Unia Europejska zapowiedziała, że ​​nie zaakceptuje jednostronnych środków handlowych po wprowadzeniu przez Polskę, Węgry i Ukrainę zakazu importu zboża i żywności.

WARSZAWA, 16 kwietnia (Reuters) – Jednostronne działania państw UE w sprawie wymiany handlowej są niedopuszczalne po tym, jak Polska i Węgry wprowadziły zakaz importu zboża i innej żywności z Ukrainy w celu ochrony lokalnego sektora rolnego – powiedział w niedzielę rzecznik Komisji Europejskiej.

Po inwazji Rosji, która zablokowała niektóre porty Morza Czarnego, duże ilości ukraińskiego zboża, tańszego niż produkowane w UE, pozostały w krajach Europy Środkowej, ponieważ wąskie gardła logistyczne uderzyły w ceny i sprzedaż dla lokalnych rolników.

Kwestia ta stworzyła polityczny problem dla rządzącej w Polsce nacjonalistycznej partii Prawo i Sprawiedliwość (PiS) w roku wyborczym, ponieważ rozgniewała ludzi na obszarach wiejskich, gdzie poparcie dla PiS jest zazwyczaj wysokie.

„Jesteśmy świadomi zapowiedzi Polski i Węgier dotyczących zakazu importu zboża i innych produktów rolnych z Ukrainy” – powiedział rzecznik w przesłanym e-mailem oświadczeniu. „W tym kontekście należy podkreślić, że polityka handlowa należy do wyłącznej kompetencji UE i dlatego jednostronne środki nie będą akceptowane”.

„W tak trudnych czasach kluczowe znaczenie ma koordynacja i ujednolicenie wszystkich decyzji w UE” – dodano w oświadczeniu.

Polski zakaz, który wszedł w życie w sobotę wieczorem, będzie dotyczył również transportu tych produktów na terenie całego kraju – poinformował w niedzielę minister rozwoju i technologii.

„Embargo jest kompletne, łącznie z zakazem tranzytu przez Polskę” – napisał na Twitterze Waldemar Buda, dodając, że prowadzone będą negocjacje ze stroną ukraińską w celu stworzenia systemu, który zapewni dostawę towarów tylko przez Polskę i nie zakończy się na lokalna strona. rynek.

Ministerstwo Polityki Rolnej i Żywnościowej Ukrainy stwierdziło w sobotę, że polski zakaz jest sprzeczny z obowiązującymi umowami dwustronnymi dotyczącymi eksportu i wezwało do rozmów w celu rozwiązania problemu.

Ukraińska państwowa agencja informacyjna Ukrinform poinformowała, że ​​ministrowie Ukrainy i Polski spotkają się w Polsce w poniedziałek i skupią się na rozmowach na temat organizacji transportu.

READ  Gwiazda „Outer Banks” Chase Stokes wyjaśnia, co przyciągnęło go do Kelsea Ballerini

Ukraina eksportuje większość swoich produktów rolnych, zwłaszcza zboża, przez porty Morza Czarnego, które zostały zniesione w lipcu na mocy porozumienia między Ukrainą, Turcją, Rosją i ONZ.

Według ukraińskiego ministerstwa każdego miesiąca szlakiem zbożowym nad Morzem Czarnym opuszcza Ukrainę około 3 mln ton zboża.

Miesięcznie przez polską granicę przekracza od 500 do 700 tysięcy ton różnych produktów rolnych, w tym zbóż, olejów roślinnych, cukru, jaj, mięsa i innych produktów – powiedział w weekend minister rolnictwa Ukrainy Mykoła Solski.

Raport Alana Charlisha; Montaż przez Sharon Singleton

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *