Prezydent Iranu Ibrahim Raisi w katastrofie helikoptera w prowincji Azerbejdżan Wschodni; Hamas wyraża zaniepokojenie

System antyrakietowy działa po tym, jak Iran wystrzelił drony i rakiety w kierunku Izraela, jak widać z Aszkelonu w Izraelu, 14 kwietnia. Amir Cohen/Reuters/File

Katastrofa helikoptera przewożącego prezydenta i ministra spraw zagranicznych Iranu następuje w krytycznym momencie dla Iranu, szczególnie na Bliskim Wschodzie – i w kraju.

Wojna Izraela z Hamasem i katastrofa humanitarna, która wydarzyła się w Gazie w ciągu ostatnich siedmiu miesięcy, wzbudziły poruszenie opinii światowej i podniosły napięcia na całym Bliskim Wschodzie.

Ujawniła trwającą od kilkudziesięciu lat wojnę cieni między Iranem a Izraelem.

W zeszłym miesiącu Iran przeprowadził bezprecedensowy atak dronem i rakietą na Izrael – jego pierwszy bezpośredni atak na ten kraj – w odpowiedzi na izraelski nalot na ambasadę Iranu w Damaszku w Iranie, w wyniku którego zginął najwyższy dowódca elitarnego irańskiego Korpusu Strażników Rewolucji (IRGC). .

Izrael Tydzień później uderzyło ponownieWedług urzędników amerykańskich uderza w cele poza irańskim miastem Isfahan z bardzo małą, wyważoną reakcją.

Od tego czasu bezpośredni atak między nimi ustał. Jednak wojna zastępcza trwa, podczas gdy proirańskie bojówki, takie jak Hamas i Hezbollah, nadal walczą z siłami Izraela.

Tymczasem twarde przywództwo Iranu doprowadziło do najnowszego wybuchu powszechnych protestów na ulicach w kraju, w które mocno uderzyły wieloletnie sankcje pod przewodnictwem USA.

Krajem wstrząsnęły protesty młodych ludzi przeciwko reżimowi klerykalnemu i tragiczne warunki gospodarcze po śmierci Mahzy Aminiego w areszcie przez osławioną irańską policję ds. moralności w 2022 r.

Władze irańskie odpowiedziały na protesty, rozpoczynając zakrojone na szeroką skalę represje wobec opozycji.

Jak wynika z raportu Organizacji Narodów Zjednoczonych opublikowanego w marcu, represje te doprowadziły do ​​łamania praw człowieka, a niektóre z nich stanowią „zbrodnie przeciwko ludzkości”.

Chociaż protesty w dużej mierze ucichły, sprzeciw wobec przywództwa duchownego pozostaje głęboko zakorzeniony wśród wielu Irańczyków, zwłaszcza wśród młodych ludzi, którzy pragną reform, pracy i odejścia od opresyjnych rządów religijnych.

Raisi, były szef sądownictwa twardogłowego i mający własną brutalną historię dotyczącą praw człowieka, ma zostać wybrany na prezydenta w 2021 r. w wyniku referendum w dużym stopniu ukształtowanego przez elitę polityczną Republiki Islamskiej, w którym będzie kandydował praktycznie bez sprzeciwu.

READ  Sąd apelacyjny Gruzji zawiesza na czas nieokreślony sprawę przeciwko Donaldowi Trumpowi w sprawie spisku mającego na celu zakłócenie wyborów

Choć jest prezydentem, jego uprawnienia są niczym w porównaniu z uprawnieniami Najwyższego Przywódcy Alego Chamenei, który jest ostatecznym arbitrem w sprawach wewnętrznych i zagranicznych Republiki Islamskiej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *