Powitanie na czerwonym dywanie w Serbii dla chińskiego Xi Jinpinga

Tytuł Zdjęcia, Prezydent Serbii Aleksandar Vucic (drugi od prawej) i jego żona Tamara Vucic witają w Belgradzie chińskiego prezydenta Xi Jinpinga i jego żonę Peng Liyuan

  • autor, Guya Delaneya
  • magazyn, BBC News, Belgrad

Czerwone flagi zaczynają się na lotnisku im. Nikoli Tesli w Belgradzie i biegną wzdłuż autostrady prowadzącej do centrum stolicy Serbii.

To sposób Serbii na pokazanie, że jest dumna ze swojej „żelaznej przyjaźni” z Chinami i powitanie Xi Jinpinga w Belgradzie.

Przy West City Gate, powszechnie znanej jako Genex Tower, cała wieża jest pokryta narodowymi barwami Chin.

Znajduje się tam billboard przedstawiający chińskiego producenta sprzętu AGD Hisense, który w zeszłym roku otworzył fabrykę lodówek w Valjewie w zachodniej Serbii.

W niektórych częściach Europy plany podróży chińskiego prezydenta mogły wywołać zdziwienie. W końcu nieczęsto Serbia znajduje się na trasie składającej się z trzech przystanków międzynarodowego lidera.

Jednak w ostatnich latach Serbia pogłębiała swoje więzi z Chinami, kontynuując negocjacje w sprawie przystąpienia do Unii Europejskiej.

Xi prawdopodobnie wykorzysta swoją wizytę do podkreślenia swojej krytyki NATO. Jego wizyta zbiega się z 25. rocznicą amerykańskiego nalotu na ambasadę Chin w Belgradzie. W artykule wstępnym serbskiej gazety „Politika” prezydent dał jasno do zrozumienia, że ​​emocje związane z tym incydentem są nadal duże.

„Nigdy nie wolno nam zapomnieć” – napisał. „Chińczycy cenią pokój, ale nigdy nie pozwolimy, aby tak tragiczna historia się powtórzyła”.

Tego rodzaju retoryka odbija się echem w Serbii, gdzie większość ludzi sprzeciwia się członkostwu w NATO. Jest to kluczowy czynnik, który sprawia, że ​​ten przystanek w europejskiej trasie pana G. ma sens.

Źródło obrazu, Olivera Bunick’a/Bloomberga

Tytuł Zdjęcia, Celem kampanii bombowej NATO w 1999 r. było wypędzenie sił serbskich z Kosowa.

Twierdzi, że Chiny są obecnie największym źródłem bezpośrednich inwestycji zagranicznych (BIZ) w Serbii. Ambasador Li Ming twierdzi, że Hisense oferuje 20 000 jednostek wraz z firmą wydobywczą Jijin i producentem opon Linglong.

Statystyki handlowe ONZ faktycznie plasują Chiny na piątym miejscu na liście bezpośrednich inwestycji zagranicznych, za Niemcami, Włochami, USA i Rosją.

Niemniej jednak chińskie inwestycje przyciągają uwagę i prawdopodobnie wzrosną. Serbia dostarczyła pierwsze chińskie elektryczne pociągi dużych prędkości. Docelowo będą kursować z wykorzystaniem szwajcarskiego taboru na linii kolejowej Belgrad–Budapeszt, która jest rekonstruowana dzięki chińskiej wiedzy i funduszom.

To dopiero początek. Serbski minister infrastruktury Goran Vesic powiedział, że chińscy partnerzy będą pracować nad inną infrastrukturą, w tym drogami, mostami, tunelami i kanałami ściekowymi. „Jest naprawdę dużo miejsca na współpracę z chińskimi firmami” – powiedział serbskiemu nadawcy narodowemu RTS.

Nic dziwnego, że prezydent Serbii Aleksandar Vucic planuje osobiście wręczyć swojemu chińskiemu odpowiednikowi jedne z najlepszych win, jakie jego kraj ma do zaoferowania podczas kolacji na cześć pana Xi.

Źródło obrazu, Reuters/Aurélien Morissard

Tytuł Zdjęcia, Pod koniec swojej francuskiej podróży Xi Jinping przeżył mokry dzień w Pirenejach

Wina serbskie „nie są aż tak drogie” – powiedział Vucic w rozmowie z China Central Television, zauważając, że w ciągu pięciu lat na serbskie wino nie będą obowiązywać żadne cła importowe w Chinach. [those] we Francji” i że wierzy, iż panu Xi „spodobają się” jego wybory.

Mogłaby to być delikatna krytyka Emmanuela Macrona, który gościł Xi na pierwszym przystanku jego europejskiego tournée. Propozycją francuskiego prezydenta jest butelka koniaku Remy Martin Louis XIII, za którą w Belgradzie można będzie nabyć większą część za 5000 euro.

Po Belgradzie kolejnym przystankiem prezydenta Chin będzie Budapeszt, gdzie spotka się z premierem Węgier Viktorem Orbanem, jego najsilniejszym sojusznikiem wśród przywódców państw członkowskich UE.

Chińskie inwestycje również są tam ważnym czynnikiem – fabryka giganta samochodów elektrycznych BYD jest jednym z planów mających na celu wzmocnienie sprzeciwu Orbana wobec konsensusu UE we wszystkich kwestiach, od imigracji po dostawy broni na Ukrainę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *