Strzały słychać było podczas starć między SAF i RSF w Sudanie

W sobotę w stolicy Sudanu, Chartumie, wybuchła strzelanina, a świadkowie donieśli o starciach między armią a siłami paramilitarnymi.

Świadkowie, których nazwiska nie zostały podane ze względów bezpieczeństwa, powiedzieli, że widzieli opancerzone pojazdy i kłęby czarnego dymu w mieście, a uzbrojonych mężczyzn widziano na lotnisku Merowe, na północ od Chartumu.

ambasador USA w Sudanie Johna Godfryda, powiedział, że został w korpusie dyplomatycznym po przebudzeniu na „głęboko niepokojące odgłosy wystrzałów i walk”. Wezwał wyższych dowódców wojskowych do zakończenia walk, mówiąc, że eskalacja napięć w konflikt jest „bardzo niebezpieczna”.

W sobotnich raportach Paramilitarne Siły Szybkiego Wsparcia (RSF) wymagany Przejął kontrolę nad pałacem prezydenckim, międzynarodowym lotniskiem w Chartumie i lotniskiem na północy w Mero. RSF twierdzi, że armia zaatakowała jedną z jej baz i otworzyła ogień, w tym z ciężkiej broni.

Sudańskie wojsko powiedziało, że walki wybuchły po tym, jak żołnierze RSF próbowali zaatakować jego siły i opisali raporty RSF jako „kłamstwa”, według AP.

Pracownik Save the Children w Chartumie powiedział: „Od ostatnich dziewięciu sudańskich godzin było dużo artylerii i strzelaniny”.

„Strzelanie słychać w Chartumie i Omdurmanie. Poprosiliśmy wszystkich pracowników o pozostanie w domu. „Naszą największą troską jest bezpieczeństwo dzieci i ich rodzin” – powiedział pracownik.

„Są transportery opancerzone i żołnierze” – powiedział inny świadek. „Z daleka słychać broń ciężką”.

Strzały słychać było także w miejscowościach w pobliżu Chartumu. poinformował ReutersKiedy Associated Press Powiedział, że loty komercyjne próbujące wylądować w stolicy zaczęły zawracać.

Napięcia między siłami zbrojnymi Sudanu a podzielającą władzę grupą paramilitarną RSF utrzymują się od miesięcy. W Sudanie panuje zamieszanie od czasu wojskowego zamachu stanu, który obalił cywilny rząd Sudanu w 2021 roku.

Sudan jest „na krawędzi wojny domowej” – powiedział Alan Boswell, dyrektor ds. Rogu Afryki w Międzynarodowej Grupie Kryzysowej. On też napisał w tweecie Sytuacja będzie wymagać „dyplomacji wysokiego szczebla” po dniach eskalacji między siłami zbrojnymi a RSF.

READ  Gdy Iran atakuje Izrael, Biden staje w obliczu kryzysu na Bliskim Wschodzie, którego chciał uniknąć.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *