Najnowsze wiadomości o wojnie w Rosji i na Ukrainie

23 minuty temu

Putin mówi, że Zachód karze się sankcjami

Prezydent Putin powiedział we wtorek, że zachodni sojusznicy „karzą się” sankcjami gospodarczymi wobec Rosji.

Putin powiedział w swoim przemówieniu, że Zachód „nie odniósł sukcesu” w militarnej i gospodarczej „agresji” przeciwko Rosji.

„Ci, którzy inicjują sankcje, sami się karzą. Spowodowali inflację we własnych krajach, zamykanie fabryk, upadek sektora energetycznego. Wmawiają swoim obywatelom, że winni są Rosjanie” – powiedział. Tłumaczenie mowy.

Putin powiedział, że sankcje były próbą destabilizacji rosyjskiego społeczeństwa, ale nalegał, aby jego gospodarka pozostała silna. Dodał, że Rosja ma wszystkie niezbędne środki finansowe, aby zagwarantować jej bezpieczeństwo narodowe i rozwój.

„Sankcje są środkiem, ale celem Zachodu, mówię wprost, jest wymuszenie prześladowania naszych obywateli. Próbują zdestabilizować nasze społeczeństwo od wewnątrz, ale ich wysiłki nie są uzasadnione i nie odnoszą sukcesu” – powiedział.

– Karen Gilchrist

33 minuty temu

Putin zapowiedział państwowe fundusze na wsparcie weteranów i rodzin

Rodzina ogląda transmisję telewizyjną z dorocznego orędzia prezydenta Rosji Władimira Putina o stanie narodu w Moskwie, 21 lutego 2023 r.

Jurij Katopnow | AFP | Dobre zdjęcia

Prezydent Rosji Władimir Putin ogłosił we wtorek utworzenie państwowego funduszu wsparcia żołnierzy i rodzin poległych żołnierzy w odpowiedzi na tak zwaną „specjalną operację wojskową” Rosji na Ukrainie.

Putin powiedział, że fundusz zapewni „wsparcie społeczne, medyczne i psychologiczne” żołnierzom i ich rodzinom.

Ogłaszając utworzenie funduszu podczas swojego orędzia o stanie narodu, Putin powiedział, że fundusz przyczyni się do edukacji, przedsiębiorczości, rozwoju biznesu i opieki domowej.

„Wszyscy rozumiemy, ja rozumiem, jak trudno jest teraz żonom, synom, córkom poległych żołnierzy, ich rodzicom, którzy wychowali godnych opiekunów ojca” – powiedział.

Putin nie ujawnił wartości funduszu. Ogłoszenie następuje na kilka dni przed pierwszą rocznicą inwazji Rosji.

READ  George Santos spotyka się z rosnącym potępieniem, ponieważ kierownictwo House GOP milczy

– Karen Gilchrist

52 minuty temu

„Oni rozpoczęli wojnę” – mówi Putin, oskarżając Zachód o prowokowanie Rosji

Prezydent Rosji Władimir Putin powiedział we wtorek podczas dorocznego orędzia o stanie narodu, że zachodni sojusznicy „rozpoczęli wojnę” na Ukrainie.

Przemawiając w Moskwie, Putin oskarżył Zachód o tworzenie grup wojskowych na granicach Rosji.

„Chcę powtórzyć, to oni rozpoczęli wojnę, a my użyliśmy siły, aby ją powstrzymać” – powiedział Putin, zgodnie z tłumaczeniem przemówienia.

Od czasu inwazji Rosji na Ukrainę 24 lutego 2022 r. Moskwa określiła konflikt jako „specjalną operację wojskową”.

„Zrobiliśmy wszystko, co w naszej mocy, aby rozwiązać ten problem w sposób pokojowy. Byliśmy cierpliwi, aby wyjść z tego strasznego konfliktu. Jednak za naszymi plecami przygotowywany jest zupełnie inny scenariusz” – powiedział.

– Karen Gilchrist

Godzinę temu

Blinken nazywa wojnę Putina „strategiczną porażką”

Sekretarz stanu USA Anthony Blinken nazwał we wtorek wojnę prezydenta Putina „strategiczną porażką”.

„Rok po tym, jak prezydent Putin zaatakował Ukrainę, jasne jest, że jego wojna była pod każdym względem strategiczną porażką” – powiedział Blinken na konferencji prasowej z greckim ministrem spraw zagranicznych Nicosem Dentiasem w Atenach.

Pojawia się, gdy Putin ma przedstawić swoją ocenę tak zwanej „specjalnej operacji wojskowej” Rosji na Ukrainie podczas orędzia o stanie narodu w Moskwie.

– Karen Gilchrist

Godzinę temu

Chiny ostrzegają kraje przed „podsycaniem ognia” w konflikcie na Ukrainie

Chiński minister spraw zagranicznych Qin Gang ostrzegł niektóre kraje przed „podsycaniem płomieni” konfliktu rosyjsko-ukraińskiego.

Grega Bakera | AFP | Dobre zdjęcia

Minister spraw zagranicznych Chin Qin Gang wezwał we wtorek niektóre kraje do zaprzestania „podsycania ognia” w konflikcie rosyjsko-ukraińskim, w pozornym odwecie na zachodnich sojusznikach.

„Chiny są głęboko zaniepokojone, że konflikt na Ukrainie będzie nadal eskalował lub wymknie się spod kontroli” – powiedział Qin podczas przemówienia w Ministerstwie Spraw Zagranicznych w Pekinie. Wzywamy niektóre kraje do natychmiastowego zaprzestania palenia.

READ  Najlepsze oferty laptopów z okazji Dnia Pamięci: zaoszczędź setki na MacBookach, Lenovo, HP i Chromebookach

Komentarze pojawiają się, gdy Stany Zjednoczone ostrzegły Chiny przed udzielaniem wsparcia wojskowego Rosji, czego Pekin powiedział, że nie zrobił.

Najwyższy dyplomata Chin Wang Yi odwiedzi we wtorek Moskwę, by spotkać się z prezydentem Władimirem Putinem.

Oczekuje się, że prezydent Xi Jinping wygłosi w piątek „przemówienie pokojowe”, upamiętniając pierwszą rocznicę rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

– Karen Gilchrist

Godzinę temu

Premier Włoch Meloni spotkał się z Zełenskim w Kijowie

Premier Włoch Giorgia Meloni przemawia na konferencji prasowej w Berlinie w Niemczech.

Maja Hidij | Wiadomości Getty Images | Dobre zdjęcia

Premier Włoch Giorgia Meloni spotka się we wtorek w Kijowie z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim, aby potwierdzić poparcie swojego kraju dla Ukrainy, która stara się złagodzić napięcia w swojej prawicowej koalicji.

Wycieczka ma miejsce tydzień po tym, jak jego koalicjant Silvio Berlusconi, szef Forza Italia, obwinił Zełenskiego o agresję Rosji na Ukrainie.

Jego wizyta ma miejsce dzień po tym, jak prezydent USA Joe Biden złożył niespodziewaną wizytę w stolicy Ukrainy w poniedziałek z okazji pierwszej rocznicy wojny.

– Karen Gilchrist

Godzinę temu

Putin wygłasza przemówienie programowe, w którym wyraża najnowsze poglądy na temat Ukrainy

Prezydent Rosji Władimir Putin wygłosi bacznie obserwowane przemówienie o godzinie 9:00 czasu londyńskiego, w którym ma przedstawić swoje najnowsze przemyślenia na temat tego, co nadal nazywa „specjalną akcją wojskową” na Ukrainie.

„W tak ważnym i bardzo krytycznym momencie naszego rozwoju, w naszym życiu, wszyscy czekają na wiadomość, mając nadzieję, że usłyszą ocenę tego, co się dzieje, specjalną operację wojskową” – powiedział państwowej telewizji rzecznik Kremla. Tłumaczenie Reutera.

Przemówienia do dowódców wojskowych i żołnierzy zostaną dostarczone do obu izb rosyjskiego parlamentu w Moskwie.

Dzieje się tak, gdy wojna zbliża się do swojej rocznicy 24 lutego.

READ  Najeźdźcy dodają więcej pomocy TE po wymianie Darrena Wallera

– Jenny Reid

2 godziny temu

Przeczytaj wcześniejszą relację na żywo CNBC tutaj:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *