CryptoShaken to drugi co do wielkości stablecoin po SVB Risk Dpex

(Bloomberg) – Konsekwencje upadku banku w Dolinie Krzemowej jeszcze bardziej uderzyły w kryptowaluty, usuwając kluczowy trybik na rynku, jeden z najbezpieczniejszych aktywów cyfrowych w kosmosie.

Najczęściej czytane z Bloomberga

Drugi co do wielkości stablecoin, USD Coin, kosztował aż 81,5 centa, gdy inwestorzy przetrawili to, co jego emitent Circle Internet Financial Ltd. ujawnił Silicon Valley Bank, jedną z największych porażek w historii amerykańskiej bankowości. W późny piątek, po wielu godzinach milczenia, Circle ujawniło, że upadły bank ma 3,3 miliarda dolarów z około 40 miliardów dolarów rezerw.

W sobotnie popołudnie dyrektor generalny Jeremy Allaire powiedział w oświadczeniu na blogu firmy i tweetach, że była i nadal będzie „w 100% zabezpieczona kombinacją gotówki i amerykańskich obligacji skarbowych”. 1” można wymienić na USD. Ceny USTC wzrosły w raporcie, notując wzrost o 97 centów od godziny 15:45 w Nowym Jorku.

„Konkretnie, USDC jest obecnie powiązany z 77% (32,4 mld USD) amerykańskich bonów skarbowych (o terminie zapadalności do trzech miesięcy) i 23% (9,7 mld USD) z gotówką przechowywaną w różnych instytucjach, z których SVB jest tylko jedną. ”, zgodnie z wpisem na blogu. Skarbiec kręgu jest przetrzymywany w BNY Mellon i zarządzany przez BlackRock.

Jego rezerwy gotówkowe są rozłożone w sześciu bankach, z większością w BNY Mellon. Koło poinformowało, że w zeszłym tygodniu zdeponowało 5,4 miliarda dolarów w BNY Mellon. Firma stablecoin powiedziała wcześniej, że ma rezerwy gotówkowe w sześciu bankach, w tym BNY Mellon i Silicon Valley Bank, ale nie podała szczegółów na temat alokacji w każdym z nich.

USD Coin lub USDC to stablecoin zabezpieczony aktywami i szeroko stosowany token na rynkach kryptograficznych. Token ma na celu utrzymanie stałej wartości 1 USD, w pełni zabezpieczonej rezerwami gotówkowymi i krótkoterminowymi obligacjami skarbowymi.

Dane CoinGecko pokazują, że USDC miał w obiegu 39,7 miliarda tokenów od sobotniego popołudnia w Nowym Jorku. Tokeny warte miliardy dolarów zostały wykupione ze srebra przez traderów, z których niektórzy wymienili swoje udziały na stablecoina Tether USDT, dane z pokazów Nansen i Curve Financial.

READ  Prawnicy Bidena znaleźli tajne materiały w jego byłym biurze

Jeśli chodzi o dużego konkurenta Circle, topowy stablecoin Tether jest mocno na poziomie 1 USD lub więcej. Podczas gdy Tether był wcześniej poddawany kontroli swoich udziałów, w piątek powiedział, że nie ma kontaktu z SVB.

We wcześniejszych tweetach dyrektor ds. strategii Circle, Dante Disparte, opisał upadek banku w Dolinie Krzemowej jako „porażkę czarnego łabędzia” w amerykańskim systemie finansowym, mówiąc, że bez federalnego planu ratunkowego „będzie to miało szerokie implikacje dla biznesu, bankowości i przedsiębiorców”. ”.

Według Coinbase

Stablecoiny, takie jak USDC, mają ustaloną wartość w stosunku do innego, bardziej płynnego aktywa, takiego jak dolar amerykański. Występują w różnych formach, a niektóre, jak okólniki, są zabezpieczone rezerwami gotówki i papierów wartościowych. Inwestorzy często lokują środki w stablecoinach podczas przechodzenia między transakcjami kryptograficznymi.

Amerykańska giełda kryptowalut Coinbase Global Inc. spadła, ponieważ wyprzedaż USDC pogorszyła się w piątek wieczorem. Powiedział, że „tymczasowo zawiesza” wymianę USDC na dolary amerykańskie na weekend i zostanie wznowiony w poniedziałek, kiedy otwarte zostaną banki. „Twoje aktywa są bezpieczne i dostępne do transmisji w łańcuchu”, powiedziała giełda kryptograficzna w tweecie ze swojego oficjalnego konta.

W swoim oświadczeniu wydanym w sobotę Circle przyznał, że „USDC można używać w łańcuchu 24/7/365”, dodając, że każda emisja i wykup stablecoinów jest „kontrolowana przez godziny pracy amerykańskiego systemu bankowego”.

Handel kontraktami terminowymi USTC wskazuje na pewność, że krąg przełamie obecne szczypanie. Dane z firmy badawczej Coinglass pokazały, że stawki funduszy dla kontraktów USDC na co najmniej jednej giełdzie w Nowym Jorku w sobotę rano stały się dodatnie, co wskazuje, że inwestorzy obstawiają, że waluta odzyska swój kurs dolara. Kiedy stopa funduszu jest dodatnia, długie pozycje opłacają się w przypadku krótkich pozycji, odzwierciedlając pozytywne nastawienie traderów do ceny tokena.

Oliver van Landsberg-Sady, współzałożyciel PCP Group, która prowadzi sieć płatności dla firm kryptograficznych, powiedział: „USDC jest doskonały, odporny i dobrze zarządzany, z silniejszą strukturą kapitałową niż większość banków. Email.

READ  Rynki azjatyckie spadły przed decyzją Fed w sprawie polityki, śledząc straty na Wall Street

Tymczasem upadek USDC wywarł efekt domina na aplikacje DeFi, które pozwalają użytkownikom handlować, pożyczać i pożyczać waluty i które w dużym stopniu polegają na parach handlowych obejmujących stablecoiny. W sobotę członkowie społeczności DeFi, która prowadzi DAI, zaproponowali zmiany w mechanizmie, które pomogłyby utrzymać jego stablecoina na poziomie 1 dolara, zmniejszając ekspozycję na USDC.

„Jeśli w ten weekend nie będzie solidnego planu ratunkowego, myślę, że w przyszłym tygodniu rynki znów będą brzydkie” – powiedział o porażce SVB Tiong Heng, dyrektor generalny kryptowalutowej firmy inwestycyjnej Satori Research.

Nieszczęścia związane z kryptowalutami

Branża kryptograficzna balansowała już na przedłużającej się trajektorii, ze spadkiem wartości aktywów cyfrowych o 2 biliony dolarów od listopada 2021 r., napędzanym serią eksplozji algorytmicznego stablecoina TerrauSD, funduszu hedgingowego Three Arrows Capital i giełdy FTX.

Token TerraUSD – znany jako UST – próbował wykorzystać kombinację algorytmów i zachęt dla handlowców z udziałem swojego siostrzanego tokena Luna, aby utrzymać swoją wartość. System o wartości 60 miliardów dolarów zintensyfikował globalną kontrolę regulacyjną stablecoinów.

„Myślę, że rynek 'panikuje’ ceny USDC, podobnie jak ceny USDT wokół spadku Luny” – powiedział Haohan Xu, dyrektor generalny Apifiny, instytucjonalnej platformy transakcyjnej. „Jest to spowodowane ekspozycją Circle na SVB i Coinbase, które zamykają funkcję konwersji USDC”.

Próbuję uspokoić

W piątek firmy kryptograficzne, w tym Binance i Gemini, zamieściły na Twitterze zapewnienie swoich klientów o ryzyku stwarzanym przez SVB.

Changpeng Zhao, dyrektor generalny Binance, największej giełdy aktywów cyfrowych, napisał na Twitterze, że firma nie ma ekspozycji i że jej fundusze są bezpieczne. Paxos Trust Co., emitent Pax Dollar i giełda kryptowalut Gemini, powiedział na swoich oficjalnych kontach na Twitterze, że nie mają żadnego związku z bankiem.

Z kolei zbankrutowany pożyczkodawca kryptograficzny BlackFi posiada około 227 milionów dolarów w SVB, zgodnie z aktami sądowymi.

READ  Activision prosi o globalne kontrolery z łatką Blizzard, Kanada nie akceptuje

— Z pomocą Muyao Shena, Sunila Jagdianiego, Olgi Kareef i Davida Pana.

(Aktualizacje i aktualizacje cen z raportem z kręgu rozpoczynającego się w trzeciej kolumnie)

Najczęściej czytane z Bloomberg Businessweek

©2023 Bloomberg LP

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *