Granica wydaje się spokojniejsza po zniesieniu epidemicznych ograniczeń azylowych

EL PASO, Teksas (AP) – Granica między USA a Meksykiem pozostała stosunkowo spokojna w piątek, oferując niewiele oznak chaosu, którego obawiano się po pośpiechu zaniepokojonych migrantów, aby wjechać do USA przed końcem ograniczeń imigracyjnych związanych z pandemią..

Niecałe 24 godziny po uchyleniu zasad znanych jako Title 42 imigranci i urzędnicy państwowi wciąż oceniają wpływ zmiany i nowych przepisów przyjętych przez administrację prezydenta Joe Bidena na stabilizację regionu.

„Dziś rano nie zaobserwowaliśmy znaczącego wzrostu imigracji” – powiedział Blas Nunez-Neto z Departamentu Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Powiedział, że agencja nie ma konkretnych liczb, ponieważ był wczesny ranek.

Imigranci na pograniczu skorzystali z okazji, by przedostać się do Rio Grande i przedostać się do Stanów Zjednoczonych. Inni porzucili telefony komórkowe, aby uzyskać dostęp do aplikacji do spotkań, które są kluczowe dla nowych operacji. Umówieni imigranci przechodzili przez most w nadziei na nowe życie. A procesy sądowe miały na celu wstrzymanie niektórych postępowań.

– poinformowała administracja Bidena Nowy system ma na celu rozprawienie się z nielegalnym przekraczaniem granicy i zapewnienie przemytnikom nowej legalnej drogi do zapłacenia tysięcy dolarów za przekroczenie granicy.

Imigrantom zasadniczo zabrania się obecnie ubiegania się o azyl w USA, chyba że najpierw złożą wniosek online lub zwrócą się o ochronę w krajach, do których podróżowali. Przyjęte rodziny stają w obliczu godziny policyjnej i monitorowania GPS w miarę postępu spraw imigracyjnych.

Po drugiej stronie rzeki od El Paso w Ciudad Juarez wielu migrantów spoglądało na swoje telefony komórkowe, mając nadzieję na dogodne spotkanie, aby wejść. Wniosek o rejestrację w celu wjazdu do Stanów Zjednoczonych uległ zmianie, a niektórzy wyjaśnili innym, jak z niego korzystać.

W pobliżu inni migranci ładowali swoje telefony na latarni, aby umówić się na spotkanie. Większość z nich zrezygnowała i czekała.

READ  4 kobiety zostały ranne w wyniku niesprowokowanego pchnięcia nożem w kinie AMC pod Bostonem; Podejrzany aresztowany

„Mam nadzieję, że będzie trochę lepiej, a spotkania będą nieco bardziej uporządkowane” – powiedział Yeremi Depablos, 21-letni Wenezuelczyk podróżujący z siedmioma krewnymi, którzy czekają w mieście od miesiąca.

Depablos nie chciał przekraczać granicy nielegalnie, obawiając się deportacji. „Musimy to zrobić zgodnie z prawem”.

Reklamowane przez administrację legalne ścieżki obejmują program, który umożliwia miesięcznie nawet 30 000 osób z Haiti, Kuby, Nikaragui i Wenezueli składanie wniosków przez Internet i wjazd przez lotnisko z finansowaniem.

Około 100 centrów przetwarzania w Gwatemali, Kolumbii i innych miejscach jest otwartych dla migrantów, którzy mogą ubiegać się o wyjazd do Stanów Zjednoczonych, Hiszpanii lub Kanady. Umawiając się na spotkanie w aplikacji, każdego dnia przez przejścia lądowe z Meksykiem może wjechać do 1000 osób.

Jeśli to zadziała, system może zasadniczo zmienić sposób, w jaki migranci docierają na południową granicę. Ale Biden, który ubiega się o reelekcję, spotyka się z miażdżącą krytyką ze strony zwolenników imigrantów, którzy twierdzą, że porzuca bardziej humanitarne metody, oraz Republikanów, którzy twierdzą, że jest miękki w kwestii bezpieczeństwa granic.

W piątek rano małe grupy migrantów z Haiti, ubiegających się o azyl, przekroczyły most Gateway International Bridge łączący Matamoros w Meksyku i Brownsville w Teksasie. Przeszli z pomocą organizacji pozarządowej, omijając regularny ruch dojeżdżający do pracy studentów i pracowników wzdłuż chodnika mostu. Ruch samochodowy odbywał się normalnie.

Melissa Lopez, dyrektor wykonawcza Diecezjalnych Usług dla Imigrantów i Uchodźców w El Paso, powiedziała, że ​​w piątek na ulicach było cicho, a na ulicach było niewielu imigrantów.

Po rozmowach z wieloma imigrantami powiedział, że są gotowi podążać drogą stworzoną przez rząd federalny, ale jednocześnie obawiają się deportacji i ewentualnych sankcji karnych dla tych, którzy nielegalnie przekraczają granicę.

Spokój przychodzi kilka dni po tym, jak dziesiątki imigrantów przekroczyło granicę, mając nadzieję, że pozwolono im pozostać w USA przed wygaśnięciem ograniczeń wynikających z tytułu 42.

READ  Twierdzenie Kena Paxtona, że ​​mówca z Teksasu był pijany, podkreśla podział GOP

Po zachodniej stronie setki migrantów, głównie rodzin, siedziało w dwudziestu rzędach między murami granicznymi między San Diego a Tijuaną w Meksyku, podczas gdy agenci Straży Granicznej przechodzili między nimi i wybierali, kto zostanie dopuszczony do przetworzenia. Kiedy niektórzy powstali razem z nimi, ci, którzy pozostali w tyle, wiwatowali.

Gloria Inigo z Peru powiedziała, że ​​ma nadzieję, że jej rodzina będzie następna. Inigo, jej mąż i dwie córki w wieku 5 i 8 lat przekroczyli granicę w środę, zanim nowe przepisy weszły w życie. Powiedział, że słyszał o zasadach i chciał wejść wcześniej, ale był zaskoczony, że tak wiele osób robi to samo.

„Mam nadzieję”, powiedział, że będzie mógł ubiegać się o azyl w Stanach Zjednoczonych

Nieaktualny przepis jest znany jako tytuł 42, obowiązuje od marca 2020 r. Umożliwiło to funkcjonariuszom granicznym szybkie zawracanie osób ubiegających się o azyl na granicę ze względu na zapobieganie rozprzestrzenianiu się Covid-19. Stany Zjednoczone ogłosiły stan wyjątkowy i zniosły ograniczenia.

Chociaż tytuł 42 uniemożliwia wielu osobom ubieganie się o azyl, nie ma on żadnych konsekwencji prawnych i zachęca do wielokrotnych prób. Po czwartku imigranci mogą otrzymać zakaz wjazdu do USA na pięć lat i zostać pociągnięci do odpowiedzialności karnej.

Szef Straży Granicznej Raul Ortiz powiedział w piątek na Twitterze, że agencja aresztowała 67 759 osób w ubiegłym tygodniu. To średnio 9679 dziennie – prawie dwukrotnie więcej niż średni dzienny poziom 5200 od marca.

To nieco mniej niż 11 000 osób, które według urzędników było maksimum, jakiego oczekiwali po zakończeniu tytułu 42, ale nie było jasne, w jaki sposób godziny przed wygaśnięciem tytułu 42 wygasły w czwartek wieczorem.

„Widzimy dokładnie takie wyzwanie, jakiego się spodziewaliśmy” – powiedział w piątek w programie „Good Morning America” ABC sekretarz bezpieczeństwa wewnętrznego Alejandro Mayorgas. „Nie możemy kontrolować przepływu ludzi, zanim dotrą do naszych granic”.

READ  Co będzie otwarte w Dzień Pamięci 2024? Godziny otwarcia Starbucks, McDonald's, IKEA, Walmart i innych

Już przed wygaśnięciem tytułu 42 obiekty przetrzymywania granicznego są już przepełnione. Jeśli obiekty osiągną 125% pojemności lub będą działać przez 60 godzin lub dłużej, poinstruowano urzędników, aby w ciągu 60 dni wystosowali zawiadomienie do Urzędu Imigracyjnego. Szybkie zwolnienia zostały również uruchomione, gdy władze zatrzymały na granicy 7 000 migrantów w ciągu jednego dnia.

Ale późnym czwartkiem sędzia federalny wyznaczony przez byłego prezydenta Donalda Trumpa tymczasowo wstrzymał plany administracji dotyczące uwolnienia ludzi w Stanach Zjednoczonych i wyznaczył datę sądu, czy przedłużyć orzeczenie. Służby Celne i Ochrony Granic stwierdziły, że jest to zgodne z przepisami, ale stwierdziły, że jest to „szkodliwe orzeczenie, które może spowodować niebezpieczne zatory”.

Inne części planu imigracyjnego administracji również były zagrożone prawnie.

Grupy rzeczników pozwały administrację na kilka minut przed wejściem w życie nowych przepisów azylowych. W ich pozwie zarzuca się, że polityka administracyjna przyjęta przez Trumpa, która została odrzucona przez ten sam sąd, nie jest inna.

Administracja Bidena twierdzi, że jej zasady są inne, argumentując, że nie jest to całkowity zakaz, ale nakłada większy ciężar dowodu na ubieganie się o azyl i wiąże ograniczenia z innymi nowo otwartymi drogami prawnymi.

___

Gonzalez relacjonował z Brownsville w Teksasie; Raport Spagota z Tijuany w Meksyku. Powiązani pisarze prasowi Colin Long i Rebecca Santana w Waszyngtonie; Christophera Shermana w Meksyku; Gerardo Carrillo w Matamoros w Meksyku; Marii Versa w Ciudad Juarez w Meksyku; Morgan Lee w Santa Fe w Nowym Meksyku; i Suman Naishadham z Tijuany w Meksyku przyczynili się do powstania tego raportu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *