Oskarżony założyciel FTX, Bankman-Fried, wzywa sąd do odrzucenia zarzutów

NOWY JORK, 8 maja (Reuters) – Sam Bankman-Fried, który od dawna zaprzecza, by okradał klientów swojej giełdy kryptowalut FTX, powiedział w poniedziałek prokuratorom, że oskarżyli go o „nękanie” i poprosił amerykańskiego sędziego o wyrzucenie 10 z 13. Toczą się przeciwko niemu sprawy karne.

W oświadczeniu złożonym w sądzie federalnym na Manhattanie prawnicy Bankmana-Frieda powiedzieli, że będąca obecnie w stanie upadłości FTX była daleka od jedynej firmy kryptowalutowej, która upadła podczas szerszego krachu na rynku w 2022 r.

„Zamiast podążać zwykłym torem poprzez tradycyjne procedury cywilne i regulacyjne, aby zaradzić tej sytuacji, rząd wkroczył obiema nogami, niewłaściwie dążąc do przekształcenia tych kwestii cywilnych i regulacyjnych w przestępstwa federalne” – napisali jego prawnicy.

Bankman-Fried, 31-letni były miliarder, stał się wpływowym darczyńcą politycznym i filantropijnym, zanim FTX ogłosił bankructwo w listopadzie, rozkwitając w bitcoinach i innych aktywach cyfrowych, które zgromadziły wartość netto szacowaną na 26 miliardów dolarów.

Uznano go za niewinnego oszustwa i spisku.

Giełda wybuchła po wrzawie wokół wypłat klientów w związku z doniesieniami, że Bankman-Fried połączył aktywa z funduszem hedgingowym Alameda Research skoncentrowanym na kryptowalutach.

Prokuratorzy federalni na Manhattanie twierdzą, że Bankman-Fried FTX wprowadził w błąd inwestorów i pożyczkodawców oraz ukradł miliardy dolarów z funduszy klientów na pokrycie strat, zakup nieruchomości w Alameda i przekazanie datków politycznych poprzez nielegalny program darczyńców słomy. Został również oskarżony o przekupywanie chińskich urzędników.

Przed rozprawą zaplanowaną na 2 października jego prawnicy zwrócili się do sędziego okręgowego USA Louisa Kaplana o nakazanie prokuratorom przekazania dokumentów, które mogłyby pomóc FTX w obronie.

„Dłużnicy FTX tak intensywnie współpracowali z rządem i byli tak zaangażowani w śledztwo, analizę i strategię rządowej sprawy, że powinni być uważani za część„ zespołu sądowego ”- napisali jego prawnicy.

Przedstawiciele obecnego kierownictwa FTX nie odpowiedzieli od razu na prośbę o komentarz. Rzeczniczka biura prokuratora USA na Manhattanie odmówiła komentarza.

READ  Twardi republikanie okopują się przeciwko kandydaturze McCarthy'ego na przewodniczącego Izby Reprezentantów

Adwokaci mają czas do 29 maja, aby odpowiedzieć na wniosek Bankmana-Frieda o zwolnienie, a Kaplan wysłucha argumentów 15 czerwca.

Porwanie

Bankman-Fried przyznał, że FTX nie posiada odpowiedniego zarządzania ryzykiem, ale zaprzeczył kradzieży funduszy i próbował wycofać się z codziennych operacji FTX.

Trzej bliscy współpracownicy – ​​była współdyrektor generalna Alameda Carolyn Ellison, były szef technologii FTX Gary Wang i były szef inżynierii FTX Nishad Singh – wszyscy przyznali się do winy i zgodzili się współpracować z prokuratorami.

Przyznając się do winy, Singh przyznał się do dokonywania datków politycznych we własnym imieniu.

Ale adwokaci Bankmana-Frieda powiedzieli w poniedziałek, że darowizny Singha, wymienione jako CC-1 w dokumentach oskarżających ich klienta, w rzeczywistości nie naruszały prawa wyborczego.

„Opłaty za finansowanie kampanii ponownie ujawniają konsekwencje pośpiechu rządu w postawieniu w stan oskarżenia pana Bankmana-Frieda” – napisali jego prawnicy.

Bankman-Fried była w dużej mierze zamknięta w domu swoich rodziców od czasu jej grudniowego aresztowania na Bahamach, gdzie mieszkała i gdzie miała siedzibę FTX. Został poddany ekstradycji do USA w ciągu tygodnia od aresztowania.

Jego rodzice, którzy mieszkają w Palo Alto w Kalifornii, są profesorami prawa na Uniwersytecie Stanforda i wspólnie podpisali jego obligację w wysokości 250 milionów dolarów.

W swoich dokumentach sądowych w poniedziałek jego prawnicy stwierdzili, że opłata finansowa kampanii powinna zostać odrzucona, ponieważ nie została uwzględniona w nakazie kapitulacji podpisanym przez ministra spraw zagranicznych Bahamów przed ekstradycją Bankmana-Frieda, a inne zarzuty, w tym przekupstwo, zostały niewłaściwie wniesione po jego ekstradycji .

Raportowanie Luke’a Cohena w Nowym Jorku

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *