Kilka dni po tym, jak Stany Zjednoczone udzieliły wsparcia Manili na spornych wodach, chińska straż przybrzeżna ostrzelała z armatki wodnej filipiński statek.

Siły Zbrojne Filipin

Kadr z filmu opublikowanego przez Siły Zbrojne Filipin.


Hongkong
CNN

W sobotę chińska straż przybrzeżna użyła armatek wodnych przeciwko filipińskim łodziom na spornym obszarze Morza Południowochińskiego, co jest ostatnim z serii starć morskich między obydwoma krajami.

Do starcia doszło kilka dni po tym, jak sekretarz stanu USA Anthony Blinken powtórzył zobowiązanie Waszyngtonu do ochrony dostępu Filipin do rozległej drogi wodnej, do której roszczą sobie Chiny, co doprowadziło do eskalacji konfliktów z sąsiadami w ostatnich latach.

Siły Zbrojne Filipin (AFP) podały, że na nagraniu wideo widać, jak filipiński statek cywilny doznał „poważnych uszkodzeń” od armatki wodnej.

AFP też Oskarżony Przed użyciem armatki wodnej chińska straż przybrzeżna wykonuje „niebezpieczny manewr” na dziobie statku zaopatrzeniowego.

Chiny zainstalowały później pływające bariery, aby „zapobiec dalszemu wejściu statków” – stwierdził.

Agencja podała, że ​​statek filipińskiej straży przybrzeżnej został „przechwycony i otoczony” przez statek chińskiej straży przybrzeżnej i dwa chińskie statki „bojowników morskich”, odcinając go od łodzi zaopatrzeniowej.

„Statek został odizolowany od statku zaopatrzeniowego ze względu na lekkomyślne i prowokacyjne zachowanie chińskich sił morskich, które zlekceważyły ​​Konwencję o międzynarodowych normach zapobiegania konfliktom na morzu” – powiedział rzecznik filipińskiej straży przybrzeżnej Jay Darilla. Poczta w X.

Pekin i Manila od dawna rywalizują z drugą mielizną Thomas Shoal, która znajduje się około 200 kilometrów (125 mil) od wybrzeży filipińskiej wyspy Palawan. W latach 90. filipińska PRP uziemiła na mieliźnie Sierra Madre , starzejący się morski statek transportowy z czasów II wojny światowej. Statek jest obecnie w większości zardzewiałym wrakiem i został wycofany ze służby przez filipińską marynarkę wojenną.

Do ostatnich starć doszło, gdy Filipiny próbowały uzupełnić siły w Sierra Madre.

AFP poinformowało, że jeden ze statków biorących udział w operacji nie był w stanie kontynuować kursu, ale pomyślnie odbił Sierra Madre.

READ  Aktor Jeremy Renner jest w stanie krytycznym po wypadku lawinowym

A Poczta W chińskich mediach społecznościowych Weibo chińska straż przybrzeżna poinformowała, że ​​podjęła „zgodne z prawem środki kontrolne” przeciwko filipińskim statkom, które według niej „nielegalnie wpłynęły na wody przylegające do rafy Renai”.

Rafa Renai to w Chinach druga nazwa Thomas Shoal – Filipiny odnoszą się do Ławicy Ayung.

Do ostatniego starcia doszło cztery dni po tym, jak sekretarz stanu Blinken powiedział na konferencji prasowej w Manili, że Stany Zjednoczone mają „żelazne zobowiązanie” do ochrony Filipin na Morzu Południowochińskim.

Przemawiając na wspólnej konferencji prasowej z Filipinami, Blinken powiedział, że sojusznicy podzielają zaniepokojenie działaniami ChRL (Chińskiej Republiki Ludowej), które zagrażają naszej wspólnej wizji wolnego, otwartego regionu Indo-Pacyfiku, w tym na Morzu Południowochińskim. oraz w wyłącznej strefie ekonomicznej Filipin.”

Traktat o wzajemnej obronie podpisany w 1951 r., który zobowiązuje Waszyngton do obrony Manili przed atakiem, jest „żelazny” i „obejmuje ataki zbrojne w dowolnym miejscu ze strony filipińskich sił zbrojnych, okrętów generalnych i samolotów, w tym straży przybrzeżnej” – powiedział Blinken. Na Morzu Południowochińskim.”

A Konflikt Dwa tygodnie temu statek chińskiej straży przybrzeżnej użył armatki wodnej na filipińskiej łodzi, rozbijając jej przednią szybę i raniąc czterech marynarzy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *