Żabson (Mateusz Zawistowski) – Pełna biografia

0
Żabson - biografia i ewolucja

Żabson (Mateusz Zawistowski) to oczywiście dobry raper, ale oprócz tego urodzony w Opocznie (’94) ziomal. Znany jest głównie ze swojej niezależnej twórczości obiegającej środowisko rapowo/niuskulowe.

 

Imię i nazwisko Mateusz Zawistowski
Ksywa Żabson
Data urodzenia 1996, Tomaszów Lubelski
Pochodzenie Polska
Instrumenty Wokal
Gatunki Hip-Hop, Rap, Trap, RnB
Zawód Raper, autor tekstów
Aktywność 2012 – obecnie

 

 

Reprezentujący skład Viva La Bragga raper to twórca wielu egocentrycznych i kontrowersyjnych, ale zapadających w pamięć numerów. Nie boi się eksperymentować, stale serwując nam świeże tracki. Jego ulubionymi artystami są między innymi Travis Scott, Young Thug, Kanye West. Raper oprócz VLB współpracuje także z SB Mafiija, NBL i GHETTO. Marzy mu się niezależność – chciałby wydawać sam siebie oraz móc samemu składać bity i mixować kawałki, by natychmiastowo wypuszczać je do sieci. W jego tekstach często możemy usłyszeć o bezglutenowym jedzeniu, a to wszystko dlatego, że ma alergię na gluten, a od niedawna także na laktozę. W starszych numerach możemy wychwycić wersy o braku telefonu – i to prawda! Dopiero niedawno młody gracz zaopatrzył się w smartfona. Oprócz kariery raperskiej zajmuje się modelingiem – pojawiał się już między innymi w sesjach zdjęciowych dla BludShopu czy Adidasa, z którym podpisał ważny kontrakt na 2018 rok. Można więc śmiało stwierdzić, że Mati jara się modą streetwearową, a świadczą o tym chociażby współprace z HSWLD czy polską marką ADMIRABLE.

Wszystko zaczęło się w 2012 roku. Już wtedy mogliśmy wyczuć w Żabie ten nowoczesny, niespotykany jak na tamte lata w Polsce styl. Jak Mateusz wypowiadał się o utworze?

„Nagrałem to gówno dla chillu i dla siebie. Sparafrazowałem tu kawałek tekstu Lil Wayna, mam nadzieję, że każdy wie co to parafraza”

Sprawdźcie VLB spontan – „Hejt mi more„:

 

 

Następnym, widocznym jeszcze w internecie trackiem są „Kalambury” opublikowane na kanale YouTube Viva La Braggi. Czuć już widoczny progres, banger w wykonaniu świra z Viva La Brra ewoluował.

 

 

Kojarzycie SoundCloud Żabsona? Tam też możemy poczuć się jak archeolodzy, odkrywając stare ale dobre artefakty! Przykładem na to jest chociażby „Jeb jeb jeb„, czy „Hrabia Braggula„.

 

 

Chodzę spać o piątej, a wstaję o piętnastej” – Jakież to typowe dla artystów i ludzi z ambicjami… Sprawdźcie numer nagrany w październiku 2013, „To co widzę”!

 

 

Ważnym punktem w rozwoju młodego gracza jest kolabo z Kubanem i Biernacem – „Nawet nie wiesz„, wydane w listopadzie 2013.

 

 

Jest też dostępna podobna kolaboracja w tym samym składzie z dodatkiem Chaosa oraz Neku.

 

 

Internet skrywa w sobie jeszcze więcej ciekawych i nieodkrytych numerów Mateusza. Możecie je odsłuchać między innymi na kanale VLB i oczywiście tutaj.

 

 

Skupmy się już na kulminacyjnym momencie w jego karierze, a był to niewątpliwie rok 2015. To wtedy przy współpracy z QueQuality powstał pierwszy nielegal rapera „NieKumam„, który odbił się głośnym echem w środowisku. Krążek kryje w sobie numery takie jak „P0k0ra”, „LAN”, „Do ziomów”, „Chłopak zNikąd”, „Invisible Man” czy „Nowy Gatunek”, które w szybkim tempie stały się viralami. Do dnia dzisiejszego „NieKumam” cieszy się sporym uznaniem i buja na koncertach.

 

 

Wziął tez udział w IV edycji Młodych Wilków Popkillera. Wtedy także pojawiły się pierwsze zgrzyty w jego karierze, nawiązujące do kradzieży PSP użytkownikowi ślizgu. Dalej nie wiadomo jednak gdzie w tej sprawie leży prawda.

 

 

Po wydaniu „NieKumam” raper nie próżnował. Już we wrześniu tego samego roku wydał luźny singiel inspirowany Riff Rafem i tym co się dzieje na świecie – „HiH reprod” produkcji TSKSOMD.

 

 

Rok 2016 w karierze Żabsona zaczął się od trasy Tour Of The Year. W utworze udział wzięli raperzy, którzy zagościli w ramach wspomnianego cyklu w 10 miastach Polski. Wśród nich znaleźli się również Deys, Guzior, Kartky, Wac Toja i Igrekzet.

 

 

W 2016 również wybuchła kolejna bomba w postaci „Skunaxu” we współpracy z młodym i utalentowanym Kubi Producentem, czy „Czarnych okularów” z Quebonafide. Były to single zapowiadające nowy projekt, na który ostatecznie fani musieli trochę poczekać. Release preorderu dostaliśmy 6 kwietnia, natomiast album pojawił się na rynku nieco później, bo 21 czerwca. Fajne pomysły na refreny, świetne i wpadające w ucho bity, proste i melodyczne teksty… tak można opisać tę EPkę.

„Passion Fruits był totalnym spontanem”

– przy każdej okazji powtarzał Żaba. W między czasie pisał kawałki, które mają pojawić się na jego nowym LP…

 

 

Ciężko nie wspomnieć o owocach współpracy z Empire Music Studio – „Muzyczne Towarzystwo” i „Paganini” to utwory, które wręcz MUSISZ ZNAĆ! Gospodarzem i dowódcą albumu jest Matheo, uznawany przez wielu za najlepszego i najbardziej uniwersalnego producenta w polskim hip-hopie – odpowiada on za wyprodukowanie większości utworów, trzymał też artystyczną pieczę nad projektem, który nazwać można de facto jego „płytą półproducencką”.

 

 

Grudzień 2016 był owocnym miesiącem, w którym wyszły dwa świetne i zarazem spontaniczne numery takie jak „Au Fredersehen” z Kubim, czy „Rich Art” z Borixonem, produkcji KGR’a.

 

 

2017 był dla Matiego rokiem gościnnych występów, koncertowania i nawiązywania współpracy z markami. Udzielił się on między innymi na płycie Beteo – Bejbi w numerze „Przejazd„, czy chociażby w głośnej, limitowanej „No to bajce” Queby.

 

 

I tak oto wracamy do teraźniejszości i trzech wypuszczonych numerów promujących pierwsze LP naszego ziomala… dosłownie – płyta będzie nazywała się „To Ziomal. „Księżniczki” szybko stały się numerem jeden. Na chwilę obecną na liczniku jest 21,800,000 wyświetleń, co składa się w bardzo pokaźną sumę. Kolejnymi wypuszczonymi singlami są „Incepcja” oraz „Ja zarabiam Ty się bawisz„.

„Na tej płycie będzie na pewno dużo szczerości z mojej strony i  to będzie o mnie, tak jak cały mój rap. Z gości… Białas jest już nagrany, reszty nie mogę zdradzić, bo nie jestem pewny. Do jednego kawałka, do którego mi pasował Białas, to nagrał już tę zwrotkę. To może być woda i ogień, mogą pojawiać się sprzeczności, typu moje spostrzeżenia z roku temu, między tym jakie mam spojrzenie na świat teraz”

– Zdradził Kubie Stemplowskiemu w październiku, 2016 roku raper.

Żaba nie ukrywa, ze dąży do tego, by mieć swój label – oparty tylko na nim, nie na wydawaniu innych artystów. Wszystko więc spójnie się scala, gdyż po jego osobowości widać spory narcyzm, idealizm i pewność siebie.

„Najlepiej czuje się, kiedy ja mam władzę nad tym wszystkim co robię i mogę sam decydować”

– wspomina.