CryptoShaken to drugi co do wielkości stablecoin po SVB Risk Dpex

(Bloomberg) – Konsekwencje upadku banku w Dolinie Krzemowej jeszcze bardziej uderzyły w kryptowaluty, usuwając kluczowy trybik na rynku, jeden z najbezpieczniejszych aktywów cyfrowych w kosmosie.

Najczęściej czytane z Bloomberga

Drugi co do wielkości stablecoin, USD Coin, kosztował aż 81,5 centa, gdy inwestorzy przetrawili to, co jego emitent Circle Internet Financial Ltd. ujawnił Silicon Valley Bank, jedną z największych porażek w historii amerykańskiej bankowości. W późny piątek, po wielu godzinach milczenia, Circle ujawniło, że upadły bank ma 3,3 miliarda dolarów z około 40 miliardów dolarów rezerw.

W sobotnie popołudnie dyrektor generalny Jeremy Allaire powiedział w oświadczeniu na blogu firmy i tweetach, że była i nadal będzie „w 100% zabezpieczona kombinacją gotówki i amerykańskich obligacji skarbowych”. 1” można wymienić na USD. Ceny USTC wzrosły w raporcie, notując wzrost o 97 centów od godziny 15:45 w Nowym Jorku.

„Konkretnie, USDC jest obecnie powiązany z 77% (32,4 mld USD) amerykańskich bonów skarbowych (o terminie zapadalności do trzech miesięcy) i 23% (9,7 mld USD) z gotówką przechowywaną w różnych instytucjach, z których SVB jest tylko jedną. ”, zgodnie z wpisem na blogu. Skarbiec kręgu jest przetrzymywany w BNY Mellon i zarządzany przez BlackRock.

Jego rezerwy gotówkowe są rozłożone w sześciu bankach, z większością w BNY Mellon. Koło poinformowało, że w zeszłym tygodniu zdeponowało 5,4 miliarda dolarów w BNY Mellon. Firma stablecoin powiedziała wcześniej, że ma rezerwy gotówkowe w sześciu bankach, w tym BNY Mellon i Silicon Valley Bank, ale nie podała szczegółów na temat alokacji w każdym z nich.

USD Coin lub USDC to stablecoin zabezpieczony aktywami i szeroko stosowany token na rynkach kryptograficznych. Token ma na celu utrzymanie stałej wartości 1 USD, w pełni zabezpieczonej rezerwami gotówkowymi i krótkoterminowymi obligacjami skarbowymi.

Dane CoinGecko pokazują, że USDC miał w obiegu 39,7 miliarda tokenów od sobotniego popołudnia w Nowym Jorku. Tokeny warte miliardy dolarów zostały wykupione ze srebra przez traderów, z których niektórzy wymienili swoje udziały na stablecoina Tether USDT, dane z pokazów Nansen i Curve Financial.

READ  Logo Twittera X: Elon Musk rozpoczyna proces rebrandingu

Jeśli chodzi o dużego konkurenta Circle, topowy stablecoin Tether jest mocno na poziomie 1 USD lub więcej. Podczas gdy Tether był wcześniej poddawany kontroli swoich udziałów, w piątek powiedział, że nie ma kontaktu z SVB.

We wcześniejszych tweetach dyrektor ds. strategii Circle, Dante Disparte, opisał upadek banku w Dolinie Krzemowej jako „porażkę czarnego łabędzia” w amerykańskim systemie finansowym, mówiąc, że bez federalnego planu ratunkowego „będzie to miało szerokie implikacje dla biznesu, bankowości i przedsiębiorców”. ”.

Według Coinbase

Stablecoiny, takie jak USDC, mają ustaloną wartość w stosunku do innego, bardziej płynnego aktywa, takiego jak dolar amerykański. Występują w różnych formach, a niektóre, jak okólniki, są zabezpieczone rezerwami gotówki i papierów wartościowych. Inwestorzy często lokują środki w stablecoinach podczas przechodzenia między transakcjami kryptograficznymi.

Amerykańska giełda kryptowalut Coinbase Global Inc. spadła, ponieważ wyprzedaż USDC pogorszyła się w piątek wieczorem. Powiedział, że „tymczasowo zawiesza” wymianę USDC na dolary amerykańskie na weekend i zostanie wznowiony w poniedziałek, kiedy otwarte zostaną banki. „Twoje aktywa są bezpieczne i dostępne do transmisji w łańcuchu”, powiedziała giełda kryptograficzna w tweecie ze swojego oficjalnego konta.

W swoim oświadczeniu wydanym w sobotę Circle przyznał, że „USDC można używać w łańcuchu 24/7/365”, dodając, że każda emisja i wykup stablecoinów jest „kontrolowana przez godziny pracy amerykańskiego systemu bankowego”.

Handel kontraktami terminowymi USTC wskazuje na pewność, że krąg przełamie obecne szczypanie. Dane z firmy badawczej Coinglass pokazały, że stawki funduszy dla kontraktów USDC na co najmniej jednej giełdzie w Nowym Jorku w sobotę rano stały się dodatnie, co wskazuje, że inwestorzy obstawiają, że waluta odzyska swój kurs dolara. Kiedy stopa funduszu jest dodatnia, długie pozycje opłacają się w przypadku krótkich pozycji, odzwierciedlając pozytywne nastawienie traderów do ceny tokena.

Oliver van Landsberg-Sady, współzałożyciel PCP Group, która prowadzi sieć płatności dla firm kryptograficznych, powiedział: „USDC jest doskonały, odporny i dobrze zarządzany, z silniejszą strukturą kapitałową niż większość banków. Email.

READ  Wall St paruje zeznania Powella, nadchodzące skupienie się na danych

Tymczasem upadek USDC wywarł efekt domina na aplikacje DeFi, które pozwalają użytkownikom handlować, pożyczać i pożyczać waluty i które w dużym stopniu polegają na parach handlowych obejmujących stablecoiny. W sobotę członkowie społeczności DeFi, która prowadzi DAI, zaproponowali zmiany w mechanizmie, które pomogłyby utrzymać jego stablecoina na poziomie 1 dolara, zmniejszając ekspozycję na USDC.

„Jeśli w ten weekend nie będzie solidnego planu ratunkowego, myślę, że w przyszłym tygodniu rynki znów będą brzydkie” – powiedział o porażce SVB Tiong Heng, dyrektor generalny kryptowalutowej firmy inwestycyjnej Satori Research.

Nieszczęścia związane z kryptowalutami

Branża kryptograficzna balansowała już na przedłużającej się trajektorii, ze spadkiem wartości aktywów cyfrowych o 2 biliony dolarów od listopada 2021 r., napędzanym serią eksplozji algorytmicznego stablecoina TerrauSD, funduszu hedgingowego Three Arrows Capital i giełdy FTX.

Token TerraUSD – znany jako UST – próbował wykorzystać kombinację algorytmów i zachęt dla handlowców z udziałem swojego siostrzanego tokena Luna, aby utrzymać swoją wartość. System o wartości 60 miliardów dolarów zintensyfikował globalną kontrolę regulacyjną stablecoinów.

„Myślę, że rynek 'panikuje’ ceny USDC, podobnie jak ceny USDT wokół spadku Luny” – powiedział Haohan Xu, dyrektor generalny Apifiny, instytucjonalnej platformy transakcyjnej. „Jest to spowodowane ekspozycją Circle na SVB i Coinbase, które zamykają funkcję konwersji USDC”.

Próbuję uspokoić

W piątek firmy kryptograficzne, w tym Binance i Gemini, zamieściły na Twitterze zapewnienie swoich klientów o ryzyku stwarzanym przez SVB.

Changpeng Zhao, dyrektor generalny Binance, największej giełdy aktywów cyfrowych, napisał na Twitterze, że firma nie ma ekspozycji i że jej fundusze są bezpieczne. Paxos Trust Co., emitent Pax Dollar i giełda kryptowalut Gemini, powiedział na swoich oficjalnych kontach na Twitterze, że nie mają żadnego związku z bankiem.

Z kolei zbankrutowany pożyczkodawca kryptograficzny BlackFi posiada około 227 milionów dolarów w SVB, zgodnie z aktami sądowymi.

READ  Boris Johnson po raz kolejny odniósł się do policji, która łamie zasady Covid

— Z pomocą Muyao Shena, Sunila Jagdianiego, Olgi Kareef i Davida Pana.

(Aktualizacje i aktualizacje cen z raportem z kręgu rozpoczynającego się w trzeciej kolumnie)

Najczęściej czytane z Bloomberg Businessweek

©2023 Bloomberg LP

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *