FAA wraz z sygnalistą Boeinga bada usterki 787 Dreamliner

Federalna Administracja Lotnicza bada twierdzenia inżyniera Boeinga, że ​​części kadłuba Boeinga 787 Dreamliner zostały nieprawidłowo połączone i mogą pęknąć w trakcie lotu po tysiącach lotów.

Inżynier pracujący na samolocie Sam Salepour szczegółowo opisał swoje zarzuty w wywiadach dla „The New York Times” oraz w dokumentach przesłanych agencji przez rzecznika FAA.

Pan, który twierdzi, że pracuje w Boeingu od ponad dziesięciu lat. Salepour twierdzi, że problemy z budową sekcji wynikały ze zmian w sposobie mocowania i łączenia ogromnych sekcji podczas produkcji. Kadłub samolotów składa się z wielu części, pochodzących od różnych producentów i różnią się one kształtem pasującym do siebie – dodał.

Boeing przyznaje, że wprowadzono te zmiany produkcyjne, ale rzecznik firmy Paul Lewis powiedział, że „nie miało to żadnego wpływu na trwałość ani bezpieczną żywotność płatowca”.

Pan. – powiedział Lewis.

„Nasi inżynierowie przeprowadzili kompleksową analizę w celu ustalenia, czy jakakolwiek część samolotu spowoduje długotrwałe zmęczenie floty” – powiedział pan. – powiedział Lewis. „Nie będzie to stanowić problemu dla floty w eksploatacji przez wiele lat, jeśli w ogóle, i nie pośpieszamy zespołu, aby mieć pewność, że analiza będzie kompleksowa”.

W kolejnym oświadczeniu Boeing stwierdził, że „pozostaje w pełni przekonany co do 787 Dreamliner” i dodał: „Te twierdzenia dotyczące integralności strukturalnej 787 są fałszywe i nie odzwierciedlają rozległej pracy, jaką Boeing wykonał, aby zapewnić jakość i długoterminową trwałość bezpieczeństwo samolotu.”

Pan. Zarzuty Salehpoura dodają kolejny element, który rodzi pytania dotyczące praktyk produkcyjnych firmy. Od tego czasu planista ogłosił zmianę na stanowisku kierowniczym, a Departament Sprawiedliwości wszczął śledztwo.

Pan. Obawy Salehpoura zostaną wyemitowane na Kapitolu jeszcze w tym miesiącu. Senator Richard Blumenthal ze stanu Connecticut, przewodniczący Podkomisji ds. Śledczych Senackiej Komisji Bezpieczeństwa Wewnętrznego i Spraw Rządowych, powiedział 17 kwietnia, że ​​Mr. Planuje zbadać Salepur. Z pierwszej ręki.

READ  Dziwne DNA znalezione na pustyni daje lekcje polowania na życie na Marsie

„Szokujące zarzuty dotyczące powtarzających się niepowodzeń produkcyjnych Boeinga wskazują na brak kultury i praktyk bezpieczeństwa – czyli zysk ponad wszystko inne” – dodał. – stwierdził Blumenthal w oświadczeniu.

Dreamliner to szerokokadłubowy odrzutowiec, który zużywa mniej paliwa niż wiele samolotów używanych do lotów długodystansowych, częściowo ze względu na lekką kompozytową konstrukcję. Dwukadłubowy samolot, dostarczony po raz pierwszy w 2011 r., spowodował nagromadzenie zamówień dla Boeinga i przysporzył firmie bólu głowy. Na przestrzeni lat konstruktor samolotu uporał się z szeregiem problemów związanych z odrzutowcem, w tym problemami z akumulatorem, które doprowadziły do ​​tymczasowego uziemienia samolotów 787 na całym świecie.

Boeing borykał się także z wieloma problemami w swojej fabryce w Południowej Karolinie, gdzie budowano Dreamlinera. John Barnett, wybitny sygnalista Boeinga, który wyraził obawy dotyczące praktyk produkcyjnych w zakładzie, został znaleziony martwy w zeszłym miesiącu w wyniku rany postrzałowej.

Dreamliner był pionierem w zastosowaniu na dużą skalę do budowy samolotów tak zwanych materiałów kompozytowych zamiast tradycyjnego metalu. Kompozyty, często wytwarzane przez połączenie materiałów takich jak włókna węglowe i szklane, są lżejsze od metali, ale jako stosunkowo nowe materiały niewiele wiadomo na temat ich wytrzymałości na długotrwałe naprężenia podczas lotu. Naprężenia te powodują to, co inżynierowie nazywają zmęczeniem, które może zagrozić bezpieczeństwu w przypadku uszkodzenia materiału.

Pan. Salehpour powiedział, że wielokrotnie spotykał się z odwetem za wyrażanie obaw dotyczących pójścia na skróty, które jego zdaniem planista stosował podczas montażu elementów kadłuba Dreamlinera.

Debra S. Katz, pan. Adwokat Salepura powiedział, że jego klient zrobił wszystko, co w jego mocy, aby zwrócić uwagę urzędników Boeinga na jego obawy. Powiedział też, że urzędnicy firmy nie słuchali. Zamiast tego jego klient milczał i powiedział, że został przeniesiony.

„To kultura pozwoliła na istnienie Boeinga” – stwierdziła Katz. „To kultura, która priorytetowo traktuje produkcję samolotów i spycha ją z produkcji, nawet jeśli istnieją poważne obawy co do integralności strukturalnej tych samolotów i ich procesu produkcyjnego”.

READ  Peru zamyka Uniwersytet w Limie i Machu Picchu w związku z zamieszkami w Peru

W swoim oświadczeniu Boeing stwierdził, że zachęca swoich pracowników do „zabierania głosu, gdy pojawią się problemy” i dodał, że „odwet jest w Boeingu surowo zabroniony”.

W piątek FAA poinformowała, że ​​Mr. Przeprowadzono wywiad z Salepur, powiedziała pani Katz. W oświadczeniu Mike Whittaker, administrator agencji, powiedział, że: Salehpour nie odniósł się konkretnie do zarzutów, ale powtórzył, że po epizodzie z liniami lotniczymi Alaska Airlines organ regulacyjny przyjął ostrzejsze stanowisko wobec producenta linii lotniczych.

„To nie jest powrót do normalnego funkcjonowania Boeinga” – powiedział. – powiedział Whittaker. „Muszą zaangażować się w rzeczywiste i głębokie ulepszenia. Dokonanie fundamentalnych zmian będzie wymagało nieustannego wysiłku ze strony kierownictwa Boeinga i będziemy ich pociągać do odpowiedzialności na każdym kroku”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *