Zhao Wei: Kanada wydali chińskiego dyplomatę po zarzutach o obce wpływyCNN

Kanada wydaliła w poniedziałek chińskiego dyplomatę, co podsyciło napięcia między dwoma krajami po oskarżeniach, że Pekin próbował ingerować w wybory w tym kraju, grożąc kanadyjskiemu politykowi.

Kanada poinformowała, że ​​dyplomata Zhao Wei ma siedzibę w Toronto, poinformowała minister spraw zagranicznych Melanie Jolie w poniedziałkowym oświadczeniu.

„Nie będziemy tolerować zagranicznej ingerencji w nasze sprawy wewnętrzne: to jasne. Dyplomaci w Kanadzie zostali ostrzeżeni, że zostaną odesłani do domu, jeśli zaangażują się w takie działania” – napisano.

Wiadomość jest następująca Rosnąca presja opinii publicznej Po tym, jak kanadyjski rząd zasponsorował wniosek potępiający traktowanie przez Chiny ujgurskiej mniejszości muzułmańskiej, Kanadyjska Służba Wywiadu Obronnego odkryła, że ​​była ona skierowana przeciwko parlamentarzyście opozycji Michaelowi Chongowi, chińskiemu dyplomacie akredytowanemu w tym kraju, oraz jego krewnym w Chinach.

Wywiad podobno powiedział, że Pekin próbował wpłynąć na wyniki wyborów federalnych w Kanadzie w 2019 i 2021 roku. Zarzuty zostały po raz pierwszy zgłoszone przez kanadyjską gazetę Globe and Mail.

Pekin wielokrotnie zaprzeczał zarzutom ingerencji politycznej w Kanadzie. W poniedziałkowym oświadczeniu ambasady Chin w Kanadzie zarzuty ingerencji politycznej nazwano „bezpodstawnymi” i ostrzeżono przed „konsekwencjami”.

„Chiny zdecydowanie je potępiają i zdecydowanie się temu sprzeciwiają, i złożyły uroczyste oświadczenie w Kanadzie. Chiny zdecydowanie podejmą środki zaradcze, a Kanada poniesie wszelkie konsekwencje” – napisała w oświadczeniu chińska ambasada w Kanadzie.

W oświadczeniu dodano, że posunięcie to „celowo podważa stosunki między Chinami a Kanadą”.

Zarzuty stały się dla rządu narastającym problemem politycznym premiera Kanady Justina Trudeauktóry powiedział, że nie został poinformowany przez agencje wywiadowcze o domniemanym celu Chonga.

W zeszłym tygodniu Ministerstwo Spraw Zagranicznych Kanady ogłosiło, że wezwie w czwartek ambasadora Chin w Kanadzie, Kang Beiwu, i powiedziało, że rozważa podjęcie działań odwetowych w związku z zarzutami.

Chong, który reprezentuje dystrykt Wellington-Halton Hills w Ontario, wielokrotnie wzywał do obalenia Zhao, odkąd pojawiły się doniesienia medialne o chińskich działaniach.

READ  Dziwne DNA znalezione na pustyni daje lekcje polowania na życie na Marsie

Ustawodawca skupiła większość swojej krytyki na rządzie Trudeau, który, jak twierdzi, był zbyt wolny, by działać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *