OPEC+ ogłasza niespodziewane cięcia produkcji ropy

  • Podjęto nieoczekiwany krok, gdyż spotkanie ministrów zaplanowano na poniedziałek
  • Łączne zobowiązania OPEC+ do cięć wynoszą obecnie 3,66 mln baryłek dziennie
  • Ropa może uderzyć w 10 dolarów za baryłkę – analityk

DUBAJ, 2 kwietnia (Reuters) – Arabia Saudyjska i inni producenci ropy OPEC+ ogłosili w niedzielę dalsze cięcia wydobycia, co spowodowało natychmiastowy wzrost cen o około 1,16 mln baryłek dziennie, poinformowali analitycy.

Rozwój następuje na dzień przed wirtualnym spotkaniem grupy ministerialnej OPEC+, w skład której wchodzą Arabia Saudyjska i Rosja, i oczekuje się, że do końca 2023 r. utrzyma się na poziomie już 2 mln baryłek dziennie.

Zaskakujące cięcia w produkcji

Ceny ropy spadły w zeszłym miesiącu do 70 dolarów za baryłkę, najniższego poziomu od 15 miesięcy, z powodu obaw, że globalny kryzys bankowy zaszkodzi popytowi. Jednak po tym, jak źródła zlekceważyły ​​tę perspektywę, a ropa naftowa odbiła się do 80 USD, nie oczekuje się, że dalsze działania OPEC+ wspomogą rynek.

Ostatnia obniżka może podnieść ceny ropy o 10 dolarów za baryłkę, powiedział w niedzielę szef firmy inwestycyjnej Pickering Energy Partners, podczas gdy broker naftowy PVM powiedział, że spodziewa się natychmiastowego wzrostu po wznowieniu handlu po weekendzie.

„Spodziewam się, że rynek będzie wyższy o kilka dolarów.

Według wyliczeń Reutera, niedzielne deklaracje podnoszą łączny wolumen cięć dokonanych przez Organizację Krajów Eksportujących Ropę Naftową, Rosję i innych sojuszników do 3,66 mln baryłek dziennie, co odpowiada 3,7% światowego popytu.

OPEC „podejmuje proaktywne kroki w przypadku jakichkolwiek potencjalnych cięć popytu”, powiedziała w niedzielę Amrita Sen, założycielka i dyrektor Energy Features.

Ministerstwo energii Arabii Saudyjskiej stwierdziło, że dobrowolne cięcia w królestwie były środkiem zapobiegawczym mającym na celu wsparcie stabilności rynku ropy.

W październiku ubiegłego roku OPEC+ zgodził się na ograniczenie wydobycia o 2 mln baryłek dziennie od listopada do końca roku, co rozzłościło Waszyngton, ponieważ ograniczone dostawy podnoszą ceny ropy.

READ  Rosenthal: Miotacz Blue Jays przyznaje się do kołysania narzutów podczas walki z Aaronem Judge

Stany Zjednoczone argumentują, że świat potrzebuje niższych cen, aby wesprzeć wzrost gospodarczy i uniemożliwić prezydentowi Rosji Władimirowi Putinowi zwiększenie dochodów na finansowanie wojny na Ukrainie.

Nieoczekiwane dobrowolne obniżki w niedziele rozpoczną się w maju i potrwają do końca roku.

ruch saudyjski

Producent OPEC, Arabia Saudyjska, powiedział, że Irak ograniczy produkcję o 500 000 baryłek dziennie, podczas gdy Irak zmniejszy produkcję o 211 000 baryłek dziennie, zgodnie z oficjalnymi raportami.

Zjednoczone Emiraty Arabskie ogłosiły redukcję produkcji o 144 000 baryłek dziennie, Kuwejt o 128 000 baryłek dziennie, Oman o 40 000 baryłek dziennie, a Algieria o 48 000 baryłek dziennie. Kazachstan zmniejszy również produkcję o 78 tys. baryłek dziennie.

Wicepremier Rosji Aleksander Nowak powiedział w niedzielę, że Moskwa przedłuży dobrowolną redukcję wydobycia o 500 000 baryłek dziennie do końca 2023 roku. Moskwa jednostronnie ogłosiła te obniżki w lutym po wprowadzeniu zachodnich pułapów cenowych.

Źródło OPEC+ powiedziało, że Gabon dobrowolnie obniży wydobycie o 8 000 baryłek dziennie i że nie wszyscy członkowie OPEC+ przyłączyli się do tego ruchu, a niektórzy spadli poniżej uzgodnionych poziomów z powodu braku mocy produkcyjnych.

Po jednostronnych cięciach ze strony Rosji urzędnicy amerykańscy powiedzieli, że jej sojusz z innymi członkami OPEC słabnie, ale niedzielny ruch pokazał, że współpraca jest nadal silna.

Grafika Reutera

(Sprawozdania Maha El Dahana, Ahmada Rasheeda, Dmitrija Zhdanikova i Adama Makari, dodatkowe relacje Alexa Lawlera, Ahmeda Khadera i Gary’ego McWilliamsa) Scenariusz: Alex Lawler Redakcja: Hugh Lawson, Sharon Singleton i Philippa Fletcher

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *