Fukushima: Chiny rozszerzają zakaz japońskiej żywności na projekt usuwania ścieków

Tytuł Zdjęcia,

Elektrownia jądrowa Fukushima w lutym 2021 r

Chiny zapowiedziały, że wprowadzą zakaz niektórych japońskich produktów spożywczych w związku z planami zrzutu wody z opuszczonej elektrowni atomowej Fukushima do morza.

Chińska administracja celna zapowiedziała, że ​​przeprowadzi również testy radiacyjne żywności z innych części kraju.

Korea Południowa utrzymuje podobny zakaz, ale twierdzi, że proponowane uwolnienie spełnia międzynarodowe standardy.

W środę organ nadzoru nuklearnego ONZ powiedział, że będzie to miało „minimalny wpływ” na środowisko.

Japońska Komisja Regulacji Jądrowych również skinęła głową w piątek.

W 2011 roku tsunami wywołane trzęsieniem ziemi o sile 9 stopni w skali Richtera zalało trzy reaktory elektrowni atomowej Fukushima Daiichi. Jest uważana za największą katastrofę nuklearną na świecie od czasów Czarnobyla.

Ze strefy zamkniętej wokół elektrowni, która pozostaje na miejscu, ewakuowano ponad 150 000 osób. Rozpoczęła się również likwidacja elektrowni, ale proces ten może potrwać dziesięciolecia.

Tymczasem w elektrowni jądrowej zgromadziła się woda odpowiadająca około 500 basenom olimpijskim, podała agencja informacyjna Reuters.

Kończy się miejsce do przechowywania wody, ale plany japońskiego rządu i operatora obiektu, TEPCO, dotyczące uwolnienia wody do morza spotkały się z regionalną krytyką – najostrzejszą z Chin.

„Chińskie służby celne utrzymają wysoki poziom czujności” — poinformowała chińska komisja celna.

Według anonimowego urzędnika, który rozmawiał z agencją prasową AFP, japońskie ministerstwo spraw zagranicznych powiedziało, że rozważa możliwe środki w odpowiedzi.

Chiny już ostro skrytykowały ten plan – oskarżając Japonię o traktowanie morza jak swojego „prywatnego kanału ściekowego”.

Przemawiając w Tokio w piątek, szef MAEA Rafael Croci powiedział agencji Reuters, że ma „duże zaufanie” do oceny propozycji Japonii przez jego agencję.

Korea Południowa, która wcześniej krytykowała plan, powiedziała, że ​​utrzymuje zakaz importu owoców morza z Fukushimy i innych japońskich prefektur.

Lokalne społeczności rybackie w Japonii również wyraziły swoje obawy dotyczące projektu i wpływu na ich źródła utrzymania.

Tytuł Filmu,

Rybacy z Fukushimy martwią się planem uwalniania wody z atomu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *