Uniwersytecie Stanforda. W swoich uwagach wstępnych Jonathan Kanter, najwyższy urzędnik agencji ds. prawa antymonopolowego, zwrócił uwagę na „struktury i trendy w sztucznej inteligencji, które powinny nas zatrzymać”.

„Sztuczna inteligencja opiera się na ogromnych ilościach danych i mocy obliczeniowej, co zapewni firmom znaczną przewagę nad firmami już dominującymi” – powiedział.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *