Wybory w Rosji: Putin ogłasza zdecydowane zwycięstwo

Prezydent Władimir Putin przedłużył swoje rządy w Rosji Wybory miażdżące Ponieważ jego wynik nie budził żadnych wątpliwości, w poniedziałek oświadczył, że jest zdecydowany działać dalej Głęboko na Ukrainie I powiesić nowe zagrożenia wobec Zachodu.

Było to ewidentne po wczesnych powrotach Putina po najostrzejszym stłumieniu sprzeciwu od czasów sowieckich. Panowanie trwające prawie ćwierć wieku Będzie pełnił tę funkcję przez piątą kadencję trwającą kolejne sześć lat. Mimo to Rosjanie posłuchali wezwania Putina, aby pojawić się w niedzielę w południe przy urnach wyborczych, aby zaprotestować przeciwko jego represjom i wojnie na Ukrainie.

W 2024 roku do urn pójdzie ponad 50 krajów

Po przeliczeniu wszystkich okręgów w poniedziałek urzędnicy wyborczy stwierdzili, że Putin zdobył rekordową liczbę głosów, co podkreśla całkowitą kontrolę rosyjskiego przywódcy nad systemem politycznym kraju. Zachodni przywódcy potępili wybory jako fikcję.

Putin przewodzi Rosji jako prezydent lub premier od grudnia 1999 r., okresu naznaczonego rosnącą tolerancją dla międzynarodowej agresji militarnej i oporu. Pod koniec swojej piątej kadencji Putin będzie najdłużej urzędującym przywódcą Rosji od czasów Katarzyny Wielkiej, która panowała w XVIII wieku.

Donosi reporter AP Charles de Ledesma.

Podniesiony na duchu swoim miażdżącym zwycięstwem Putin powiedział, że planuje wyrzeźbić aleję Środkowa cześć na Ukrainie w celu ochrony Rosji przed transgranicznym ostrzałem i atakami. Zapytany, czy może wybuchnąć otwarty konflikt między Rosją a NATO, Putin odpowiedział cicho: „W dzisiejszym świecie wszystko jest możliwe” i dodał: „Dla wszystkich jest jasne, że oddaliłoby nas to o krok od III wojny światowej”.

Rosyjscy urzędnicy oświadczyli, że w zeszłym roku zwerbowali do armii 500 000 ochotników, ale wielu spodziewa się, że Putin zmobilizuje więcej sił, aby wkroczyć głębiej w Ukrainę.

Putin pochwalił wczesne wyniki, pokazujące mu solidną przewagę, jako oznakę „nadziei” i „nadziei”, podczas gdy krytycy postrzegali to jako kolejne odzwierciedlenie z góry ustalonego charakteru wyborów.

READ  Wnioski z piątkowych play-offów NBA: Mavericks pokonują Clippers; Gra Magiczna siła 7

Każdy Publiczna krytyka Putina Albo jego wojna na Ukrainie jest wyłączona. Wolne media są sparaliżowane. Jego zagorzały przeciwnik polityczny, Aleksiej Nawalny, Zmarł w zeszłym miesiącu w arktycznym więzieniu, podczas gdy inni krytycy przebywają w więzieniu lub na wygnaniu.

Wyborcy nie mieli realnej alternatywy dla Putina, a niezależny monitoring wyborów był bardzo ograniczony.

Centralna Komisja Wyborcza Rosji podała w poniedziałek, że po policzeniu wszystkich okręgów wyborczych Putin zdobył 87% głosów. Ella Pamfilova, szefowa Centralnej Komisji Wyborczej, powiedziała, że ​​na Putina głosowało prawie 76 milionów wyborców.

Julia Nawalna, wdowa po Aleksieju Nawalnym, staje w kolejce z innymi wyborcami w lokalu wyborczym w pobliżu ambasady Rosji w Berlinie, tuż po południu czasu lokalnego w niedzielę 17 marca 2024 r. (AP Photo/Ebrahim Nouroosi)

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski szczególnie krytycznie odniósł się do wyborów i głosowania w regionach jego kraju nielegalnie zaanektowanych przez Rosję, stwierdzając, że „wszystko, co Rosja robi na okupowanym terytorium Ukrainy, jest zbrodnią”.

Rzeczniczka kanclerza Niemiec Olafa Scholza, Christina Hoffman, ostro skrytykowała głosowanie, mówiąc: „Naszym zdaniem nie były to wybory demokratyczne”.

„Rosją, jak już powiedział prezydent, rządzi obecnie Władimir Putin w sposób dyktatorski i autorytarny” – powiedział reporterom w Berlinie.

Minister spraw zagranicznych Litwy Gabrielius Landsbergis wyśmiewał głosowanie w Rosji: „Niektórzy mogą nazwać to ponownym powołaniem bez legitymizacji”.

Prezydent Chin Xi Jinping i premier Indii Narendra Modi złożyli gratulacje Putinowi, podobnie jak przywódca Korei Północnej Kim Dzong Un oraz prezydenci krajów historycznie i obecnie powiązanych z Rosją, takich jak Azerbejdżan i Białoruś.

Sojusznicy Nawalnego namawiali tych, którzy nie są zadowoleni z Putina lub wojny, aby udali się do urn w niedzielę w południe, a kolejki przed wieloma lokalami wyborczymi w Rosji i przed jej ambasadami na całym świecie zdawały się do tego czasu puchnąć.

READ  Wiadomości z wojny rosyjsko-ukraińskiej: Papież, Zełenski w Rzymie na spotkaniu z włoskimi przywódcami

Po ponad pięciu godzinach stania w kolejce do ambasady Rosji w Berlinie wdowa po Nawalnym, Julia Nawalna, powiedziała reporterom, że na karcie do głosowania napisała nazwisko swojego zmarłego męża.

Zapytana, czy ma wiadomość dla Putina, Nawalna odpowiedziała: „Proszę albo ode mnie, albo od pana Putina”. Przestań słuchać wiadomości od kogokolwiek na temat Putina. Pan. Nie można prowadzić negocjacji z Putinem, ponieważ jest mordercą, jest gangsterem”.

Zauważył Putin Nazywam się Navalni Na kilka dni przed śmiercią lider opozycji po raz pierwszy na konferencji prasowej ogłosił, że jest gotowy go zwolnić w zamian za niezidentyfikowanych więźniów przetrzymywanych w zachodnich zakładach karnych.

Zwolennicy Nawalnego gromadzili się na jego grobie w Moskwie, niektórzy nieśli karty do głosowania z wypisanym jego imieniem.

Rosyjski przywódca zlekceważył występ otwartej opozycji i odrzucił zachodnią krytykę głosowania. Zamiast tego w czterech sprawach karnych przeciwko byłemu prezydentowi Donaldowi Trumpowi próbowano odwrócić sytuację Zachodu, oskarżając go o wykorzystywanie sądownictwa do celów politycznych.

„Cały świat się z tego śmieje” – powiedział.

Niektórzy powiedzieli AP, że chętnie głosują na Putina – trąbka w państwowej telewizji na temat rosyjskiego przywódcy i wyrażanie jakiejkolwiek innej opinii byłoby niebezpieczne.

„Jestem zadowolony ze wszystkiego, chcę, żeby wszystko pozostało tak, jak jest teraz” – powiedział Dmitrij Siergiejenko, który głosował w Moskwie.

Głosowanie trwało trzy dni w lokalach wyborczych na terenie całego kraju Nielegalnie zaanektowane regiony Ukrainy I online.

Wielu zostało aresztowanych, m.in. w Moskwie i Petersburgu, po próbach podpalenia lub zdetonowania materiałów wybuchowych w lokalach wyborczych, a niektórzy za rzucanie zielonymi środkami dezynfekującymi lub atramentem do urn wyborczych. Wielu innych, którzy próbowali przyłączyć się do protestu, zostało zatrzymanych przez policję.

W niedzielę w 22 miastach Rosji aresztowano około 90 osób – podała grupa OVD-Info monitorująca aresztowania polityczne.

Działacz Unii Wolności Rosyjskich macha flagą opozycji przeciwko prezydentowi Władimirowi Putinowi na Trocadero Plaza w pobliżu Wieży Eiffla w Paryżu, niedziela, 17 marca 2024 r.  Prezydent Władimir Putin z pewnością przedłuży swoje rządy po stłumieniu niezadowolenia.  (AP Photo/Michael Euler)

Działacz Unii Wolności Rosyjskich macha flagą opozycji przeciwko prezydentowi Władimirowi Putinowi na Trocadero Plaza w pobliżu Wieży Eiffla w Paryżu, niedziela, 17 marca 2024 r. Prezydent Władimir Putin z pewnością przedłuży swoje rządy po stłumieniu niezadowolenia. (AP Photo/Michael Euler)

Prezydent Rosji Władimir Putin odwiedza siedzibę swojej kampanii po wyborach prezydenckich w Moskwie, Rosja, niedziela, 17 marca 2024 r.

Prezydent Rosji Władimir Putin odwiedza siedzibę swojej kampanii po wyborach prezydenckich w Moskwie, Rosja, niedziela, 17 marca 2024 r.

Współprzewodniczący Niezależnej Komisji Obserwacji Wyborów „Kołos” Stanisław Andriejczuk powiedział, że przy wejściu do lokali wyborczych Rosjan przeprowadzano rewizję, próbowano sprawdzać wypełnione karty do głosowania, a policja zażądała usunięcia urny. Balotować.

READ  Lamar High School z powodu strzelaniny na terenie kampusu – NBC 5 Dallas-Fort Worth

Duże kolejki utworzyły się w południe przed ambasadami w Londynie, Berlinie, Paryżu i innych miastach, w których mieszkają duże społeczności rosyjskie, z których wielu uciekło do domu po inwazji Putina na Ukrainę.

„Jeśli mamy ochotę zaprotestować, uważam, że ważne jest, aby wykorzystać każdą okazję” – powiedziała 23-letnia Tatiana, która powiedziała, że ​​była w stolicy Estonii, Tallinie, aby głosować i wziąć udział w proteście.

___

Ta historia została zaktualizowana, aby skorygować fakt, że Putin po raz pierwszy od lat wspomniał z imienia Nawalnego w swoich komentarzach po zamknięciu lokali wyborczych.

___

Śledź relację AP z wyborów w Rosji: https://apnews.com/hub/russia-election

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *