Unia Europejska zapowiedziała, że ​​nie zaakceptuje jednostronnych środków handlowych po wprowadzeniu przez Polskę, Węgry i Ukrainę zakazu importu zboża i żywności.

WARSZAWA, 16 kwietnia (Reuters) – Jednostronne działania państw UE w sprawie wymiany handlowej są niedopuszczalne po tym, jak Polska i Węgry wprowadziły zakaz importu zboża i innej żywności z Ukrainy w celu ochrony lokalnego sektora rolnego – powiedział w niedzielę rzecznik Komisji Europejskiej.

Po inwazji Rosji, która zablokowała niektóre porty Morza Czarnego, duże ilości ukraińskiego zboża, tańszego niż produkowane w UE, pozostały w krajach Europy Środkowej, ponieważ wąskie gardła logistyczne uderzyły w ceny i sprzedaż dla lokalnych rolników.

Kwestia ta stworzyła polityczny problem dla rządzącej w Polsce nacjonalistycznej partii Prawo i Sprawiedliwość (PiS) w roku wyborczym, ponieważ rozgniewała ludzi na obszarach wiejskich, gdzie poparcie dla PiS jest zazwyczaj wysokie.

„Jesteśmy świadomi zapowiedzi Polski i Węgier dotyczących zakazu importu zboża i innych produktów rolnych z Ukrainy” – powiedział rzecznik w przesłanym e-mailem oświadczeniu. „W tym kontekście należy podkreślić, że polityka handlowa należy do wyłącznej kompetencji UE i dlatego jednostronne środki nie będą akceptowane”.

„W tak trudnych czasach kluczowe znaczenie ma koordynacja i ujednolicenie wszystkich decyzji w UE” – dodano w oświadczeniu.

Polski zakaz, który wszedł w życie w sobotę wieczorem, będzie dotyczył również transportu tych produktów na terenie całego kraju – poinformował w niedzielę minister rozwoju i technologii.

„Embargo jest kompletne, łącznie z zakazem tranzytu przez Polskę” – napisał na Twitterze Waldemar Buda, dodając, że prowadzone będą negocjacje ze stroną ukraińską w celu stworzenia systemu, który zapewni dostawę towarów tylko przez Polskę i nie zakończy się na lokalna strona. rynek.

Ministerstwo Polityki Rolnej i Żywnościowej Ukrainy stwierdziło w sobotę, że polski zakaz jest sprzeczny z obowiązującymi umowami dwustronnymi dotyczącymi eksportu i wezwało do rozmów w celu rozwiązania problemu.

Ukraińska państwowa agencja informacyjna Ukrinform poinformowała, że ​​ministrowie Ukrainy i Polski spotkają się w Polsce w poniedziałek i skupią się na rozmowach na temat organizacji transportu.

READ  Biden, McCarthy spotykają się w sprawie pułapu zadłużenia USA, przytaczają różnice

Ukraina eksportuje większość swoich produktów rolnych, zwłaszcza zboża, przez porty Morza Czarnego, które zostały zniesione w lipcu na mocy porozumienia między Ukrainą, Turcją, Rosją i ONZ.

Według ukraińskiego ministerstwa każdego miesiąca szlakiem zbożowym nad Morzem Czarnym opuszcza Ukrainę około 3 mln ton zboża.

Miesięcznie przez polską granicę przekracza od 500 do 700 tysięcy ton różnych produktów rolnych, w tym zbóż, olejów roślinnych, cukru, jaj, mięsa i innych produktów – powiedział w weekend minister rolnictwa Ukrainy Mykoła Solski.

Raport Alana Charlisha; Montaż przez Sharon Singleton

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *