Wątki: Instagram uruchamia aplikację, która ma konkurować z Twitterem

  • Autorzy: Chris Vallance i James Clayton
  • Reporterzy technologii, BBC News

Dyrektor generalny Meta, Mark Zuckerberg, powiedział, że nowo uruchomiona przez firmę aplikacja Threads ma na celu wyprzedzenie Twittera.

Eksperci twierdzą, że wątki mogą przyciągnąć użytkowników Twittera niezadowolonych z ostatnich zmian w witrynie.

Wątki – obecnie nieuruchomione w UE – umożliwiają użytkownikom publikowanie do 500 znaków i mają wiele funkcji podobnych do Twittera.

W poście Zuckerberg powiedział, że utrzymywanie strony „przyjaznej… ostatecznie będzie kluczem do jej sukcesu”.

Ale dyrektor generalny Twittera, Elon Musk, odpowiedział: „Nieskończenie lepiej jest zostać zaatakowanym przez nieznajomych na Twitterze, niż oddawać się fałszywej radości ukrywania bólu na Instagramie”.

Zapytany w Threads, czy aplikacja byłaby „większa niż Twitter”, — powiedział pan Zuckerberg: „To zajmie trochę czasu, ale myślę, że powinna istnieć aplikacja do publicznych konwersacji z ponad miliardem ludzi.

„Twitter miał okazję to zrobić, ale tego nie zrobił. Mamy nadzieję, że to zrobimy”.

Konkurenci skrytykowali ilość danych, z których może korzystać aplikacja. Według Apple App Store obejmuje to dane dotyczące zdrowia, finansów i przeglądania powiązane z tożsamością użytkowników.

Wątki są teraz dostępne do pobrania w ponad 100 krajach, w tym w Wielkiej Brytanii, ale jeszcze nie w UE ze względu na kwestie regulacyjne.

Aplikacja przekroczyła dwa miliony rejestracji w ciągu pierwszych dwóch godzin, powiedział Zuckerberg.

„wczesna wersja”

Meta, która jest właścicielem Facebooka i Instagrama, nazwała nową aplikację „wersją początkową” z planowanymi dodatkowymi funkcjami, w tym możliwością interakcji z ludźmi w innych aplikacjach społecznościowych, takich jak Mastodon.

„Naszą wizją w przypadku Texts jest wykorzystanie tego, co Instagram robi najlepiej i rozwinięcie tego w tekst” – powiedziała firma przed uruchomieniem.

Meta mówi, że użytkownicy będą mogli śledzić te same konta, co na Instagramie. Aplikacja pozwala użytkownikom być prywatnymi na Instagramie, ale publicznymi w wątkach.

Uruchomienie nowej aplikacji następuje po krytyce praktyk biznesowych Meta.

W zeszłym roku demaskatorka Meta, Frances Haugen, skrytykowała firmę za przedkładanie „zysku nad bezpieczeństwo” i za to, że platforma była umiarkowana.

Firmą wstrząsnął skandal, który umożliwił stronom trzecim, w tym brytyjskiej firmie doradztwa politycznego Cambridge Analytica, dostęp do danych osobowych użytkowników Facebooka.

W pozornym nawiązaniu do tej kontrowersyjnej przeszłości pan Musk żartował w poniedziałek, że „na szczęście działają bardzo uczciwie”.

Istnieje wiele alternatyw dla Twittera, takich jak Bluesky i Mastodon, ale te z trudem zdobywają popularność.

Threads ma znaczącą przewagę, ponieważ jest powiązany z Instagramem, a ta platforma ma już setki milionów użytkowników.

Posty w wątkach można udostępniać na Instagramie i odwrotnie. Mogą one zawierać linki, zdjęcia i filmy o długości do pięciu minut.

Jednak niektórzy pierwsi użytkownicy zgłaszali problemy z przesyłaniem zdjęć w środę, powołując się na początkowe problemy.

Użytkownicy widzą kanał z postami, które Meta nazywa „wątkami”, od osób, które obserwują, i polecanych treści.

Mogą kontrolować, kto może o nich „wspomnieć” i filtrować odpowiedzi na posty zawierające określone słowa.

Możliwe jest zaprzestanie obserwowania, blokowanie, ograniczanie lub zgłaszanie innych profili, a wszelkie konta zablokowane przez użytkowników na Instagramie są automatycznie blokowane w wątkach.

Podczas gdy Meta podkreślała swoje powiązania z Instagramem, media skupiły się na jego podobieństwach do Twittera, a niektórzy inwestorzy opisali aplikację jako „twitterowego zabójcę”.

Tytuł Zdjęcia,

Posty mogą być udostępniane między wątkami i Instagramem i mogą zawierać linki, zdjęcia i filmy

To najnowszy nacisk ze strony pana Muska, aby zarejestrować użytkowników w serwisie Twitter Blue, usłudze subskrypcji platformy.

Odkąd pan Musk przejął władzę, wielu użytkowników Twittera publicznie wyraziło swoje niezadowolenie z platformy i jego zarządzania – powołując się na błędne zachowanie i poglądy polityczne.

W zeszłym miesiącu pan Musk i szef Meta, Mark Zuckerberg, zgodzili się na walkę w klatce – być może żartobliwie – a wczesne posty pana Zuckerberga na Threads wskazywały na jego zainteresowanie mieszanymi sztukami walki.

Chociaż Threads jest dostępny w Wielkiej Brytanii, nie jest jeszcze dostępny w UE ze względu na niepewność regulacyjną, w szczególności unijną ustawę o rynkach cyfrowych.

Ale firma twierdzi, że rozważa uruchomienie w UE.

To prawo określa zasady, w jaki duże firmy, takie jak Meta, mogą udostępniać dane między posiadanymi platformami. Częścią problemu jest udostępnianie danych między wątkami a Instagramem.

Meta utrzymuje, że ochrona prywatności ma fundamentalne znaczenie dla jej działalności.

Dodatkowe raporty autorstwa Maxa Matzy i George’a Bowdena

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *