Jerome Powell odwrócił scenariusz

Przewodniczący Rady Rezerwy Federalnej, Jerome Powell, organizuje konferencję prasową po posiedzeniu Federalnego Komitetu Otwartego Rynku Rezerwy Federalnej 22 marca 2023 r. W Waszyngtonie.

Alex Wong | Wiadomości Getty Images | Dobre zdjęcia

Ten raport pochodzi z dzisiejszego CNBC Daily Open, naszego nowego biuletynu dotyczącego rynków międzynarodowych. CNBC Daily Open informuje inwestorów o wszystkim, co powinni wiedzieć, gdziekolwiek się znajdują. Jak widzicie? Możesz subskrybować Tutaj.

Rynki oczekiwały ćwierć punktu procentowego podwyżki ze strony banku centralnego. Ostrzeżenia Powella dotyczące gospodarki zrobiły na nich wrażenie.

  • Przedstawiciele Fed jednogłośnie zgodzili się na podwyżkę stóp procentowych. Ale na konferencji prasowej po posiedzeniu przewodniczący Fed, Jerome Powell, przyznał, że komisja rozważa wstrzymanie podwyżek, ponieważ „wydarzenia w systemie bankowym w ciągu ostatnich dwóch tygodni mogą skutkować zaostrzeniem warunków kredytowych”.
  • Zapytana przez senatora, czy Ministerstwo Skarbu rozważa gwarantowanie wszystkich depozytów bankowych bez zgody Kongresu, powiedziała sekretarz skarbu Janet Yellen.
  • ZAWODOWIEC GameStop wzrósł o 35,24% na wieść, że firma odnotowała swój pierwszy kwartalny zysk od dwóch lat. Jednak analitycy ostrzegają inwestorów, że wciąż czeka go długoterminowy wzrost.

Kilka ostatnich posiedzeń Federalnego Komitetu Otwartego Rynku przebiegało według schematu. Bank centralny przyjmuje gołębie stanowisko i agresywnie podnosi stopy procentowe, zagrażając rynkom. Wypowiedź Powella na konferencji prasowej uspokoi inwestorów, którzy skupią się na jego złych komentarzach (być może przypadkowo i ku jego rozczarowaniu, jak sądzę).

Tym razem Powell odwrócił scenariusz.

Rynki spodziewały się podwyżki o 25 punktów bazowych i tak się stało. Posiadanie racji przyczynia się do poczucia pewności, więc wszystkie trzy główne indeksy faktycznie wzrosły po ogłoszeniu przez Fed. W rzeczywistości Quincy Krosby, główny globalny strateg w LPL Financial, zauważył, że „rynki dobrze reagują na oczekiwaną podwyżkę stóp procentowych o 25 punktów bazowych”.

READ  Niektóre stany środkowo-zachodnie mogą zobaczyć zorzę polarną w przyszłym tygodniu – NBC Chicago

Wtedy Powell zaczął mówić. Początkowo jego zapewnienia, że ​​„system bankowy jest zdrowy i zdrowy”, podtrzymywały rynki. Następnie Powell zaczął mówić o „ciasnych warunkach kredytowych dla gospodarstw domowych i firm”, które „z łatwością mogą mieć znaczący efekt makroekonomiczny”. Co gorsza, warunki te nie znajdują odzwierciedlenia w indeksach giełdowych, ponieważ „niekoniecznie odzwierciedlają one warunki udzielania pożyczek”. To sugeruje, że gospodarka może być w gorszym miejscu, niż wielu sądziło, napisał Buddy Dome z CNBC.

Jakby próbując udowodnić Powellowi, że się mylił, rynki zaczęły spadać godzinę po przemówieniu Powella i nie były w stanie powstrzymać tego spadku. Pod koniec dnia Dow Jones Industrial Average stracił 1,63%, S&P 500 spadł o 1,65%, a Nasdaq Composite spadł o 1,6%.

Z pewnością nie pomogło im wyjaśnienie sekretarz skarbu Janet Yellen, że Federalna Korporacja Ubezpieczeń Depozytów nie rozważa „ogólnego ubezpieczenia” depozytów bankowych, wbrew jej wtorkowym komentarzom – o których ostrzegałem wczoraj w tym biuletynie.

Dobrą wiadomością jest to, że Fed przewiduje, że podniesie stopy procentowe jeszcze tylko raz – być może o kolejne 25 punktów bazowych – przed wstrzymaniem. Jeśli wierzyć Powellowi, cięcia nie ma na stole. W obliczu obecnych zawirowań bankowych, gdy bank centralny jest ostrożny w stosunku do szerzej rozumianej gospodarki, inwestorzy lepiej nie walczą z bankiem centralnym.

Rejestr Tutaj Otrzymuj ten raport prosto na swoją skrzynkę odbiorczą każdego ranka przed otwarciem rynków.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *