Młodzi ekolodzy wnoszą sprawę klimatyczną do sądu w Montanie

W poniedziałek w Montanie rozpoczęto poważną próbę zmiany klimatu, gdzie grupa młodych ludzi twierdzi, że przyjęcie przez państwo paliw kopalnych niszczy dziewicze ekosystemy, wywraca do góry nogami dziedzictwo kulturowe i okrada młodych mieszkańców ze zdrowej przyszłości.

Sprawa, która toczy się od ponad dekady, jest pierwszą W USA toczy się kilka spraw.

22-letni Ricky Held, jeden z pierwszych świadków, którzy zeznawali w poniedziałek, opisał, jak jego rodzinna farma o powierzchni 3000 akrów we wschodniej Montanie była zagrożona suszą, pożarami i ekstremalnymi warunkami pogodowymi, od fal upałów po powodzie. Czasami była wzruszona do łez, że pracowała w takich warunkach, starając się utrzymać rodzinę.

„Wiem, że zmiany klimatu to problem globalny, ale Montana musi wziąć na siebie odpowiedzialność za nasz udział w tym procesie” – powiedziała Heldt. „Nie możesz tego wysadzić w powietrze, nic nie możesz z tym zrobić”.

Pozew obraca się wokół twierdzenia 16 młodych mieszkańców w wieku od 5 do 22 lat, że „rząd stanowy nie spełnił swojego konstytucyjnego mandatu w zakresie utrzymania i poprawy czystego i zdrowego środowiska w Montanie dla obecnych i przyszłych pokoleń”.

Przywódcy państwa zakwestionowali zarzuty, nazywając postępowanie pokazowym procesem i „rażącą niesprawiedliwością”.

„Emisje Montany są zbyt niskie, aby cokolwiek zmienić” – powiedział zastępca prokuratora generalnego Michael Russell podczas stanowego oświadczenia otwierającego. „Zmiana klimatu to problem globalny, który skutecznie ogranicza rolę Montany do roli obserwatora”.

Dwutygodniowy proces zdecyduje, czy sędzia powinien uznać wsparcie państwa dla przemysłu paliw kopalnych za niekonstytucyjne. Takie odkrycie wywarłoby presję prawną na przywódców rządów, aby podjęli działania i nadałoby ton innym stanom obserwującym przebieg postępowania.

Skutki ocieplenia klimatu już rozprzestrzeniają się w Montanie, w tym kurczące się lodowce w Parku Narodowym Glacier i sezon pożarów, który zagraża cennej rekreacji na świeżym powietrzu w stanie. Powodowie w pozwie twierdzą, że bezczynność rządu w sprawie zmian klimatu zagraża ich możliwości dostępu do czystej wody, utrzymania rodzinnych gospodarstw rolnych lub kontynuowania tradycji łowieckich.

READ  Ofiarami strzelaniny w Covenant School w Nashville były małe dzieci, dyrektor szkoły i opiekun.

„Ocieplający się klimat Montany będzie miał wpływ na środowisko i gospodarkę” – powiedział Roger Sullivan, prawnik młodych mieszkańców, w oświadczeniu otwierającym.

Nie tylko dym z pożarów, ale także młodzi ludzie osobiście doświadczyli niebezpiecznych przyszłych oznak powodzi w Parku Narodowym Yellowstone.

Julia Olson, dyrektor wykonawcza Fundacji Our Children’s Foundation, organizacji non-profit zajmującej się ochroną środowiska, która pomogła wnieść sprawę Montany, powiedziała, że ​​sprawa może wyznaczyć nowy kurs dla zdrowej i dostatniej przyszłości dla przyszłych pokoleń. Kilku młodych powodów planowało zeznawać.

Montana, której nieoficjalne pseudonimy to „Stan skarbów”, od dawna ma swoje fortuny związane z górnictwem. Helena, stolica stanu, w którym toczy się proces klimatyczny, została założona przez poszukiwaczy złota w latach 60. XIX wieku. Montana jest piątym co do wielkości stanem produkującym węgiel w kraju i 12. co do wielkości stanem produkującym ropę.

Na początku tego roku, w kolejnej demonstracji rządowego wsparcia dla paliw kopalnych, republikańscy prawodawcy zatwierdzili przepisy, które uniemożliwiłyby uwzględnianie wpływu na klimat przy ocenie dużych projektów, takich jak nowe elektrownie lub fabryki.

Jednak stan od dawna ceni sobie dziewicze krajobrazy i krystalicznie czyste jeziora i przyjął nieoficjalny przydomek „Ostatnie najlepsze miejsce”. W 1972 roku, w odpowiedzi na rosnącą troskę o ochronę tych dóbr, państwo dodało do swojej konstytucji zapis o prawie do czystego i zdrowego środowiska.

Pierwszym świadkiem wezwanym przez powodów była Mae Nan Ellingson, młodszy delegat na Konwencję Konstytucyjną z 1972 roku. Zeznał, że ochrona środowiska była kluczową kwestią dla wielu zaangażowanych w ten proces.

„Chcemy czystego i zdrowego środowiska, więc to była bardzo długa i kontrowersyjna debata, aby włączyć słowa czyste i zdrowe jako deskryptory środowiska” – powiedział.

Przywódcy stanowi sprzeciwili się procesowi klimatycznemu, który ma swoje korzenie w nieudanej próbie wywarcia presji na stanowy Sąd Najwyższy w 2011 r., aby zmusił państwo do podjęcia działań w sprawie zmian klimatycznych. W ramach pozwu urzędnicy państwowi zaprzeczyli przytłaczającemu konsensusowi naukowemu, że spalanie paliw kopalnych zmienia globalny klimat i zaprzeczyli, że ekstremalne zjawiska pogodowe w stanie są powiązane z rosnącymi temperaturami powietrza.

READ  Elon Musk twierdzi, że sprzeciwia się amerykańskim cłom na chińskie pojazdy elektryczne

Fundacja Nasze Dzieci podjęła kroki prawne w sprawie klimatu w każdym stanie, a grupa ma kilka toczących się spraw sądowych. 1 czerwca grupa odniosła kolejne wczesne zwycięstwo, kiedy sędzia orzekł, że pozew skierowany do młodzieży przeciwko rządowi federalnemu może trafić do sądu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *