Rosja szuka rozbitego północnokoreańskiego atomu na swoich wodach: Urzędnicy

Aktualności

15 lipca 2023 | 17:33

Rosja bada, czy rakieta uzbrojona w broń nuklearną Korei Północnej wylądowała na jej wodach terytorialnych podczas środowego testu – poinformowali urzędnicy.

Rosyjski wiceminister spraw zagranicznych Andriej Rudenko powiedział, że Ministerstwo Obrony kraju prowadzi dochodzenie w sprawie wystrzelenia pocisku, ale dodał, że „jak dotąd nie mamy jasnych informacji, że pocisk wylądował w rosyjskiej strefie ekonomicznej”.

Rosyjskie media państwowe podały, że próbny wystrzał pocisku Hwasong-18, będącego centralnym elementem arsenału nuklearnego Korei Północnej, był „silnym praktycznym” ostrzeżeniem dla przeciwników królestwa pustelników, w tym Stanów Zjednoczonych.

Japonia, Korea Południowa i Stany Zjednoczone potępiły testowy start, podczas gdy Rudenko powiedział, że start był reakcją na Stany Zjednoczone i ich sojuszników, mówiąc, że „naprawdę popycha Koreę Północną do zbudowania sił obronnych”.

Korea Północna jest objęta embargiem na broń nuklearną od 2006 r., kiedy to Rada Bezpieczeństwa ONZ potępiła pierwszą w tym kraju próbę z bronią nuklearną i nałożyła surowe sankcje na broń ciężką, technologię rakietową i komponenty oraz niektóre towary luksusowe.

Kim Dzong Un widział twierdzenie Korei Północnej o teście rakietowym Hwasong-18.
AP
Rosja podobno bada, czy północnokoreański pocisk uzbrojony w broń nuklearną wylądował na jej wodach terytorialnych.
Kremlin.ru/e2w

Jednak ONZ Rada Bezpieczeństwa była podzielona w ciągu ostatnich kilku lat co do tego, jak radzić sobie z potencjałem nuklearnym Korei Północnej z Rosją i Chinami, a sankcje mogą pogorszyć sytuację.

W czwartek zastępca sekretarza generalnego ONZ Khaled Giari powiedział, że pocisk przeleciał ponad 1000 km w około 74 minuty, zanim uderzył w wody w wyłącznej strefie ekonomicznej Rosji w pobliżu granicy z Japonią.

z przewodami pocztowymihttps://nypost.com/2023/07/15/russia-searches-for-crashed-north-korean-nuke-in-its-waters-officials/?utm_source=url_sitebuttons&utm_medium=site%20buttons&utm_campaign=site%20site%20

Skopiuj adres URL, aby go udostępnić

READ  Wyniki Abercrombie & Fitch (ANF) za I kwartał 2024 r

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *