Bunge i Viterra wspólnie tworzą potęgę agrobiznesu o wartości 34 miliardów dolarów

CHICAGO, 13 czerwca (Reuters) – Amerykański handlarz zbożem Bunke (BG.N) i wspierany przez Glencore (GLEN.L) Viterra łączą się, by stworzyć spółkę zajmującą się handlem produktami rolnymi, wycenioną na około 34 mld USD, łącznie z długiem, poinformowały we wtorek firmy. Umowa, która może podlegać dokładniejszej kontroli regulacyjnej.

Transakcja zbliża firmę do światowych rywali Archer-Daniels-Midland (ADM.N) i Cargill (CAG.UL), wyceniając Bunge i Viterrę na 17 miliardów dolarów. Akcjonariusze Banke będą jednak posiadać około 70% udziałów w joint venture, ponieważ Banke zapłaci znaczną część transakcji gotówką.

Akcje Bunge spadły o 2,5% do 91,45 USD w obrocie przedsesyjnym.

W ramach umowy akcjonariusze Viterra otrzymają około 65,6 mln akcji o wartości około 6,2 mld USD i około 2 mld USD w gotówce.

Według wspólnego oświadczenia Bunge przejmie 9,8 miliarda dolarów długu Viterry.

Bunge jest już największym na świecie przetwórcą nasion oleistych, a analitycy twierdzą, że miażdżące firmy Viterry mogą zostać poddane kontroli regulacyjnej w Kanadzie i Argentynie.

Według danych firmy spedycyjnej Garcone, w ubiegłym roku Bunge był największym eksporterem kukurydzy i soi z Brazylii, wiodącego na świecie źródła podstawowych zbóż na paszę dla zwierząt i biopaliw. Viterra jest trzecim co do wielkości eksporterem kukurydzy i siódmym co do wielkości eksporterem soi.

Łącznie firmy odpowiadały za 23,7% brazylijskiego eksportu kukurydzy i 20,9% brazylijskiego eksportu soi w 2022 r., wynika z danych Garconave.

W Stanach Zjednoczonych działalność firmy Viterra w zakresie kupna i sprzedaży zboża rozszerzyła się w ubiegłym roku wraz z przejęciem firmy Gavilon. Fuzja sprawi, że dział eksportu zboża i przetwórstwa nasion oleistych Bunge stanie się drugim na świecie eksporterem kukurydzy i soi, nieznacznie wyprzedzając ADM i Cargill.

Transakcja zwiększa fizyczne możliwości magazynowania i przeładunku zboża Bunge w Australii, głównym eksporterze pszenicy, gdzie obecnie firma obsługuje dwa elewatory zbożowe i terminal portowy w zachodniej części kraju. Viterra posiada 55 magazynów i sześć terminali eksportowych zboża luzem w Australii Południowej i Zachodniej Wiktorii.

READ  Ukraina twierdzi, że zniszczyła rosyjskie samoloty bojowe podczas największego ataku dronów w tej wojnie

Zespół zarządzający Bunge, kierowany przez dyrektora generalnego Grega Heckmana, który przejął stery, gdy firma była celem przejęcia w 2019 r., będzie nadzorował połączoną firmę.

Heckman nadzorował przegląd portfela, który skłonił Bunge do ograniczenia lub sprzedaży nierentownych operacji, takich jak cukier w Ameryce Południowej i przemiał meksykańskiej pszenicy, oraz do zainwestowania w swoją podstawową działalność związaną z olejem kuchennym. Firma odnotowała rekordowe przychody w ubiegłym roku po kwartalnych stratach w 2018 roku. Heckman wcześniej kierował Gavilonem w latach 2008-2015.

Amerykańska Federacja Konsumentów stwierdziła, że ​​umowa ograniczy konkurencję o uprawy rolników i skonsoliduje przetwarzanie nasion oleistych wykorzystywanych do produkcji żywności pochodzenia roślinnego i biopaliw.

„Dalsza koncentracja może zaszkodzić konsumentom i firmom, takim jak producenci żywności pochodzenia roślinnego, którzy polegają na tych składnikach” – powiedział Thomas Gremilian, dyrektor ds. Polityki żywnościowej federacji.

Bunge powiedział, że planuje odkupić swoje akcje za 2 miliardy dolarów, aby zwiększyć skorygowane zyski z transakcji. Transakcja jest poparta zobowiązaniem finansowym w wysokości 7 miliardów dolarów od Sumitomo Mitsui Banking Corporation (SMBC).

Akcjonariusze Vetera będą posiadać 30% połączonej spółki po spodziewanym zamknięciu transakcji w połowie 2024 r. i około 33% po zakończeniu programu odkupu.

Bunge, największy na świecie producent olejów roślinnych, nawiązał współpracę z koncernem naftowym Chevron (CVX.N) oraz gigantem nasion i chemikaliów Bayer (BAYGn.DE), aby zwiększyć popyt na odnawialne surowce paliwowe.

Na Ukrainie, wiodący światowy producent słonecznika i największy dostawca oleju słonecznikowego, połączona spółka Bunge-Viterra będzie miała trzy zakłady przetwórstwa nasion oleistych na południu i wschodzie kraju – w Charkowie, Dnieprze i Mikołajowie.

Przejęcie Viterry przyniosłoby przychody Bunge do 67,2 miliarda dolarów w 2022 roku, co jest bardziej zgodne z przychodami ADM, które odnotowały sprzedaż na poziomie prawie 102 miliardów dolarów w zeszłym roku.

Na początku 2017 roku Viterra, wówczas znana jako Glencore Agriculture, próbowała przejąć Pange, wyceniając ją na 11 miliardów dolarów. Próba została odrzucona.

READ  Granica wydaje się spokojniejsza po zniesieniu epidemicznych ograniczeń azylowych

Oczekuje się, że fuzja przyniesie roczne synergie operacyjne brutto przed opodatkowaniem w wysokości około 250 mln USD w ciągu trzech lat.

Carl Bloom i Tom Polanzek w Chicago, Anirban Sen w Nowym Jorku, Arunima Kumar i Mrinalika Roy w Bangalore Reportaż Caroline Stauffer, Matthew Lewis, Devika Syamnath, Kirsten Donovan.

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Carla Blooma

Thomsona Reutera

Starszy reporter towarowy z Chicago specjalizuje się w rynkach rolnych, dużych agrobiznesach i łańcuchu dostaw żywności, a także handlu światowym, technologii rolniczej i zmianach klimatu.

Anirban Sen

Thomsona Reutera

Anirban Sen jest redaktorem naczelnym US M&A w Reuters w Nowym Jorku, gdzie prowadzi relacje z mega-transakcji. Po założeniu agencji Reuters w Bangalore w 2009 roku, Anirban odszedł w 2013 roku, aby pracować jako reporter ds. transakcji technologicznych w kilku wiodących indyjskich serwisach informacyjnych, w tym w The Economic Times i Mint. Anirban ponownie dołączył do Reuters w 2019 roku, aby kierować zespołem finansowym i sprawozdawczym, obejmującym wszystko, od bankowości inwestycyjnej po kapitał podwyższonego ryzyka. Anirban ukończyła historię na Uniwersytecie Jadavpur oraz ukończyła studia podyplomowe z dziennikarstwa w Indyjskim Instytucie Dziennikarstwa i Nowych Mediów. Kontakt:+1 (646) 705 9409

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *