Berkshire Hathaway Warrena Buffetta inwestuje miliardy dolarów w amerykańskie akcje

Berkshire Hathaway Warrena Buffetta sprzedał akcje warte miliardy dolarów i zainwestował niewielkie pieniądze na amerykańskim rynku akcji w pierwszych trzech miesiącach roku, ponieważ legendarny inwestor nie odnotował dużego zainteresowania na niestabilnym rynku.

Berkshire poinformował w sobotę, że w pierwszym kwartale sprzedał akcje warte 13,3 miliarda dolarów i odkupił ułamek tej kwoty. Zamiast tego zapłacił 4,4 mld USD za odkupienie własnych akcji, a także 2,9 mld USD w akcjach innych spółek notowanych na giełdzie.

Liczby podkreślają walkę Berkshire o wykorzystanie góry gotówki do pracy w czasie, gdy Buffett i jego długoletnia prawa ręka Charlie Munger uważają wyceny za niesmaczne. Stos gotówki firmy wzrósł o 2 miliardy dolarów od początku roku do 130,6 miliarda dolarów, najwyższego poziomu od końca 2021 roku.

Munger powiedział w zeszłym miesiącu Financial Times, że inwestorzy powinni obniżyć oczekiwania na zwroty z giełdy, ponieważ gospodarka zwalnia, gdy Rezerwa Federalna podnosi stopy procentowe.

Berkshire odnotował zysk w pierwszym kwartale w wysokości 35,5 mld USD, czyli 24 377 USD na akcję klasy A, głównie dzięki wzrostowi cen akcji, który zwiększył wartość jego portfela akcji o wartości 328 mld USD. Zyski wzrosły z 5,6 mld USD rok temu.

Dochód operacyjny – preferowana przez Buffetta miara wyników dla różnych grup biznesowych Berkshire – wzrósł o 12,6 procent do 8,1 miliarda dolarów w porównaniu z rokiem poprzednim. Po raz pierwszy liczba ta obejmuje wyniki pilota biznesowego Flying J, który Berkshire przejął kontrolę większościową w styczniu.

Wyniki są często analizowane przekrojowo, dotykając dziesiątek firm Berkshire, w tym energetyki, logistyki, mieszkalnictwa i produkcji.

Jeden z klejnotów koronnych Berkshire, ubezpieczyciel samochodowy Geico, osiągnął zysk z tytułu ubezpieczenia po sześciu kolejnych kwartałach strat. Reklama i podnoszenie stawek polisy pomogły jednostce wygenerować zyski ubezpieczeniowe w wysokości 703 mln USD, podała firma.

READ  Kilka dni po tym, jak Stany Zjednoczone udzieliły wsparcia Manili na spornych wodach, chińska straż przybrzeżna ostrzelała z armatki wodnej filipiński statek.

Wpływ wysokich stóp procentowych i powolnego wzrostu gospodarczego był widoczny we wszystkich branżach, od dostawcy lodów Dairy Queen po producenta części samolotów Precision Castparts i kolej BNSF.

Berkshire ostrzegł, że niższa sprzedaż domów nadal ciąży na Clayton Homes, jednym z największych producentów domów modułowych w USA, a sprzedaż w innych firmach mieszkaniowych spadła na początku tego roku. Ruch na kolei BNSF również spadł na początku roku, firma obwiniała mniejszy import z Zachodniego Wybrzeża i utratę klienta.

Jednak wyższe stopy procentowe są dobrodziejstwem dla Berkshire. Firma inwestuje większość swoich 130,6 miliardów dolarów gotówki w krótkoterminowe bony skarbowe i depozyty bankowe.

Dochody z krótkoterminowych rachunków i depozytów, takich jak gotówka, wzrosły do ​​1,1 mld USD, w porównaniu ze 164 mln USD rok temu.

Dane zostały opublikowane na kilka godzin przed tym, jak Buffett i trzej dyrektorzy Berkshire weszli na scenę w centrum Omaha, gdzie dziesiątki tysięcy akcjonariuszy zebrało się na dorocznym spotkaniu firmy.

Akcjonariusze usłyszą, jak 92-letni miliarder i jego wiceprzewodniczący Munger, Gregory Abel i Ajit Jain dyskutują o gospodarce, wysiłkach Fed na rzecz ograniczenia inflacji i Berkshire.

Wszyscy czterej będą naciskać, dlaczego rozrastający się konglomerat nie dokonał znaczących inwestycji w amerykański sektor bankowy, tak jak to zrobił w czasie kryzysu finansowego.

W tym czasie kapitał Berkshire pomógł napędzać zarówno Goldman Sachs, jak i Bank of America. Ten ostatni odgrywa obecnie główną rolę w portfelu akcji spółki.

Akcje Berkshire wzrosły o 4,9 procent od początku roku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *