Akcjonariusze US Steel zatwierdzają zakup Nippon Steel za 14,9 miliarda dolarów

Autor: Audrey Dasgupta

(Reuters) – W piątek akcjonariusze spółki US Steel zatwierdzili proponowane przez nią przejęcie japońskiej spółki Nippon Steel za kwotę 14,9 miliarda dolarów, co stanowi krok bliżej sfinalizowania fuzji w obliczu rosnącego sprzeciwu politycznego wobec transakcji.

Firma US Steel podała, że ​​98% głosowało za transakcją, zgodnie z którą Nippon zapłaci 55 dolarów za akcję, co stanowiło wysoką premię w momencie ogłoszenia przejęcia w grudniu.

Jednak od tego czasu wielu amerykańskich prawodawców sprzeciwiało się porozumieniu, powołując się na obawy związane z bezpieczeństwem narodowym. Prezydent Joe Biden powiedział, że US Steel powinna być spółką amerykańską należącą do kraju.

Akcje US Steel spadły w piątek o 2,1%.

Porozumienie spotkało się z ostrą krytyką ze strony związku zawodowego United Steelworkers (USW), który jest zaniepokojony potencjalną utratą miejsc pracy.

„Nie jesteśmy zaskoczeni, że akcjonariusze decydują się na likwidację i sprzedaż pracowników i emerytów kultowej amerykańskiej firmy” – stwierdził USW w odpowiedzi na sondaż.

Organy regulacyjne również analizują transakcję. Jak podaje Reuters, Komisja ds. Inwestycji Zagranicznych w Stanach Zjednoczonych (CFIUS), potężny organ oceniający inwestycje zagraniczne w amerykańskie firmy, spotkała się ze stronami, aby omówić transakcję.

Jak poinformowało w środę Politico, Departament Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych wszczął szczegółowe dochodzenie antymonopolowe w sprawie przejęcia.

Nippon będzie honorować wszystkie porozumienia pomiędzy związkiem zawodowym a US Steel i przeniesie swoją amerykańską siedzibę do Pittsburgha, gdzie mieści się siedziba US Steel, bez redukcji zatrudnienia w wyniku umowy.

Japoński producent stali pokonał rywali Cleveland-Cliffs, ArcelorMittal i Nucor w wyścigu o US Steel.

Jednak cena akcji US Steel była niższa od oferowanej ceny 55 dolarów, a inwestorzy spodziewają się, że kontrowersje wokół transakcji opóźnią jej sfinalizowanie.

Oczekuje się, że transakcja zostanie sfinalizowana w drugim lub trzecim kwartale tego roku, jak podały wcześniej spółki.

READ  Właściciel samochodu Rick Hendrick ostrzega Rose Chastain

Bloomberg News podał w piątek, powołując się na osoby zaznajomione ze sprawą, że oczekuje się, że obaj producenci stali ogłoszą, że spodziewają się sfinalizowania transakcji w drugiej połowie 2024 roku.

(Reportaż: Audrey Dasgupta i Aishwarya Jain z Bengaluru; redakcja: Shailesh Kuber, Ravi Prakash Kumar i Maju Samuel)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *