Qualcomm 8S Gen 3 celuje w droższe telefony z wyższej półki

Qualcomm wprowadził nowy chipset, który ma ustąpić miejsca obecnemu flagowcowi pod względem możliwości i ceny. Snapdragon 8S Gen 3 ma na celu przeniesienie większości funkcji 8 Gen 3 – w tym obsługi modeli AI na urządzeniu – do znacznie tańszych telefonów. Oznacza to nowy poziom dla najwyższej klasy chipów z serii 8 i jest również nieco zagmatwane.

Zanim do tego przejdziemy, zacznijmy od rzeczy prostych: 8S Gen 3 zawiera ten sam procesor graficzny, co standardowy 8 Gen 3, aczkolwiek z mniej wydajnym rdzeniem i działający na niższej częstotliwości – 3,0 GHz i 3,4 GHz w 8 Gen 3 zbliża się do Prime Core. Nowy 8S Gen 3 korzysta z modemu poprzedniej generacji, X70 5G, który obsługuje Wi-Fi 7. Dostępna jest także obsługa ray tracingu przyspieszanego sprzętowo, dzięki czemu fotorealistyczne gry działają płynniej, co wydaje się być obecnie punktem odniesienia dla flagowców telefonów.

Naturalnie istnieje sztuczna inteligencja. 8S Gen 3 obsługuje multimodalną generatywną sztuczną inteligencję na urządzeniu i może uruchamiać duże modele językowe z maksymalnie 10 miliardami parametrów – w tym takie jak Llama 2 i Gemini Nano. Nie oferuje wszystkich możliwości AI Snapdragon 8 Gen 3, ale obsługuje wirtualnych asystentów AI gen. i ulepszanie obrazu.

Jak wyjaśnił Deepu John, starszy dyrektor ds. zarządzania produktami w Qualcomm, każdy poziom high-end Snapdragona można podzielić na trzy podkategorie. Istnieją chipsety z serii Snapdragon 8, 7, 6 i 4, z maksymalnie trzema różnymi ofertami. Ten chip z serii „S” znajduje się poniżej standardowego 8 Gen 3 i zajmie pierwsze miejsce, jeśli Qualcomm kiedykolwiek wypuści 8 Plus Gen 3.

Czy wiedziałeś? W najlepszym przypadku jest to jeszcze bardziej zagmatwane, gdy pamięta się, że producenci telefonów nadal używają flagowego Snapdragona 8 Gen 2 z 2022 roku w flagowych telefonach, takich jak OnePlus 12R. Snapdragon 7 Gen 3 znajduje się tuż pod 8S Gen 3, chociaż dopiero się pojawił. Kilka telefonów. Wygląda na to, że Qualcomm dość cienko dzieli rynek telefonów z wyższej półki, być może próbując powstrzymać producentów OEM od zwracania się do MediaTek.

READ  OJ Simpson umiera w wieku 76 lat: aktualizacje na żywo

Tak czy inaczej, 8S Gen 3 wkrótce zacznie pojawiać się na rynku, choć nie wśród urządzeń, które od razu trafią do sprzedaży w USA. Honor, iQOO, Realme, Redmi i Xiaomi powiedziały, że będą korzystać z platformy z nowymi urządzeniami, których oczekuje się „w nadchodzących miesiącach”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *