Narendra Modi został zaprzysiężony na premiera Indii

Tytuł Zdjęcia, Pan Modi został zaprzysiężony na trzecią kadencję z rzędu na stanowisku premiera Indii

Przywódca hinduskiej nacjonalistycznej partii Bharatiya Janata (BJP) Narendra Modi został zaprzysiężony na premiera Indii na trzecią kadencję.

Ceremonia odbyła się w Rashtrapati Bhavan, oficjalnej rezydencji Prezydenta Indii.

Sojusz Narodowo-Demokratyczny pod przywództwem BJP Modiego wygrał wybory powszechne, zdobywając 293 mandaty, czyli mniej niż przewidywały sondaże.

Tysiące gości wzięło udział w jego ceremonii zaprzysiężenia w Domu Prezydenta w Delhi. Są wśród nich przywódcy sąsiedniego Bangladeszu, Nepalu, Sri Lanki i Malediwów – ale nie Pakistanu ani Chin.

Zaostrzono środki bezpieczeństwa w Delhi, które uznano za strefę zakazu lotów, a wokół stadionu stacjonuje ponad 2500 policjantów.

Modi powiedział, że będzie stał na straży suwerenności i integralności Indii oraz będzie rządził z „prawdziwą wiarą i lojalnością wobec konstytucji”.

Powiedział: „Nadam prawa wszystkim kategoriom ludzi zgodnie z konstytucją i prawem, bez strachu i przychylności.

Podczas ceremonii prezydent Draupadi Murmu złożyła także przysięgę nowego gabinetu Modiego.

73-latek jest dopiero drugim indyjskim przywódcą, który wygrał trzecią kadencję z rzędu, po pierwszym premierze kraju, Jawaharlalu Nehru.

Sondaże wyjściowe przewidywały zdecydowane zwycięstwo jego partii BJP, która rządzi Indiami od dekady, straciła jednak w wyborach większość parlamentarną.

Jego blok NDA uzyskał wymagane 272 mandaty, aby utworzyć rząd z dwoma głównymi sojusznikami, telugu Desam Party (TDP) i Janata Dal (United) JD(U).

W piątek wybrani parlamentarzyści głosowali na Modiego na przewodniczącego Lok Sabha (niższej izby parlamentu), BJP na przewodniczącego Partii Parlamentarnej i przewodniczącego NDA.

Tytuł Zdjęcia, Tysiące osób zebrało się przed Domem Prezydenta w Delhi z okazji ceremonii zaprzysiężenia

Opozycyjny sojusz Indian Alliance pod przewodnictwem Kongresu określił te wybory jako mandat przeciwko rządowi Modiego.

Modi jednak odpowiedział w piątek: „Opozycja próbowała przedstawić wyniki Lok Sabha w 2024 r. jako dla nas stratę. Ale nie przegraliśmy, nigdy nie przegraliśmy i nigdy nie przegramy”.

Tytuł Zdjęcia, Widziano gości w Pałacu Prezydenckim wachlujących się

Dziękując wyborcom za mandat, Modi powiedział, że „zrobi wszystko”, aby wykorzenić korupcję i biedę.

Naszym priorytetem jest wzmacnianie pozycji biednych i klasy średniej, powiedział.

Podczas kampanii wyborczej Modi i jego partia zostali oskarżeni przez krytyków o używanie mowy nienawiści, atakowanie mniejszości muzułmańskiej w kraju i więzienie przedstawicieli opozycji.

W piątek premier-elekt powiedział, że sojusz NDA przestrzega zasady „Sarva Bandh Sambhav” (równości religijnej).

Federacja Indii oświadczyła, że ​​wypełni swój obowiązek w parlamencie, utrzymując rząd w ryzach i chroniąc Konstytucję.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *