Ekwador stoi w obliczu oburzenia po blokadzie ambasady Meksyku mającej na celu aresztowanie byłego wiceprezydenta

Marcosa Bin’a/Reuters

Policjanci pełnią wartę przed przybyciem w piątek do więzienia La Roca byłego wiceprezydenta Ekwadoru Jorge Clausa.CNN

W związku z tym w Ekwadorze panuje oburzenie Oblegli ambasadę Meksyku w Quito Były wiceprezydent Ekwadoru Jorge Claus chce aresztować tam kontrowersyjną osobę ubiegającą się o azyl.

Aresztowanie Glassa w piątkowy wieczór skłoniło prezydenta Meksyku Andrésa Manuela Lópeza Obradora do wydania nakazu natychmiastowego zerwania stosunków dyplomatycznych z Quito.

W poście XObrador nazwał tę akcję „rażącym naruszeniem prawa międzynarodowego i suwerenności Meksyku”.

Naruszenie konwencji dyplomatycznej wywołało falę szoku w regionie, a przywódcy Ameryki Łacińskiej reprezentujący całe spektrum polityczne potępili incydent.

Zgodnie z przepisami dyplomatycznymi ambasady uważane są za miejsca chronione.

Oznacza punkt kulminacyjny Seria prowokacji dyplomatycznych W tym tygodniu pomiędzy Meksykiem a Ekwadorem.

Ekwadorskie władze poinformowały, że został przeniesiony do więzienia o zaostrzonym rygorze w Guayaquil, zwanego Class La Roca.

W niedzielnym oświadczeniu Ministerstwo Spraw Zagranicznych Meksyku poinformowało, że pracownicy konsularni ambasady Meksyku w Quito wracają wraz z rodzinami do Meksyku.

W niedzielę 18-osobowa grupa wsiadła na pokład komercyjnego lotu z Quito do Meksyku. Na lotnisko w Quito towarzyszyli im urzędnicy z Meksyku, tzw. „krajów przyjaznych i sojuszniczych”.

„Dziękuję ambasadorom Niemiec, Panamy, Kuby, Hondurasu, prezesowi Izby Ekwador-Meksyk i pozostałym pracownikom ambasady, którzy solidaryzowali się z narodem Meksyku!” – poinformowało Ministerstwo Spraw Zagranicznych Meksyku.

Meksyk dodał, że jego ambasada w Ekwadorze pozostanie zamknięta na czas nieokreślony, podobnie jak jego służby konsularne. Meksykanie przebywający w Ekwadorze nadal mogą uzyskać pomoc za pośrednictwem Systemu Komunikacji dla Obywateli Zagranicznych oraz w ambasadach Meksyku w Chile, Kolumbii i Peru.

Policja Ekwadoru/Podręcznik/Anatolu/Getty Images

Policja aresztowała Glassa 6 kwietnia w Quito w Ekwadorze.

Klaus służył w latach 2013–2017 pod rządami lewicowego byłego prezydenta Rafaela Correi. Niedawno władze Ekwadoru oskarżyły go o defraudację funduszy rządowych przeznaczonych na pomoc w odbudowie po niszczycielskim trzęsieniu ziemi w 2016 roku.

READ  Prokurator generalny James i Bonda zbadają traktowanie kobiet przez NFL

Po jego aresztowaniu kilka krajów Ameryki Łacińskiej, w tym regionalni giganci Brazylia i Argentyna, zebrało się wokół Meksyku, aby potępić Ekwador. Wielu wskazywało na naruszenie Konwencji wiedeńskiej o stosunkach dyplomatycznych, międzynarodowego traktatu określającego ramy stosunków między krajami.

Niektórzy wskazywali także na naruszenie prawa Clausa do azylu. Nikaragua przyłącza się do Meksyku i zrywa stosunki dyplomatyczne z Ekwadorem.

Prawicowy rząd Argentyny wezwał do „pełnego przestrzegania postanowień tego instrumentu międzynarodowego oraz zobowiązań wynikających z Konwencji wiedeńskiej o stosunkach dyplomatycznych”.

Lewicowy prezydent Kolumbii Gustavo Pedro Cruz powiedział, że jego prawo do azylu zostało „barbarzyńsko naruszone”, podczas gdy prezydent Hondurasu Xiomara Castro stwierdziła, że ​​atak na ambasadę był „aktem nie do zniesienia dla społeczności międzynarodowej”.

Sekretarz Generalny ONZ Antonio Guterres był „zaniepokojony” nalotem, powiedział jego rzecznik.

Rzecznik Sekretarza Generalnego Stephane Dujarric powiedział, że Guterres potwierdził „nienaruszalną kardynalną zasadę dotyczącą pomieszczeń i personelu dyplomatycznego i konsularnego”.

Agence Presse South/Getty Images

Prezydent Ekwadoru Gabriela Sommerfeld podczas konferencji prasowej 6 kwietnia w Quito w Ekwadorze.

Glass, lat 54, został aresztowany w piątek wieczorem. Powiedział, że był ofiarą prześladowań politycznych i schronił się w ambasadzie.

Na nagraniu wideo widać, jak policjanci otaczają ambasadę z bronią.

Na sobotniej konferencji prasowej minister spraw zagranicznych Ekwadoru Gabriela Sommerfeld broniła nalotu, twierdząc, że działania zostały podjęte „w obliczu realnego niebezpieczeństwa bezpośredniej ucieczki”.

Sommerfeld oskarżył Meksyk o naruszenie polityki nieingerencji poprzez zezwolenie Glassowi na pozostanie w ambasadzie i uniknięcie nakazu regularnego stawiania się przed władzami w ramach śledztwa dotyczącego korupcji.

Odrzucił twierdzenia Meksyku, że Glass był ścigany z powodów politycznych: „W Ekwadorze żadnego przestępcy nie można uznać za osobę prześladowaną politycznie, na którą nałożono wykonalny wyrok i nakaz aresztowania wydany przez władze sądowe”.

Ta historia została zaktualizowana o dodatkowe aktualizacje.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *