Biden ogłosił stan wyjątkowy w Mississippi po tym, jak tornada zabiły dziesiątki osób

Prezydent Joe Biden wydał nadzwyczajną deklarację dla Mississippi wczesnym rankiem w niedzielę, udostępniając fundusze federalne najbardziej dotkniętym obszarom hrabstw Carroll, Humphreys, Monroe i Sharkey w piątek wieczorem. Śmiertelne tornado przetacza się przez deltę MississippiJeden z najbiedniejszych regionów Ameryki

CBS News potwierdziło, że co najmniej 26 osób zginęło, gdy potężna burza przetoczyła się przez kilka miast wzdłuż godzinnej ścieżki w Mississippi i Alabamie. Dziesiątki innych zostało rannych.

Po ewakuacji setek ludzi ekipy poszukiwawcze i ratownicze wznowiły w niedzielę żmudne zadanie przekopywania się przez gruzy spłaszczonych i zawalonych domów, budynków handlowych i urzędów miejskich.

Sekretarz bezpieczeństwa wewnętrznego Alejandro Mayorgas i administrator FEMA Dean Criswell udali się w niedzielę do Mississippi, aby ocenić szkody.

„W katastrofach takich jak ta nie ma obcych: wszyscy się spotykają, wszyscy są sąsiadami, wszyscy są rodziną” – powiedział w niedzielę Mayorkas. „Nie mogą tego zrobić sami, Departament Bezpieczeństwa Wewnętrznego i FEMA zajmie to tyle, ile potrzeba. Cała rodzina federalna jest tutaj, aby wspierać te społeczności”.

Co najmniej 26 osób zginęło, gdy niszczycielskie tornada przetoczyły się przez Mississippi
Mężczyzna siedzi pośród zniszczeń spowodowanych serią potężnych burz i co najmniej jednego tornada w Rolling Fork, Mississippi, 25 marca 2023 r.

Will Newton/Getty Images


„FEMA jest tutaj. Jesteśmy oddani mieszkańcom Mississippi” – powiedział Criswell na konferencji prasowej.

„Będziemy tu dla ciebie teraz, będziemy tu dla ciebie w przyszłym tygodniu i będziemy tutaj po tym, jak te kamery zostaną wyłączone, aby upewnić się, że pomagamy ci we wszystkich twoich potrzebach związanych z rekonwalescencją” – dodał Criswell.

Oficer koordynujący FEMA, John Boyle, został wyznaczony do nadzorowania federalnych działań naprawczych. Po ogłoszeniu Bidena fundusze federalne mogą zostać wykorzystane na działania naprawcze, w tym tymczasowe mieszkania, naprawy domów, pożyczki pokrywające nieubezpieczone straty majątkowe oraz inne programy indywidualne i biznesowe, powiedział Biały Dom w oświadczeniu.

Twister zrównał z ziemią całe bloki, zniszczył domy, zdarł wieżę z kościoła i przewrócił miejską wieżę ciśnień. Nawet gdy zaczęło się ożywienie, National Weather Service ostrzegło w niedzielę o poważnych zagrożeniach pogodowych – w tym silnych wiatrach, dużym gradzie i możliwych tornadach – dla wschodniej Luizjany, południowo-środkowej Mississippi i południowo-środkowej Alabamy.

Na podstawie wstępnych danych tornado otrzymało wstępną ocenę EF-4 Biuro National Weather Service w Jackson napisało tweeta późną sobotę. Tornado EF-4 ma maksymalne utrzymujące się wiatry między 166 a 200 mil na godzinę (265 km/h i 320 km/h). Biuro Jacksona ostrzegło, że wciąż zbiera informacje o tornadzie.

Tornado zdewastowało miasto Rolling Fork, miasto liczące 2000 mieszkańców, zabijając 13 osób, zamieniając domy w stosy gruzu, przewracając samochody na bok i przewracając miejską wieżę ciśnień. Inne części Głębokiego Południa zostały wykopane przed zniszczeniami spowodowanymi przez inne podejrzane twistery. W hrabstwie Morgan w Alabamie zmarła jedna osoba – poinformowało biuro szeryfa w tweecie.

Papież Franciszek odmówił specjalną modlitwę za mieszkańców Mississippi „ucierpiałych z powodu niszczycielskiego huraganu” podczas cotygodniowego południowego błogosławieństwa w niedzielę na Placu św. Piotra w Watykanie.

„Nie wiem, jak ktokolwiek przeżył” – powiedział Rodney Porter, który mieszka około 20 mil (32 km) na południe od Rolling Fork. Kiedy burza uderzyła w piątek wieczorem, pospieszył tam, by pomóc, jak tylko mógł. Porter przybył, by znaleźć „ totalne zniszczenie” i powiedział, że czuje zapach gazu ziemnego. , powiedział, że słyszał ludzi wołających o pomoc w ciemności.

„Domy zniknęły, domy są ułożone na dachach domów, a na nich są pojazdy” – powiedział.

Zamiast prowadzić niedzielne nabożeństwa, pastor Greg Proctor badał pozostałości swojego kościoła krzyża. Tornado zerwał dach kościoła i złamał dzwonnicę. Jedną z niewielu rzeczy, które pozostały, jest nowy witraż upamiętniający długoletniego członka kościoła.

Annette Body podróżowała z pobliskiej Pelosi do ciężko dotkniętego Silver City, aby zbadać zniszczenia. Powiedziała, że ​​czuje się „pobłogosławiona”, że jej własny dom nie został zniszczony, ale inni, których zna, stracili wszystko.

– Płakałam zeszłej nocy, płakałam dziś rano – powiedziała, rozglądając się po blokach. „Mówili, że trzeba się chować, ale stało się to tak szybko, że wiele osób nie miało nawet szansy się schronić”.

Ocaleni z burzy Sobota spacerowała, wielu oszołomionych i zszokowanych, przedzierając się przez grube stosy gruzu i powalonych drzew piłami łańcuchowymi, szukając ocalałych. Linie wysokiego napięcia ciągnęły się pod kilkudziesięcioletnimi dębami, których korzenie były wyrwane z ziemi.

Gubernator Mississippi, Tate Reeves, ogłosił stan wyjątkowy i zobowiązał się do pomocy w odbudowie, widząc zniszczenia na polach bawełny, kukurydzy i soi oraz w stawach sumowych. Rozmawiał z Bidenem, który również odbył rozmowę telefoniczną z przedstawicielami kongresu stanowego.

W Mississippi otwarto ponad pół tuzina schronisk dla przesiedleńców.

Wstępne informacje oparte na raportach burzowych i ocenach danych radarowych wskazują, że tornado było na ziemi od ponad godziny i przesunęło się o co najmniej 170 mil (274 kilometry), powiedział Lance Perilloux, meteorolog z National Weather Service’s Jackson, Mississippi biuro. .

„To rzadkie – bardzo, bardzo rzadkie” – powiedział, przypisując długą trajektorię szerszej niestabilności atmosferycznej.

Perrilloux powiedział, że wstępne ustalenia pokazują, że tornado rozpoczęło swoją drogę zniszczenia na południowy zachód od Rolling Fork, po czym ruszyło na północny wschód w kierunku wiejskich społeczności Midnight i Silver City oraz w kierunku Tuchula, Black Hawk i Winona.

Superkomórka, która wytworzyła śmiercionośne tornado, spowodowała niszczycielskie tornada w północno-zachodniej i północno-środkowej Alabamie, powiedział Brian Squitieri, prognosta silnych burz z Weather Service’s Storm Prediction Center w Norman w stanie Oklahoma.

READ  Były członek zarządu Tesli twierdzi, że nie będzie głosował za pakietem wynagrodzeń Muska o wartości 56 miliardów dolarów

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *