Właściciel Facebooka, Meta, zachwala sztuczną inteligencję, aby zwiększyć widoczność reklam cyfrowych; Akcje skaczą

26 kwietnia (Reuters) – Mark Zuckerberg, dyrektor generalny Meta Platforms Inc (META.O), powiedział w środę, że sztuczna inteligencja pomaga firmie zwiększyć ruch na Facebooku i Instagramie oraz generować większe przychody ze sprzedaży reklam, ponieważ prognozy kwartalnych przychodów przekraczają oczekiwania analityków.

Akcje Meta wzrosły o 12% w handlu poza godzinami pracy, dodając 50 miliardów dolarów do swojej wartości rynkowej i kontynuując rajd na akcjach technologicznych, który rozpoczął się po tym, jak firma macierzysta Google Alphabet Inc (GOOGL.O) i Microsoft Corp (MSFT.O) opublikowały dobre wyniki we wtorek . .

Meta obniżyła prognozę kosztów, mówiąc, że koszty będą niższe niż przewidywała firma w marcu i przebije oczekiwania dotyczące zysku i przychodów w pierwszym kwartale, które wzrosły po raz pierwszy od prawie roku.

Firma, która powoli wdrażała systemy sprzętu i oprogramowania przyjazne dla sztucznej inteligencji w swojej podstawowej działalności, wprowadziła kilka kosztownych zmian w celu ulepszenia swojej podstawowej działalności, w tym duży projekt mający na celu poprawę jej możliwości w zakresie sztucznej inteligencji.

„W tym momencie nie jesteśmy w tyle w budowaniu naszej infrastruktury AI” – powiedział Zuckerberg podczas telekonferencji. „Zamiast tego mamy teraz możliwość wykonywania wiodących prac w tej przestrzeni”.

Meta poinformowała, że ​​rekomendacje AI zwiększyły czas spędzany na Instagramie o 24% w kwartale styczeń-marzec.

„Podobnie jak Alphabet, wiele inwestycji Meta w sztuczną inteligencję trafiło do reklamodawców” — powiedział James Cardwell, analityk z Atlantic Equities.

„Tak więc my, jako konsumenci, możemy nie widzieć owoców ich pracy w tym obszarze, ale z pewnością wydaje się, że mogą zastosować bardziej zaawansowane metody, aby utrzymać określony poziom kierowania reklam”.

Meta rozpoczęła również agresywną redukcję kosztów, planując likwidację 21 000 miejsc pracy i spłaszczenie struktury zarządzania średniego szczebla, dążąc do celu Zuckerberga, jakim jest uczynienie 2023 roku „Rokiem wydajności”.

READ  Helikopter Marsa inteligentnie dzwoni do domu, aby przerwać 63-dniową ciszę

Cięcie oszczędnościowe „wychodzi na lepszy niż oczekiwano początek Meta”, powiedziała Debra Aho Williamson, główny analityk w Insider Intelligence.

„W tym środowisku gospodarczym – wzrost przychodów o 3% po katastrofie do 2022 r. to wyczyn. Mocne prognozy Meta dotyczące przychodów w drugim kwartale to kolejny wskaźnik, że firma zaczyna wychodzić z lasu”.

Boom na e-commerce w epoce pandemii dotknął giganta mediów społecznościowych w 2022 r., podczas gdy rywale, tacy jak TikTok, zdobyli młodszych użytkowników, a aktualizacje prywatności firmy Apple Inc (AAPL.O) odcięły dostęp do danych użytkowników, które zbudowały jego działalność reklamową.

Grafika Reutera

Kontrola kosztów

Wydatki na ponowne uruchomienie AI zwiększyły nakłady kapitałowe firmy, które miały wynieść 7,1 miliarda dolarów w kwartale. Analitycy prognozowali nakłady inwestycyjne w wysokości 7,2 miliarda dolarów w kwartale, w porównaniu z roczną prognozą firmy na poziomie 30 miliardów dolarów do 33 miliardów dolarów, która pozostała niezmieniona.

Firma otworzyła możliwość zwiększenia nakładów kapitałowych, opracowując produkty dla generatywnej sztucznej inteligencji, powstającej technologii, która może tworzyć pismo, sztukę i inne treści podobne do ludzkich.

„Zuckerberg doskonale zdaje sobie sprawę, że jego nawyki związane z wydatkami są bardzo uważnie obserwowane, a każda ponowna próba przesunięcia budżetu w obszary nieprzetestowane nie zakończy się dobrze” – powiedziała Sophie Lund-Yates, główny analityk rynku akcji w Hargreaves Lansdown.

„Mówiąc to, bardzo trudno jest zarabiać na swojej drodze na szczyt, krocząc bardzo cienką linią między utrzymywaniem włączonych meta świateł a sprawianiem, by przyszłość była wystarczająco jasna, aby ekscytować inwestorów”.

Meta powiedział, że spodziewa się wzrostu strat operacyjnych w jednostce Reality Labs zorientowanej na Metaverse w 2023 roku. Firma inwestuje miliardy dolarów w jednostkę, która w zeszłym roku straciła 13,7 miliarda dolarów.

Zuckerberg powiedział, że jest zaangażowany w inwestycje.

„Rozwinęła się narracja, że ​​​​w jakiś sposób odchodzimy od skupiania się na wizji metaverse. I chcę to wyjaśnić: to nie jest dokładne” – powiedział. „Od lat skupiamy się zarówno na sztucznej inteligencji, jak i metaverse i nadal będziemy koncentrować się na obu”.

READ  Dwie sesje w Chinach: Chiny wyznaczają cel wzrostu gospodarczego na poziomie 5% w 2023 r., zwiększają wydatki na obronę o 7,2%

Meta obniżyła roczne koszty do 86-90 miliardów dolarów, z 86 do 92 miliardów dolarów w marcu, kiedy ogłosiła drugą rundę zwolnień.

Firma podała, że ​​jej kwartalny koszt reklamy spadł o 17% w porównaniu z rokiem ubiegłym, podczas gdy spodziewa się przychodów w bieżącym kwartale w wysokości od 29,5 do 32 miliardów dolarów, w porównaniu z szacunkami analityków na poziomie 29,53 miliardów dolarów, zgodnie z danymi Refinitiv.

Zysk netto za pierwsze trzy miesiące roku spadł do 2,20 USD z 2,72 USD rok wcześniej, ale przebił oczekiwania na poziomie 2,03 USD na akcję.

Przychody za pierwszy kwartał wzrosły o 3% do 28,65 mld USD, w porównaniu ze średnią na poziomie 27,66 mld USD.

Raporty Akash Sriram w Bangalore; Montaż autorstwa Aruna Koiyura

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *