Elon Musk twierdzi, że sprzeciwia się amerykańskim cłom na chińskie pojazdy elektryczne

Źródło obrazu, Dobre zdjęcia

Tytuł Zdjęcia, Musk ostrzegał wcześniej, że chińscy producenci samochodów „zmiażdżą” rywali, jeśli nie będzie barier handlowych.

  • autor, Petera Hoskinsa
  • magazyn, Korespondent Biznesowy

Szef Tesli, Elon Musk, sprzeciwia się amerykańskim cłom na chińskie pojazdy elektryczne kilka dni po tym, jak prezydent Joe Biden czterokrotnie podniósł cła na pojazdy elektryczne importowane z Chin.

„Ani Tesla, ani ja nie prosiliśmy o te opłaty” – powiedział multimiliarder na konferencji technologicznej w Paryżu za pośrednictwem łącza wideo.

Komentarze Muska zaprzeczyły jego styczniowym ostrzeżeniom, że chińscy producenci samochodów „zmiażdżyliby” rywali z innych krajów, gdyby nie było barier handlowych.

W zeszłym tygodniu Biały Dom stwierdził, że nowe środki, w tym 100% cła na pojazdy elektryczne z Chin, stanowią reakcję na nieuczciwą politykę i mają na celu ochronę amerykańskich miejsc pracy.

„Szczerze mówiąc, byłem zaskoczony, kiedy je ogłoszono. Rzeczy, które uniemożliwiają swobodę wymiany lub zakłócają rynek, nie są dobre” – powiedział w czwartek Musk.

„Tesla dobrze konkuruje na rynku chińskim bez ceł i subsydiów. Popieram wprowadzenie jakichkolwiek ceł” – dodał.

Biden podtrzymał wiele ceł wprowadzonych przez swojego poprzednika Donalda Trumpa, zwiększając jednocześnie presję handlową na Pekin.

W zeszłym tygodniu Biden obiecał, że nie pozwoli Chinom na „nieuczciwą kontrolę rynku” pojazdów elektrycznych i innych kluczowych towarów, w tym baterii, chipów komputerowych i podstawowych artykułów medycznych.

Chiny oświadczyły, że sprzeciwiają się podwyżce ceł i podejmą działania odwetowe.

Zapowiedź Ministerstwa Handlu, że zbada import kopolimeru polioksymetylenu stosowanego w elektronice i samochodach, została odczytana jako sygnał, że Chiny wycofują się w sporach handlowych ze Stanami Zjednoczonymi i Europą.

Chińska Izba Handlowa Unii Europejskiej stwierdziła, że ​​o potencjalnym posunięciu poinformowała ją tak zwana „osoba wtajemniczona”.

Komisja Europejska (KE), która nadzoruje politykę handlową Unii Europejskiej, wyznaczyła 4 lipca ostateczny termin na podjęcie decyzji, czy wprowadzić środki przeciwko importowi pojazdów elektrycznych wyprodukowanych w Chinach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *